Zatražen pritvor za Čauševića i još devet uhapšenih

June 20, 2014, 5:40 pm

Tužilaštvo BiH zatražilo je danas pritvor za bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Kemala Čauševića, pomoćnika direktora Sektora za carine Zdravka Cvjetinovića i još osam uhapšenih u akciji “Pandora” zbog sumnje da su zloupotrebom položaja i ovlaštenja oštetili budžet BiH za dvije milijarde KM.

Pritvor je zatražen i za Anesa Sadikovića, ranije osuđivanog, i protiv kojeg se zbog istih krivičnih djela pred Sudom BiH vodi drugi krivični postupak.

Mjere pritvora predložene su i za Janka Jovanovića, Milanka Nikića, Miroslava Kragulja, Zorana Cvjetinovića, Enisu Imširović, Jusufa Ćosovića i Radovana Đurića, koji je u bjekstvu.

Na današnjem ročištu za određivanje pritvora u predmetu “Kemal Čaušević i drugi” tužioci su zatražili mjere pritvora zbog opasnosti bjekstva osumnjičenih i osnovane bojazni da bi boravkom na slobodi, u nastojanju da ometu i onemoguće vođenje krivičnog postupka protiv njih, uništili ili sakrili dokaze i tragove važne za krivični postupak.

Tužioci su istakli da bi osumnjičeni mogli uticati na svjedoke i saučesnike, kao i da postoji opravdana sumnja da bi, ukoliko bi se našli na slobodi, ponovo mogli izvršiti neko od krivičnih djela koja im se stavljaju na teret.

Tužioci Dubravko Čampara i Oleg Čavka napomenuli su da su Sudu BiH podnijeli kompletan dokazni materijal o počinjenom krivičnom dijelu, a odbrani samo dio zbog bojazni da bi mogli ugroziti dalju istragu i bezbjednost svjedoka.

Čampara je istakao da je riječ o kriminalnoj organizaciji i da se osumnjičeni terete da su zloupotrijebili položaj i ovlaštenja, stvarali monopolistički položaj na tržištu, bavili se “pranjem novca”, carinskom prevarom, te protivzakonitim posredovanjem.

Prema njegovim riječima, ovim je budžet BiH na godišnjem nivou oštećen za dvije milijarde KM, što je uporedio sa iznosom štete koju je BiH pretrpjela nakon nedavnih katastrofalnih poplava.

“NJihova imovina se u tom periodu, na nezakonit način, enormno povećala”, zaključio je Čampara.

Čavka je rekao da je Čaušević bio “produžena ruka” Ramiza Delalića pred kojim je, kako tvrdi, bivši direktor UIO “ustajao kad ga vidi”. On je naglasio da je mehanizme nezakonitih radnji, koje je organizovao Čaušević, preuzeo Zdravko Cvjetinović.

Odbrana osumnjičenih izrazila je nezadovoljstvo kasnim dostavljanjem dokaznog materijala, navodeći da je previše proizvoljnosti u tvrdnjama Tužilaštva na osnovu kojih traže pritvor, kao i da je povrijeđeno pravo na odbranu i načelo jednakosti.

Advokati osumnjičenih su istakli da fizički ne mogu stići da otvore optužnicu i da se upoznaju o sadržaju, jer su je dobili jutros pred početak ročišta.

Čauševićev advokat Asim Crnalić odbacio je tvrdnje da je njegov klijent vodio kadrovsku politiku i nezakonito zapošljavao ljude na određeno vrijeme da bi ih poslije toga ucjenjivao njihovim statusom i stvorio uslove za kriminalne radnje.

Crnalić kaže da nisu tačni navodi da je vrijednost Čauševićeve imovine 1,5 miliona KM, već da je ona veća i iznosi 1,8 miliona KM, da je zakonito stečena za šta postoje “provjerljivi dokazi”.

Čaušević se požalio na uslove 48-časovnog pritvora i naveo podatke prema kojima su poreski prihodi u njegovom mandatu bili povećani za 72 odsto.

 

Dejan Bogadnović, advokat Zdravka Cvjetinovića, demantovao je navode da je njegov klijent pokušao da pobjegne i da su ga pripadnici Sipe uhapsili na graničnom prelazu, već je naveo kako je Cvjetinović tog dana krenuo na more.

Cvjetinović je rekao da on “nije nasljednik” Čauševića, jer nije obavljao dužnost direktora UIO, već je bio pomoćnik direktora, te da su u Upravi zajedno bili samo mjesec dana. I on je tvrdio da se za vrijeme njegovog mandata povećala naplata poreza.

“To preveliko punjenje budžeta očito je zasmetalo nekim, posebno sada pred izbore”, smatra Cvjetinović.

Janko Jovanović, šef carinske ispostave Brod, istakao je da nikada nije krivotvorio nijedan dokument, kao i da je imao veoma lošu komunikaciju sa Cvjetinovićem. “Uhapšen sam na osnovu anonimnih prijava špediterskog lobija iz Sarajeva”, tvrdi Jovanović.

Advokat Alija Galijatović smatra da je za Anesa Sadikovića moglo doći do proširenja istrage jedino u okviru akcije “Bos”, a da u ovom predmetu za njega “nije bilo mjesta”. Galijatović je ukazao na period prema kome Sadiković nije mogao fizički počiniti radnje za koje je optužen.

Tužilaštvo BiH predložilo je mjere zabrane za Aliju Mašića, Almira Kadića, Damira Kožula, Svete Miljića, LJubomira Vlajnića, Dragana Tomića, Dejana Pavića, Nermina Hrustića, Aleksandra Petrovića, Hajrudina Muminovića, Faruka Šušnjara, Danijela Stojčića, Boru Marjanovića, Radana Kuzmanovića i Miše Novkovića.

Iste mjere predložene su i za Veseljka Starčevića, Edvina Ađulovića, Dejana Nožicu, Mirka Ivića i Josipa Kovačevića.

Sud BiH trebalo bi u toku dana, najkasnije do 21.00 čas, da se odredi po zahtjevu Tužilaštva za mjere pritovora i mjere zabrane

UIO – Carinjenje određenih roba vršeno po ekstremno niskoj vrijednosti

Pojačane su mjere nadzora pri carinjenju roba porijeklom iz azijskih i afričkih zemalja, a carinske ispostave su u obavezi da razmjenjuju podatke o prihvatanju carinskih vrijednosti, pojavi novih uvoznika i prelasku uvoznika iz jedne carinske ispostave u drugu, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

“Carinjenje tekstila ne vrši se po kilogramu, već prema zakonski utvrđenoj proceduri, a samo radi lakše orijentacije i analize podaci se predstavljaju u KM po kilogramu”, navodi se u saopštenju.

Analize provedenih postupaka uvoznog carinjenja određene robe porijeklom iz Azije i Afrike pokazale su da je u ranijem periodu carinjenje vršeno po ekstremno niskoj vrijednosti, što je za posljedicu imalo izbjegavanje plaćanja uvoznih dažbina i gubitak budžetskih prihoda po osnovu indirektnih poreza.

U 2013. i 2014. godini došlo je do značajnog povećanja prihvaćenih carinskih vrijednosti, što je rezultat primjene naredbe o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje određenih robe afro-azijskog porijekla direktora UIO BiH Mire DŽakule i pojačanih kontrolnih aktivnosti carinjenja predmetne robe.

Ovim rad na povećanju carinske vrijednosti robe koje dolaze iz Azije i Afrike nije završen, već će UIO i u narednom periodu u skladu sa zakonskim mogućnostima raditi u pravcu utvrđivanja realne vrijednosti robe navedenog porijekla, kako bi prilikom uvoza bile naplaćene sve zakoski predviđene uvozne dažbine.

Iz UIO BiH je povodom akcije kodnog naziva “Pandora” saopšteno da će Uprava izreći mjeru suspenzije sa radnog mjesta za sve službenike UIO za koje Sud BiH donese odluku o pritvoru ili zabrani na prijedlog Tužilaštva BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *