Uoči sjednice NSRS – da li će opozicija učestvovati u radu Parlamenta?

October 16, 2017, 6:37 pm

U Prijedlogu rezolucije je navedeno da teritorija Srpske ne može biti otuđena na bilo koji način mimo Ustava i zakona, niti joj se može utvrditi i upisati drugo svojstvo. Svaki pokušaj uskraćivanja svih suverenih prava nad teritorijom Srpske smatraće se kršenjem ustavnog poretka i međunarodnog prava i neće proizvoditi pravno dejstvo.

U ovom dokumentu je precizirano da je Srpska opredijeljena da svaki budući status koordiniše sa Srbijom, kao potpisnikom Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“U skladu s tim Narodna skupština donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Srpske u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma u Srpskoj na kome bi bila donesena konačna odluka o ovom pitanju”, navodi se u dokumentu koji su predložili klubovi poslanika SNSD-a, SP-a i SDS-K.

Poslanici opozicije nisu danas precizirali da li će učestvovati u radu parlamenta, ali je nagoviješteno da će i sutra pokušati da opstruišu rad. Na dnevnom redu trebalo bi da bude i Izvještaj o radu MUP-a za prvih šest mjeseci ove godine. Sjednica Odbora za bezbjednost, na kojoj je trebalo da bude raspravljano o ovoj tački dnevnog reda, zbog nedostatka kvoruma danas nije održana. Sjednicu su nakon početka napustili poslanici vladajuće koalicije, jer, kažu, ministar nije mogao da podnese izvještaj s obzirom na to da je trenutno na službenom putu.

 

Opozicija u Republici Srpskoj najavila je da će učestvovati u radu 22. redovne sjednice, ako stranke na vlasti pristanu da se, kako kažu, rasčisti situacija sa 21. sjednice koja je više puta prekidana. Zahtijevaju da se u dnevni red uvrsti informacija o angažovanju policije 13.9. na sjednici NSRS, da se sa dnevnog reda skine revizorski izvještaj jer revizora nema, kao i da se u dnevni red uvrsti petogodišnji strateški plan Republike Srpske koji se tiče i vojne neutralnosti.

Poslanik Napredne Srpske, koji djeluje u Klubu PDP-a, Adam Šukalo izjavio je da će opozicija na sutrašnjoj skupštinskoj sjednici predložiti dopunu dnevnog reda informacijom o ponašanju pripadnika MUP Srpske u vezi sa sprečavanjem narodnih poslanika da prisustvuju skupštinskoj sjednici 12. i 13. septembra.

– U tom smislu, mi smo ponudili informaciju i zaključke za koje ćemo tražiti da budu usvojeni, a još 13. septembra smo rekli da tražimo ostavku predsjednika Narodne skupštine Srpske Nedeljka Čubrilovića, ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača i generalnog sekretara skupštine Marka Aćića – rekao je Šukalo.

On je naveo da se uvidom u stenogram sa sjednice održane 12. i 13. septembra, za koju opozicija smatra da je bila nelegalna, vidi da poslanicima koji su tretirani tako da im je bila izrečena mjera udaljenja za sjednice – to stenogramski nije konstatovano.

– Nemoguće da se ne zna, vrlo se dobro zna, ali to treba zvanično da se ukaže, ili da se na javnom saslušanju ili sjednici parlamenta dokaže nešto drugo, kaže Milanko Mihajilica, predsjednik Odbora za bezbjednost NS RS (SRS).

Kvoruma nije bilo jer su sjednicu odbora, nakon početka, napustili poslanici vladajuće koalicije. Razlog je bio odsustvo ministra zbog službenog puta.

– Mi smo na prošloj sjednici odbora insistirali i tražili od gospodina Mihajilice, da s obzirom na prirodu posla ministra unutrašnjih poslova, prije sazivanja sjednice kontaktira mimnistra i mi smo svi prihvatili da ćemo doći u vrijeme kad to njemu bude odgovaralo, a ne ovako kao danas, napominje Dragoljub Davidović, član Odbora za bezbjednost NS RS (SNSD).

Iz vladajuće koalicije poručuju – spremni smo za svaki scenario.

– Mi ćemo učiniti sve da izbjegnemo bilo kakve ekscese u Narodnoj skupštini. Što je najvažnije, želimo da poručimo građanima da će sjednica skupštine biti održana bez obzira na to da li opozicija prisustvovala ili ne, poručuje Radovan Višković, šef Kluba poslanika SNSD-a.

– Opozicija nastavlja sa pokušajem sabotiranja i fizičkog onemogućavanja održavanja skupštine, čime direktno urušava rad najviše zakonodavne institucije. Potpuno je očigledno da opozicija pokušava da krizu iz Sarajeva prelije u institucije Srpske, napominje Spomenka Stevanović, šefica Kluba poslanika DNS-a.

A skupštinsko zasjedanje sa velikom pažnjom pratiće i iz udruženja proistekla iz Odbrambeno – otažbinskog rata. Smatraju da će ponašanje opozicije u velikoj mjeri odrediti i njihovo djelovanje u slučaju održavanja posebne sjednice o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH.

– Sjednica Narodne skupštine treba da bude regularna da se svi odazovu da budu u sklopu, u duhu, onog razgovora koji smo zajedničkim konsenzusom održali i dogovorili se u subotu nasastanku kod predsjednika Republike, poručuje Nedeljko Mitrović, predjednik Republičke organizacije porodics poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila.

– Ako išta znači apel Savez RVI, mi apelujemo da se sjedne i dogovori bar u pogledu Suda i Tužilaštva BiH. Mi i ne tražimo da se neko dogovara što se tiče političke strane, to neka se bori svako kao misli da je dobro, ali ovo nam je zajednički cilj, navodi Dragan Vrhovac, predsjednik Saveza RVI.

Iz ratnih udruženja opoziciju podsjećaju i da curi rok od deset dana koji im je predsjednik Srpske dao da se izjasne o referendumu – javno da ga podrže i glasaju za skupštinsku odluku.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *