UN: Djeca u BiH- žrtve nejednakih standarda

November 3, 2014, 11:08 am

Ombudsman za ljudska prava BiH Jasminka DŽumhur istakla je da je veoma značajno da se posredstvom ove konferencije pošalje poruka da su djeca budućnost zemlje, ali i upozorenje da se djeca sve više posmatraju kao objekat različitih vidova zloupotrebe, objekat trgovine ljudima, medijskih zloupotreba, a sve manje kao subjekat.

“Razlog zbog kojeg je institucija Ombudsmana BiH organizovala konferenciju je što se glas djetata rijetko čuje i ovaj skup je koncipiran s ciljem razmjene iskustava u zaštiti prava djeca”, naglasila je DŽumhurova.

Kao poseban segment, DŽumhurova je istakla odnos medija prema djeci, koja brzo usvajaju nove tehnologije, dok države sporo reaguju na zloupotrebe koje pružaju društvene mreže.

“BiH je uradila analizu usklađenosti zakonodavstva BiH sa Konvencijom UN o pravima djeteta, uz pomoć organizacije `Spasimo djecu`, što je veoma značajno, jer ako imamo odstupanja u zakonodavstvu poslije će se javiti odstupanje i u stvarnom životu”, istakla je DŽumhurova.

Zamjenik Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skuštine BiH Nermina Kapetanović napomenula je da se BiH obavezala da će osigurati najveći nivo standarda zaštite ljudskih prava i prava djeteta, ali i da će ih primjenjivati u pravnom sistemu.

“U BiH postoje djeca koja nemaju pravu na zdravstvenu zaštitu, a suočeni smo sa činjenicom da su djeca žrtve nasilja, kako porodičnog, tako i nasilja u školama”, rekla je Kapetanovićeva i napomenula da i predstavnici Savjeta Evrope upozoravaju sve zemlje da su djeca izložena sajber-kriminalu i dječijoj pornografiji.

Ona je konstatovala da se diskriminacija djece konačno mora ukinuti, a kao prijedlog iznijela povećanje kazne za krivična djela počinjena nad djecom.

“Potrebno je naći političke volje i snage da ono što predstavlja budućnost jedne zemlje, a to je interes i budućnost djeteta, podignemo na viši nivo i da standardi budu jednoobrazni u cijeloj BiH”, dodala je Kapetanovićeva.

Direktor organizacije “Spasimo djecu” Andera Žeravčić ocijenila je da jaz koji postoji između principa koji su postavljeni Konvencijom o pravima djeteta i stvarnosti svakodnevnice djece širom svijeta nije ni izbliza premošćen.

Ona je izrazila uvjerenje da će konferencija pomoći kontinuiranom podizanju svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i o tome kako institucije ombudsmana mogu uspješno doprinijeti unapređenju i zaštiti prava.

Žeravčićeva je istakla da je ovaj skup prilika za razmjenu iskustava u ovoj oblasti i predstavljanje najboljih praksi iz cijelog svijeta.

Teme dvodnevne konferencije, čiji su organizatori institucija Ombudsmana BiH i organizacija “Spasimo djecu”, uključuju ulogu nezavisnih nacionalnih institucija za zaštitu ljudskih prava u zaštiti i promociji prava djeteta, različite modele institucija ombudsmana za djecu, modele saradnje ombudsmana za djecu i nevladinih organizacija i modele komunikacije ombudsmana sa djecom.

Poseban dio konferencije biće posvećen raznim modelima uspostavljanja funkcije Ombudsmana za djecu, posebno onima koji su se pokazali uspješnim u regionu.

Konferenciji prisustvuju ombudsmani za djecu, predstavnici institucija ombudsmana i zagovornici prava djeteta iz 23 zemlje, uključujući i zemlje Evrope, Južne Amerike, Azije i Afrike, te član Komiteta UN o pravima djeteta Peter Guran iz Slovačke.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *