Van Gogovo »Zvjezdano nebo« slika galaksije?

February 3, 2015, 5:22 pm

Mnogi su u slici vidjeli prikaz labilnog stanja u kojem se slikar nalazio u vrijeme njenog nastanka, ali američki umjetnik i fotograf Majkl Benson tvrdi da spirale sa slike prikazuju galaksije u svemiru i da su bile inspirirane tadašnjim crtežima svemira.

Te tvrdnje Benson je iznio u svojoj knjizi “Cosmographics” i navodi da je posebno zanimljiva galaksija “Whirlpool” (Vrtlog) koju je proučavao astronom Vilijam Parsons sredinom 19. vijeka, prenose elektronski mediji.

On je sagradio najveći teleskop u to vrijeme, čiji je prečnik bio 1,8 metara, kojim je posmatrao galaksiju i prenosio na papir njen izgled.

“Vjerujemo da je jedan od tih crteža Van Goga doveo do ‘Zvjezdanog neba'”, navodi Benson, koji smatra da je poznati umjetnik crtež vidio ili u biblioteci ludnice ili u Parizu.

Tehniku koju je Van Gog koristio da bi stvorio vrtloge kasnije se viđala na brojnim njegovim slikama, iako nije sigurno da li su i one inspirisane galaksijom Whirlpool, udaljenom 23 miliona svjetlosnih godina od zemlje i veličine Mliječnog puta.

To je prva pronađena galaksija sa vrtložnom strukturom.

Veza između crteža i Van Gogove slike nije novo otkriće. U junu prošle godine je Omar Nasim sa Oksforda tvrdio da se galaksija Whirlpool može jasno vidjeti u središtu Van Gogove slike, iz čega se vidi da je slikar bio inspirisan poznavanjem djela Kamila Flamariona, pisca koji je popularisao vizije Lorda Rošea.

“Flamarion je opisivao astronomske objekte kako plutaju izgubljeni u dubini neba. Bio je dirnut strahopoštovanjem i strahom koji izazivaju u tom hladnom okruženju. Van Gog je napisao sličnu rečenicu nedugo prije nego što je nastalo djelo ‘Zvjezdano nebo'”, napisao je Nasim.

On je dodao da je Van Gog slikao noćno nebo kao svježe otkriveni astronomski fenomen koji se može vidjeti golim okom, proširujući ljudsku maštu i percepciju, stvarajući utisak da imamo teleskopske oči.

Slika “Zvjezdane nebo” se nalazi u Muzeju moderne umjetnosti u Njujorku.

 

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *