Veliki školski čas u Šumaricama

October 21, 2017, 10:09 am

Povodom toga kraj spomenika streljanim đacima i profesorima biće održana jedinstvena antiratna manifestacija Veliki školski čas.

Počeo je moleban koji služi episkop šumadijski Jovan uz sasluženje sveštenstva Eparhije šumadijske.

Molebanu prisustvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, ministri Zoran Đorđević i Vanja Udovičić.

Prisutan je i bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić kao i predstavnici diplomatskog kora – ambasadori Nemačke Aksel Ditman, Rusije Aleksandar Čepurin, Slovačke Dagmar Repčekova, Palestine Mohamed Nabhans, Austrije Johanes Eigner, Belorusije Valeri Briljov.

Posle molebana počeće “Veliki školski čas”, antiratna i komemorativna manifestacija kojom se obeležava sećanje na streljanje civila u Kragujevcu 21. oktobra 1941.

Na Velikom školskom času biće izveden dramski prikaz “Igre Brojeva” književnika Mirka Demića iz Kragujevca, u režiji Marka Misirače.

Vučić položio venac

Vence ispred spomenika „Peto 3“ u Šumaricama, gde su nemački nacisti 21.oktobra 1941.streljali 2.792 civila, položili su predstavnici Vlade Srbije, nemački ambasador Aksel Ditman, ambasador Austrije Johanes Ajgner, Rusije Aleksandar Ccepurin…

Danom sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu, Kragujevac i Srbija svake godine svetu šalju poruku da se nikada i nigde ne ponovi takav zločin kada su nemački okupatori u jednom danu streljali više hiljada civila.

Taj događaj predstavlja jedan od najvećih zločina nemačke vojske u Drugom svetskom ratu, i jedan je od najtragičnijih koji se dogodio na tlu Srbije u tom ratu.

Na suđenju u Nirnbergu prihvaćeno je da je u Kragujevcu streljano oko 7.000 civila, dok savremena istraživanja govore je da je ubijeno 2.792 građanina jer za toliko osoba raspolažu ličnim podacima – ko su, gde su i kada rođeni, čime su se bavili. Među streljanima je bilo 270 dece, od kojih je najmlađe imalo 11 godina.

Nemački okupator streljao je civile u Kragujevcu u znak odmazde, a povod su bili nemački gubici u borbama 1. oktobra na putu Kragujevac-Gornji Milanovac, u kojem su Nemci imali 10 mrtvih i 26 ranjenih vojnika.

Tim streljanjem dosledno je primenjena naredba tadašnjeg generala Franca Bema od 10. oktobra 1941. godine, kojom se propisuje streljanje 100 Srba za jednog ubijenog Nemca i 50 Srba za ranjenog.

Blic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *