Zakoni o radu Srpske i FBiH, ista tema – razlike brojne!

December 25, 2015, 7:09 pm

Mnogo je povoljnije zakonsko rješenje koje će Srpska usvojiti, od onog koje je Federacija BiH usvojila prije pola godine. Povoljnosti se ogledaju kroz više od deset članova predloženog zakona. Slična je situacija i kada se poredi s radnim zakonodavstvom u regionu. Zbog predloženih rješenja Srpska bi mogla da dobije i velike kritike od međunarodnih finansijskih institucija, smatra predsjednica Vlade Željka Cvijanović. Evo i zašto!

Ista tema, razlike brojne. Ona ključna – odnosi se na zasnivanje radnog odnosa. Za Srpsku je pravilo ugovor na neodređeno vrijeme, za Federaciju BiH na određeno. I trajanje ovog drugog, koje je za Srpsku samo izuzetak, različito je definisano. Po uzoru na Evropsku uniju i zemlje regiona godišnji odmor ne može biti manji od 20 dana. Kolektivnim ugovorom biće predviđeno, da li će se dan više dodavati svakih tri ili četiri godine staža.

– Prednost Zakona u odnosu na Federaciju BiH je u tome što smo mi u Zakonu ugradili da ostaje plaćena pauza, toga u Federaciji nema. Ugradili smo da se u minuli rad računa sav staž – rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović.

I oni koji stiču prvo radno iskustvo u Srpskoj, biće u prednosti. Netačne su priče da će porodiljsko odustvo trajati šest mjeseci. Biće regulisano onako kako je to i do sada bio slučaj. Vlada demantuje i sve češću priču da novim zakonom poslodavci, pogotovo u privatnom sektoru, radnike mogu da otpuste kad požele. Postoje mehanizmi zaštite mišljenja sindikata i sudova. U slučaju da sindikat ne zaštiti radnika, sud će donijeti konačnu odluku.

– Ako se desi da u sporu između poslodavca i radnika, radnik dobije spor na sudu, da se dokaže da nije bilo osnova da ga isključi, poslodavac je dužan da radnika vrati na posao. Ako radnik neće da se vrati u taj privredni subjekat, poslodavac je dužan da mu isplati 12 plata – pojašnjava Savanović.

Prava i obaveze radnika detaljnije će biti definisana kolektivnim ugovorom. Znajući da je teško usaglasiti stavove sindikata i poslodavaca, Vlada je odlučila da i ona bude potpisnik novog kolektivnog ugovora.

– Samim ti što je Vlada dio te priča postoji garancija da će biti potpisan opšti kolektivni ugovor, za šta je sindikat uvijek izražavao strahove da će to izostati ukoliko budu samo dvije strane – rekla predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.

Zbog razlika i povoljnosti za radnika, u odnosu na zakon u Federaciji, premijerka ne isključuje ni reakcije MMF-a.

– Ovaj zakon je nešto na šta će MMF imati velike pritužbe, jer je ublažen u odnosu na sve ostale – rekla je premijerka Srpske.

Prijedlgo novog zakona o radu koji bi Srpska do kraja godine trebalo da dobije, najviše sličnosti ima s onim koji je Srbija usvojila prošle godine. O dokumentu, za mnoge po važnosti, odmah poslije Ustava, Narodna skupština će raspravljati za tri dana.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *