Njegujmo maternji manjinski jezik – Prnjavor primjer pozitivne prakse!

February 21, 2017, 2:25 pm

21 .Februar – Medjunarodni dan maternjeg jezika, obilježen je danas nizom aktivnosti u opštini Prnjavor, inače jedinoj opštini u BIH koja je obilježila ovaj datum. Savez nacionalnih manjina opštine Prnjavor, u saradnji sa Savezom nacionalnih manjina RS, tim povodom, organizovao je Konferenciju pod nazivom “ Značaj učenja maternjeg manjinskog jezika u segmentu očuvanja kulturnog identiteta”. Uz Banjaluku, Prijedor I Gradišku , Prnjavor je pravi primjer pozitivne prakse njegovanja maternjeg manjinskog jezika u školama, poručeno je danas sa Konferencije.

Prnjavor je primjer pozitivne prakse , jer  u pojedinim  školama, omogućava učenjenje maternjeg manjinskog jezika.  Pa tako pored srpskog, njemačkog I engleskog jezika, u Osnovnoj školi  “ Petar Kočič”  u Šibovskoj  učenici uče  Italijanski , a u OŠ  “ Branko Ćopić” u Prnjavoru, uče ukrajinski jezik, I na taj način doprinose   očuvanju jezika nacionalnih manjina, kao I samog identiteta nacionalnih manjina u BIH. Današnjoj prezentaciji  učenja manjinskih jezika u ove dvije škole prisustvovao je I ministar prosvjete I kulture Srpske, Dane Malešević. Istakao je  da se vremenom uvidjelo da je neophodno da nacionalne manjine izučavaju svoj jezik kroz obrazovni sistem.

“Uveli smo u one škole gdje je bilo interesa,  gdje je bilo više djece da se izučavaju I ukrajinski, italijanski, ponegdje I romski jezik, I na taj način na djecu se prenosi, ne samo kultura nego uopšte tradicija jednog naroda.” , kaže Malešević.

sequence-01-00_08_42_20-still002

Prnjavor  se danas potvrdio kao jedna od ključnih opština u BiH koja njeguje jezik i tradiciju nacionalnih manjina, čime pokazuje svoju privrženost multikulturalnoj opredjeljenosti, rekao je

predsjedavajući Vijeća nacionalnih manjina BiH Tihomir Knežiček.

“I evo nas ovdje u jednoj jako lijepoj školi u Šibovskoj, gdje smo I praktično  vidjeli  da i djeca podržavaju očuvanje tradicije,uče jezike i doprinose zajedništvu.” ,  istakao je Knežiček.

 Iako je Prnjavor pozitivan primjer izučavanja jezika nacionalnih manjina, ipak  ne postoji zadovoljstvo mogućnostima koje BiH nudi mladima u izučavanju maternjeg jezika, smatra  predsjednik Saveza nacionalnih manjina RS.

U Republici Srpskoj ima pomaka,ali u F BiH nema ništa.Savez nacionalnih manjina će iskoristiti priliku da gdje god za to postoje uslovi nametne izučavanje maternjeg jezika,očuvanje  tradicije i običaja jer bez toga nema niti nacionalnih manjina.” , istakao je Rover.

sequence-01-00_08_32_15-still001

Činjenicom da je Prnjavor jedini grad u BIH koji je danas obilježio ovaj značajan datum, zadovoljan je I načelnik opštine.

“Prnjavor s razlogom može biti organizator jednog takvog događaja, jer smo poznati kao opština u kojoj živi veliki broj nacionalnih manjina.Zadovoljstvo je što prije svega mladi kroz učenje  u školama čuvaju ne samo svoj maternji jezik od zaborava nego i običaje i kulturu naroda iz kojeg potiču. “ ,  rekao je Tomaš.

 Konferenciji,  koja je podržana od strane Ministarstva za ljudska prava I izbjeglice BIH,   Ministarstva prosvjete I kulture Srpske kao I lokalne zajednice,  prisutsvovali su I predstavnici Ministarstva uprave i lokalne samouprave Srpske,Udruženja nacionalnih manjina iz Banjaluke,Gradiške, Prijedora,Doboja,Bijeljine,distrikta Brčko i Prnjavora, Savjeta nacionalnih manjina u parlamentu Srpske  ,te predstavnici  međunarodne zajednice.

 

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *