BiH ne ide na sivu listu rizičnih zemalja!

September 19, 2014, 6:54 am

Odlučio je to u petak Plenum Komiteta eksperata Vijeća Evrope za evaluaciju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (MANIVAL) na kraju svog petodnevnog zasjedanja u Strazburu.

“Izbjegavanje uvrštavanja BiH na sivu listu znači da kontrole finansijskih transakcija iz inostranstva prema BiH i iz BiH prema vani neće biti pooštrene tri do četiri puta u odnosu na sadašnji režim. To bi bilo pogubno i za naše građane i potencijalne investitore”, ocijenio je Mladen Ćavar, zamjenik ministra sigurnosti BiH.

Ćavar tvrdi da MANIVAL našoj zemlji u petak nije “progledao kroz prste” jer je BiH ispoštovala 90 odsto međunarodnih preporuka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

“Preostalih 10 odsto obaveza odnosi se na izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, čije usvajanje ostaje obaveza bh. parlamenta. MANIVAL nam je svojom odlukom dao još koji mjesec da ispunimo preostali uslov”, rekao je Ćavar dodavši da će MANIVAL u novembru ponovo ocjenjivati poštuje li BiH svoje međunarodne obaveze u sprečavanju pranja novca.

On smatra ključnim to što je parlament BiH u traženom roku, do početka juna, usvojio novi zakon o sprečavanju novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, ali i podsjeća da BiH ima Krivični zakon.

“Taj krivični zakon nije savršen, ali postoji i primjenjuje se. Dok ne usvojimo njegove izmjene i dopune, MANIVAL neće povući svoje javno saopštenje iz jula, kojim je zemlje članice upozorio da propisi u BiH nisu usklađeni s međunarodnim standardima”, napomenuo je Ćavar.

Upozorio je da su u praksi već zabilježene negativne posljedice ovog javnog saopštenja jer su mnogim bh. građanima u inostranstvu u bankama tražene dodatne potvrde prije nego što su mogli poslati novac svojim porodicama u BiH. Ćavar se nada da će izmjene Krivčnog zakona BiH uskoro biti usvojene jer bi, ako bi BiH završila na “sivoj listi”, brisanje naše zemlje s popisa visokorizičih zemalja trajalo dvije ili tri godine, čak i kada bismo naknadno usvojili traženi zakon.

Izbjegavanje uvrštavanja BiH na sivu listu znači da kontrole finansijskih transakcija iz inostranstva prema BiH i iz BiH prema vani neće biti pooštrene

Iz Agencije za osiguranje u BiH, koja je imala svog predstavnika u bh. delegaciji na plenumu MANIVAL-a, rekli su da će se jedino usvajanjem zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona otkloniti prijetnja uvrštavanja BiH na “sivu listu”, odnosno pokretanje ICRG postupka.

“Delegacija BiH istakla je da sistem prevencije i borbe protiv pranja novca funkcioniše i da nema suštinskih nedostataka koji bi bili razlog za upućivanje BiH u ICRG postupak”, saopšteno je iz Agencije za osiguranje.

Naglasili su da je u Strazburu predstavljen i najnoviji napredak postignut usvajanjem Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i drugih zakonskih rješenja. MANIVAL-u su predočeni i statistički pokazatelji o broju pravosnažnih presuda u BiH izrečenih zbog pranja novca.

“Predstavljeno je da u BiH postoji svijest o potrebi kontinuiranog usklađivanja sistema. Preliminarni izvještaj o efikasnosti cjelokupnog sistema na svim nivoima u BiH biće prezentovan na decembarskom plenarnom sastanku”, napomenuli su u Agenciji za osiguranje.

U bh. delegaciji bio je i predstavnik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz koje su saopštili da je naša delegacija “izdejstvovala da se prema BiH ne primijeni postupak koji podrazumijeva stavljanje BiH na ‘sivu listu’ FATF-a. “Zbog neispunjenja zadatih uslova, o preduzimanju daljih koraka prema BiH odlučit će se nakon evaluacije koja je planirana u novembru”, rekla je Kristina Jozić, glasnogovornica SIPA.

Sporne izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH u maju su usvojene u Predstavničkom domu bh. parlamenta uz neophodnu opštu i entitetsku većinu glasova. Isti prijedlog zakona nakon toga na dvije sjednice Doma naroda nije dobio podršku srpskih delegata, koji tvrde da se ovim izmjenama i dopunama nadležnosti RS prenose na BiH. Ove tvrdnje u više navrata opovrgao je nadležni ministar pravde BiH Bariša Čolak istakavši da su izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH potpuno usaglašene s preporukama MANIVAL-a i da u odredbama ovog zakona nema prenosa nadležnosti.

Staša Košarac (SNSD), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, kazao je u petak da izmjene Krivičnog zakona u ovom domu više neće biti razmatrane do kraja mandata ovog saziva bh. parlamenta. Komentarišući odluku MANIVAL-a, Košarac je rekao da se ponovo pokazalo da delegati SNSD-a u Domu naroda, koji su odbili da glasaju o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, “ne podliježu bilo kakvim pritiscima bošnjačkih političara, medija i stranaca”.

“Pokazali smo i zrelost i iskustvo da namirišemo prevaru. Neko u Sarajevu je, kao i obično, ‘pogrešno’ preveo zahtjeve međunarodnih institucija u pokušaju da ostvari političke ciljeve na štetu RS”, dodao je Košarac.

Predsjedavajuća Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH Dušanka Majkić izjavila je Srni da MANIVAL nije stavio BiH na “sivu listu” nakon što je upoznat o pravom stanju stvari.

“Vlada Republike Srpske obavijestila je MANIVAL o pravom stanju u ovoj oblasti, iz čega je vidljivo da Srpska ima izgrađene sve pravne mehanizme u svom krivičnom zakonu u vezi sa sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti”, rekla je Majkićeva.

Prema njenim riječima, na redu je da Federacija BiH u svom krivičnom zakonu uredi ovu oblast.

Sporni zakon

Izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, na čijem usvajanju insistira MANIVAL, utvrdilo je Vijeće ministara BiH radi usklađivanja sa međunarodnim pravom. Ovim izmjenama razgraničavaju se nadležnosti za pojedina krivična djela koja su sadržana i u krivičnim zakonima entiteta i Brčko distrikta radi otklanjanja mogućih sukoba nadležnosti između policijskih i pravosudnih tijela. Predviđene su strože kazne za trgovinu ljudima, a organizovana međunarodna trgovina ljudima propisana je kao posebno krivično djelo.

Nema izmjene Krivičnog zakona BiH

Promjena Krivičnog zakona BiH nije prihvatljiva za RS i to neće biti učinjeno zato što to MANIVAL nije ni tražio na početku, izjavio je Milorad Dodik, predsjednik RS.

“Pritisak vrše lokalne strukture iz Sarajeva stalno tražeći od MANIVAL-a da podrži tu priču. Ono što je traženo, mi smo na to dali saglasnost, i kao što znate, to je prošlo. A zahtjevi za izmjene KZ došli su iz Sarajeva”, izjavio je Dodik.

Odluku da sankcije protiv BiH još jednom budu odgođene, Dodik tumači dodatnim pritiskom na RS da popusti.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *