Zašto bošnjačka djeca nisu došla u školu u Srebrenici?

June 13, 2016, 6:23 pm

Bojkot je najavljen preko federalnih medija i škola zvanično nije obaviještena ko ga je i zašto organizovao. Dio roditelja pokušao je jutros da dovede djecu u školu, ali ih vozač autobusa koji organizovano preovozi djecu nije htio povesti, rekavši da mu je tako naređeno.

Roditelji u Srebrenici slijedili su primjer iz Konjević Polja, nezadovoljni što je na sjednici Nastavničkog vijeća prve osnovne škole u Srebrenici donijeta odluka da se u knjižice i svjedočanstva više ne upisuje “bosanski jezik”. Ne postoji mogućnost dogovora kažu, i dodaju da djeca neće u školu dok se ne ukine odluka.

I roditelji i Ministarstvo prosvjete pozivaju se na istu odluku Ustavnog suda BiH. Roditelji navode da je Sud jasno naveo da bošnjaci svoj jezik mogu nazvati kako hoće, dok ministar prosvjete RS kaže da je Ustavni sud BiH potvrdio da odrednica “jezik Bošnjačkog naroda“ nije neustavna, a takva odrednica, inače stoji u Ustavu RS.

Bošnjaci u Srebrenici sačekaće kažu da odluka ustavnog suda BiH postane pravosnažna, a onda će angažovati pravne stručnjake kako bi tužili Republiku Srpsku. U međuvremenu podnijeće krivične prijave protiv resornog ministra i direktora škole u Srebrenici. Direktor kaže da bojkot neće uticati na ovu školsku godinu.

Dio roditelja međutim, pokušao je jutros da pošalje djecu u školu, jer smatraju da je bojkot čisto politički.

Roditelji bošnjačke djece iz Јanje, takođe su oštro osudili nepoštovanje, kako su rekli, Ustavom zagarantovanog prava. Međutim iz škole su saopštili da su sva djeca juče bez problema uzela svjedočanstva. Ukupno osam hiljada učenika bošnjačke nacionalnosti trenutno uči po planu i programu RS, i iako izmjenjenog naziva maternjeg jezika i dalje imaju svoju nacionalnu grupu predmeta. Kada je riječ o Federaciji BiH, nacionalnu grupu predmeta imaju samo srpski učenici u Drvaru, Grahovu i Petrovcu.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *