Vlada RS: 1,5 miliona KM za zapošljavalje 500 radnika u privredi

February 5, 2015, 5:45 pm

Na sjednici je donesena odluka o dodjeli 1,5 miliona KM za zapošljavanje dodatnih 500 radnika u sektoru privrede, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Dodjela sredstava vrši se u postupku koji se provodi u skladu sa javnim oglasom, a koji je pripremilo i provodi Ministarstvo finansija.

Vlada je usvojila i informaciju o objavljenom kreditnom rejtingu Republike Srpske od agencije “Mudis investors servis” /Moody’s Investors Service/, koja je 12. januara ove godine objavila da je Srpskoj dodijeljen kreditni rejting “B3 sa stabilnim izgledima”.

Kreditni rejting je mišljenje o kreditnom riziku u narednom vremenskom periodu i podrazumijeva procjenu kreditne sposobnosti i spremnosti dužnika da blagovremeno i u cijelosti izmiri svoje obaveze prema kreditorima.

Kreditni rejting se najčešće dodjeljuje kompanijama i državama, ali osim toga postoje i rejtinzi podnacionalnih vlada, lokalnih samouprava, projekata, finansijske snage banaka, a troškovi zaduživanja na finansijskom tržištu u velikoj mjeri zavise od dodijeljenog kreditnog rejtinga.

Ocjena “AAA” tumači se kao najbolja, a ocjena “D” kao najgora.

Pribavljanje kreditnog rejtinga doprinosi povećanju fiskalne transparentnosti i olakšava učešće tržišta kapitala u nadzoru nad vođenjem fiskalne politike, što je prateći pozitivan efekat pribavljanja kreditnog rejtinga za Republiku Srpsku.

Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da rezultate ocjene kreditnog rejtinga objavi na portalu Vlade Republike Srpske da bi bili dostupni svim zainteresovanim stranama.

Usvojen Plan odbrane od poplava za ovu godinu

Vlada Republike Srpske usvojila je danas Plan odbrane od poplava za ovu godinu kojim će se unaprijediti svestranije angažovanje svih relevantnih subjekata, i ostvariti viši nivo pripravnosti na zaštiti i spasavanju ljudi i materijalnih dobara.

Ovo je i osnovni dokument za koordinaciju i provođenje dodatnih ili posebnih godišnjih zadataka i aktivnosti republičkih organa, gradova/opština, privrednih društava, drugih pravnih lica i udruženja građana koja provode djelatnosti od značaja za zaštitu i spasavanje od poplava.

Plan je izrađen na osnovu analize prikupljenih podataka, dostavljenih izvještaja o realizaciji zadataka tokom proteklih godina, izvještaja o inspekcijskom nadzoru, analize trenutnog stanja, te mišljenja i prijedloga subjekata od neposrednog značaja za ovu oblast, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose za javnošću.

Na sjednici je usvojen i Plan aktivnosti u pripremi i provođenju mjera zaštite i spasavanja od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru u Srpskoj u ovoj godini, kojim će se unaprijediti svestranije angažovanje svih relevantnih subjekata, i ostvariti viši nivo pripravnosti na zaštiti i spasavanju ljudi, materijalnih dobara i životne sredine od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru.

Cilj je ostvarivanje mjerljivih efekata evidentnim smanjenjem štete na prirodnim resursima i bogatstvu prostora pod šumskom i drugom vegetacijom.

Za koordinaciju, usklađivanje, praćenje i usmjeravanje svih aktivnosti u provođenju ova dva plana nadležna je Republička uprava Civilne zaštite.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *