Zahvaljujući ovoj MAPI Amerika je pokorena

June 13, 2017, 10:40 am

Mapa je prikazivala socijalne i geografske odnose među američkim starosedeocima u okolini. Kvadrati predstavljaju evropske doseljenike, a krugovi zajednice Indijanaca, koji su povezani dvostrukim linijama koje označavaju puteve.

Mapa je poznata i pod nazivom Katoba mapa od jelenske kože i jedini je primerak mape koji su starosedeoci napravili i dali Evropljanima.

Stanovnici kolonija svedočili su da su plemena često pravila mape ispisane u pepelu ili urezane u kori drveta i da je ovo kartografsko umeće pomoglo doseljenicima da naprave svoje mape područja koja su želeli da okupiraju. Manje je primera da su starosedeoci pravili mape na životinjskoj koži ili drugim dugoročnijim materijalima.

Ovaj konkretan primer kombinovao je geografiju sa podacima o odnosima ljudi u ovom području i neki stručnjaci tvrde da linije između njih predstavljaju društvene i političke daljine, pre nego geografiju

– Ova mapa trebalo je da predstavlja trgovinske odnose – rekao je Maks Edelson, istoričar sa univerziteta u Virdžiniji.

Još uvek postoje dileme oko toga ko je zapravo napravio mapu za koju se smatra da “savršeno opisuje situaciju nekoliko grupa Indijanaca u području između Južne Karoline i Misisipija”. Nepoznat je član plemena koji je mapu dao guverneru. Nikolson je pozvao predstavnika svakog indijanskog grada, među kojima su bili i Katoba i Čeroki predstavnici.

Istoričar Ijan Čembers smatra da je mapa nastala u plemenu Čiroki. Ključ za njegovu tvrdnju je put na gornjem delu mape koji Čirokije povezuje direktno sa Čarlstonom. Trgovina na ovom potezu, smatra Čembers, predstavaljala je logistički izazov i lider plemena obećao je trgovcu da će “napraviti novi put” koji bi stvari olakšao. Po ovoj teoriji, centralna pozicija Katoba zajednice predstavljala je prepreku direktnoj trgovini između Čirokija i Britanaca.

Autorstvo ove mape će verovatno zauvek ostati misterija. Danas postoji samo kopija na papiru dok je original na jelenskoj koži izgubljen. I ovaj primerak je očuvan samo zato što je tadašnji guverner Nikolson napravio dve kopije i poslao ih u London gde se one i sada nalaze u Britanskoj biblioteci i Nacionalnoj arhivi.

BLIC.RS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *