Šmit o imovini u BiH: Neophodno je da postoji državni zakon kojim će se to regulisati

June 7, 2023, 2:28 pm
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit danas se obratio na konferenciji za novinare, i to nakon sjednice Savjeta za provođenje mira (PIC). Najviše je govorio o pitanju državne imovine i transparentnosti izbornog procesa. Imao je i poruku za Milorada Dodika.

Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica je odlučna u namjeri da podržava Bosnu i Hercegovinu onoliko dugo i intenzivno koliko je to potrebno. Vrlo je zadovoljan PIC-ovom podrškom koju je dobio kao visoki predstavnik.

“Saglasni smo oko toga nakon nekoliko sastanaka koje smo održali i iskoristio bih priliku da kažem da smo imali impresivnu podršku radu visokog predstavnika”, ukazao je.

Integritet izbornog procesa

Kao jedno od važnih pitanje je istakao kako ponovo vratiti povjerenje birača u izborni sistem.

“Intrgritet izbornog procesa mora biti ojačan, a kada to kažem, znamo da je to predmet rasprava – da li je integritet bio na odgovarajućem nivou. To je jedan najvažnijih uslova na putu ka Evropskoj uniji”, napomenuo je Šmit.

Nije zadovoljan što državne vlasti ni nakon dva pokušaja nisu usvojile prijedloge za poboljšanje integriteta izbornog procesa. Među tim prijedlozima je bio i prijedlog bivše SDA-ove državne parlamentarke Alme Čolo, a koji je utvrdila na osnovu konsultacija i sa Uredom visokog predstavnika (OHR).

“Ako se vratimo na prijedlog Čolo, onda smo se mogli vratiti na ‘Aprilski paket’ i stvari se od tada nisu toliko promijenile. Neka ponovo pokušaju. Pozitivno sam iznenađen da je bila spremnost da se radi na tome, što se odnosi i na SDA”, dodaje.

Državna imovina

Visoki predstavnik je u nastavku govorio o pitanju državne imovine. Poručio je da se mora usvojiti državni zakon kojim će se to regulisati, kako je izjavio, fer pristupom – da niko ne bude isključen. Kako je naglasio, pomalo je iznenađen da se pitanje državne imovine povezuje sa nekim drugim temama.

“Govorim o imovini koja se može nalaziti bilo gdje, kao što je npr. sportska dvorana koja je nekada pripadala socijalističkoj Jugoslaviji i trebalo bi da bude jasno kome sada pripada”, istakao je.

Podsjetio je da je Bosna i Hercegovina 2001. bila među republikama bivše Jugoslavije koje su potpisale sporazum o sukcesiji imovine bivše Jugoslavije.

Govoreći o radu OHR-ove stručne grupe za državnu imovinu, ponovio je da je njihov zadatak da utvrde prijedlog rješenja koje će razmatrati domaće vlasti. Za njega je pitanje državne imovine tehničko pitanje. Tvrdi da, kako je rekao, nema puno tajni i radi se o onome što je otvoreno.

“Mislim da ih (ekspertnu grupu) trebamo ostaviti u njihovoj privatnosti, da rade i ako se dođe do odluka, onda treba ići u javnost. Grupa stručnjaka nije da donese odluke, već da ima prijedloge, sagleda stvar sa pravnog stanovišta, kao što se navodi u odlukama Ustavnog suda i da ima okvir za provedbu”, kazao je.

Podijelio je i iskustvo rada po pitanju poljoprivrednog zemljišta na području bivše Istočne Njemačke.

“U sopstvenoj zemlji sam radio na raspodjeli poljoprivredne imovine u Istočnoj Njemačkoj. Našao sam način da svi dobiju ono što im je potrebno za njihovo funkcionisanje. U suštini vidimo da u skladu sa međunarodnim pravom, prvo se govori da pravo prvo polaže država, ali to ne sprečava da se nađe razuman način za kompromis oko toga šta kome pripada i šta ko može koristiti”, mišljenja je Schmidt.

Republika Srpska i Dodik

Tema njegovog obraćanja bile su i secesionističke poruke iz Republike Srpske. Poručio je da su one neprihvatljive i da oni koji idu u tom pravcu se igraju, a oni koji se sa tim igraju se zapravo igraju sa budućnosti države te će trpiti velike posljedice međunarodne zajednice.

Za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika je napomenuo da ga ne prihvata kao visokog predstavnika, ali da ga sluša svaki dan.

“Siguran sam da prati sve što radim i neću mu dati na čast da zna koje korake poduzimam”, dodaje.

Dotakao se i finansijske situacije u RS-u, naveo je da treba početi sumnjati u tvrdnje vlasti ovog entiteta da nemaju finansijskih problema.

Klix.ba (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *