Zajednička komisija bez saglasnosti; Zakon o ratnoj torturi pred Ustavnim sudom

July 30, 2018, 4:12 pm
Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske nije danas usaglasila amandmane Kluba Bošnjaka na Zakon o zaštiti žrtava ratne torture i ovaj akt biće upućen na odlučivanje Ustavnom sudu Republike Srpske.

Član Zajedničke komisije Senad Bratić istakao je da je bilo posebno važno usaglasiti da sva udruženja koja se bave ovom problematikom sa prostora oba entiteta i Brčko distrikta, kao i sa nivoa BiH imaju isti status.

“Svi bi trebalo da imaju ista prava po pitanju utvrđivanja činjenica, kojima bi oni koji smatraju da su bili žrtva ratne torture mogli bez obzira na nacionalnu, vjersku ili drugu pripadnost da ostvare svoja prava”, rekao je Bratić.

Delegat Kluba Srba u Vijeću naroda Pero Petrović istakao je da je Klub Bošnjaka insistirao na tome da su pojedine odredbe Zakona o zaštiti žrtava ratne torture diskriminišuće, ali da nisu uspjeli da to dokažu.

“Pokušali smo da obrazložimo predstavnicima Bošnjaka da ovaj zakon nije diskriminišući ni prema jednom narodu, kao i da sva udruženja koja su registrovana na području Republike Srpske, u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama, mogu da ostvaruju prava iz ovog zakona”, naglasio je Petrović.

On je dodao da su članovi Zajedničke komisije imali primjedbe na same amandmane i obrazloženje amandamana.

“Smatramo da kada se pokreće vitalni nacionalni interes amandmani moraju biti mnogo bolje sačinjeni, da se tačno naglasi koji član Ustava je prekršen određenim članom zakona”, naveo je Petrović.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da, prema Dejtonskom sporazumu, sve ono što nije regulisano zakonom na nivou BiH pripada entitetima.

“S obzirom na to da ne postoji nijedna zakonska odredba koja ovu materiju veže za BiH, a da u Federaciji BiH ovaj zakon postoji veoma dugo, jedina diskriminacija bi bila da nismo usvojili zakon na teritoriji Srpske”, poručio je Stevandić.

Prema njegovim riječima, u ovom zakonu ne postoji nijedna diskriminatorska odredba koja zabranjuje bilo kojem narodu ili pojedincu da podnese zahtjev kao žrtva ratne torture, zbog čega su sve priče o diskriminaciji u nivou kaprica i nipodašatavanja bilo čega što se u Srpskoj radi.

Amandmani Kluba Bošnjaka na Zakon o zaštiti žrtava ratne torture odnosili su se na period rata, podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava prema prebivalištu, te na dokumentaciju koja se dostavlja u postupku ostvarivanja statusa žrtve torture.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *