US Open: Nadal je ponovo kralj Njujorka!

September 11, 2017, 8:10 am

Prvi teniser sveta Rafael Nadal po treći put je šampion US opena. U velikom finalu bio je bolji od Kevina Andersona, 6:3, 6:3, 6:4.

Nadal, koji ima 30 godina, igrao je svoje 23. finale Grend slema, dok je njegov protivnik prvi put u karijeri bio deo ovako velikog meča.

Španac je iskoristio priliku da posle Rolan Garosa, trijumfuje i na otvorenom prvenstvu SAD, čime je došao do drugog od četiri najveća pehara u 2017. godini, pošto su ostala dva otišla u ruke Rodžera Federera.

Do 16. grend slem trofeja u karijeri, španski teniser došao je posle odlične igre na stadionu “Artur Eš”. Kao što je u polufinalu deklasirao Huana Martina del Potra, tako je bio nemilosrdan i prema 28. nosiocu iz Južne Afrike. Sve mu je polazilo za rukom, servirao je fantastično, napravio je za ceo meč samo 11 neiznuđenih grešaka i Anderson zaista nije imao nikakve šanse.

Nadal je u Njujorku bio najbolji i 2010. i 2013. Sada u velikim finalima ima skor 16:7, a ovo je peti put kako u jednoj sezoni uspeva da osvoji makar dve grend slem titule.

I set

1:1 Rafael Nadal otvorio je meč sjajnom defanzivom na servis rivala, ali je početni udarac čuvao Andersona da ne pretrpi brejk već na startu. Gem se igrao na razliku, da bi Južnoafrikanac ipak uspeo da se upiše na semafor. Očekivano, Španac je imao mnogo manje poteškoća i lako je došao do izjednačenja.

2:2 Usledio je gem koji je trajao skoro 13 minuta, a u kojem je Kevin spasao dve brejk lopte. Prvu je Nadal zaradio požrtvovanim riternom i lošom procenom protivnika, ali je potom sevnuo dobar servis. I u sledećem poenu je Rafa mogao do prve osetnije prednosti, nije uspeo i krenulo je sa igrom poen za poen. Tek posle šestog izjednačenja Anderson je vezao dva dobra poena i opet se izvukao. Kako to obično biva, usledio je brz gem – četiri laka poena Nadala za novi egal.

3:3 Kao ‘dan mrmota’ izgledao je i peti gem, treći na servis momka iz Johanesburga, koji je opet morao da se suočava sa brejk šansama. Kod prve je Nadal imao najviše šanse, ali je drugi servis izbacio daleko u aut. Kod druge nije imao šanse, as je pao na samu liniju, da bismo potom ponovo svedočili izjednačenjima i teško dobijenom gemu. Ipak, ovoga puta je pripretio rivalu, bekhendima došao do 15:30, ali je onda zicer paralelu poslao iza osnovne linije. Prvi igrač na ATP listi je to kaznio i posle 41 minuta smo na sredini seta.

4:3 Breeejk! Anderson sada nije izdržao, iako je imao dobru situaciju u gemu – kod vođstva 30:15 promašio je relativno lagan volej na mreži, a u sledećem poenu je napravio dvostruku servis grešku. Uprkos dobrom početnom udarcu, forhend je izbacio van terena i Nadal je došao do osetnije prednosti.

6:3 Seeet – Nadal vodi 1-0! Pošto je lako materijalizovao prednost brejka, odmah je napao uzdrmanog protivnika. Zahvaljujući greškama Andersona je došao do prve set lopte, napao je sjajnom forhend paralelom i lepim volejom došao do prvog seta.

II set

1:0 Na startu drugog seta, ‘Bik sa Maljorke’ je ubedljivo osvojio prvi gem.

1:1 Ne predaje se tako lako Kevin Anderson. Odlično je odigrao ovaj gem i sa 40:15 i donosi izjednačenje u drugom setu.

2:1 Posle teške borbe ovaj gem pripao je Špancu, a Anderson sada servira za izjednačenje

2:2 Servis gemovima i uz samo jedan izgubljen poen, Anderson uspeva da izjednači

3:2 U petom gemu, Nadal je došao do prvog asa na ovom meču i bez izgubljenog gema ima prednost.

4:2 Sjajnim napadom u ovom gemu Rafael Nadal dolazi do brejkaa!

5:2 Nadal je potrvrdio brejk i u narednom gemu Anderson servira za ostanak u drugom setu.

5:3 Anderson je iskoristio svoj servis i i ostao u ovom setu, a sada Nadal servira za osvajanje drugog seta.

6:3 Španac je furiozno i fenmenalnom igrom osvojio drugi set i na sta je do osvajanje US opena!

III set

1:0 Kako je igrao u prva dva seta, Nadal je nastavio i u trećem. Očito rešen da posao završi što pre, odmah je načinio brejk.

2:0 Nastavio je Nadal sa furioznom igrom i bez većih problema dobio gem na svoj servis.

2:1 Anderson je shvatio da mora da uhvati poslednji voz i da, ako želi da ostane u meču, ne sme da dozvoli Nadalu novi brejk. Relativno lago je dobio ovaj gem, ali je i dalje sa brejkom zaostatka.

3:1 Uspeo je Anderson da unese malo neizvesnosti u ovom gemu, ali Nadal je posle 40:30 i drugog servisa uspeo da dobije naredni poen i sačuva prednost.

3:2 Prvi put od početka meča Južnoafrikanac je uspeo da osvoji gem bez izgubljenog poena. Da je tako sigurno igrao u proteklom delu meča, teško da bi bio u zaostatku od dva seta.

4:2 Sve što Kevin uspeva je da dođe do poena zaostatka u gemu, ali to je sve. Nadal sve radi dobro, u ovom gemu je izašao i na mrežu i rutinski poentirao, da bi se gem završio tako što je Anderson poslao loptu u aut.

4:3 Andersona još ne napušta nada. Relativno lagano je dobio servis gem i pored toga što je Nadal prišao na 40:30.

5:3 Nadal se ne šali. Ne popušta ni za milimetar, bio je siguran i servis je dobio bez izgubljenog poena.

5:4 Sve što je mogao da uradi na svoj servis, Anderson je učinio, ali sada mu sledi onaj najteži deo posla, a to je da dođe do prve brejk lopte u meču! Ako ne uspe da uzme naredni gem, Španac osvaja titulu.

6:4 Kraaaaj!!! Rafael Nadal je potvrdio klasu, kada je bilo najvažnije, ruka mu nije zadrhtala. Anderson je i smeč uspeo da pošalje u aut za 30:15, potom je stigao do izjednačenja izlaskom na mrežu i poentirajući sigurnim bekhend volejom. Prvu meč loptu Nadal nije iskoristio na 40:30, poslao je lopticu u mrežu, ali do druge je stigao pravim projektilom iz servisa, da bi sigurnim bekhend volej udarcem završio posao.