U Doboju pronađeno 12 migranata; u Gacku uhapšeno šest migranata

June 11, 2018, 10:12 am

Na području Policijske uprave Doboj pronađeno je 12 migranata, državljana Pakistana i Indije, koji su na teritoriju Srpske ilegalno ušli iz susjednih zemalja.

Na području Gacka jutros je lišeno slobode šest migranata, koji su predati trebinjskoj Kancelariji Službe za poslove sa strancima, rečeno je Srni u Policijskoj upravi Trebinje.

Migranti su pronađeni jutros u 4.30 časova ispred Osnovne škole u Gacku.

U Policijskoj upravi kažu da je pet migranata iz Sirije, a jedan iz Iraka i svi će biti vraćeni u Crnu Goru, jer su ranije zatražili azil u toj državi.

Granična policija BiH, tokom ove godine, preduzela je mjere prema više od 6.000 državljana visokog migracionog rizika na području istočne Hercegovine, Zvornika i Višegrada.

Direktor Granične policije BiH Zoran Galić rekao je da i dalje nedostaje 500 policajaca koji bi direktno bili uključeni u poslove sprečavanja ilegalnih migracija.

Osim odvraćanja od ilegalnog prelaska granice, Granična policija BiH u kontinuitetu je nadzirala, kontrolisala i organizovala zajedničke punktove i patrole sa policijom susjednih zemalja, rekao je direktor Granične policije BiH Zoran Galić.

“Od ilegalnog prelaska odvraćeno je 4.006 lica, a 2.007 lica otkriveno je neposredno nakon ilegalnog prelaska granice. Najviše migranata u BiH dolazi iz Sjeverne Afrike, Azije, Bliskog istoka i samoproglašenog Kosova, među njima ima i lica iz ranjivih kategorija kao što su djeca, trudnice, bolesne osobe”, istakao je Galić.

Iza dolaska većeg broja migranata kriju se veliki bezbjednosni problemi i ako vlasti iz Sarajeva dozvole da BiH preplave migranti, to će nesumnjivo imati dalekosežne i negativne posljedice, smatra profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Srđan Perišić.

“Vlasti u Sarajevu su se neozbiljno i nespremno uhvatile u koštac sa ovim problemom, posebno imajući u vidu bezbjednosni aspekt, dok je Vlada Republike Srpske blagovremeno uočila problem i donijela niz mjera, kojima pokušava da zaštiti svoje građane”, naveo je Perišić.

Dodik: Najveća odgovornost na zajedničkim institucijama

Najveća odgovornost zbog migracione krize je na zajedničkim institucijama, poručuje predsjednik Milorad Dodik.

“Zajedničke institucije su izgubljene, “otaljavaju” svoj posao kada je priča sa migratima u pitanju. Što se tiče migrantske krize, mi smo i ranije upozoravali. Mnogo ranije je trebalo obezbijediti granice i pratiti stanje u regionu”, naglašava Dodik.

(SRNA – RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *