Dodik sa srpskim predstavnicima vlasti u RS i u zajedničkim institucijama

June 29, 2015, 12:24 pm

U Palati Republike Srpske održan  je sastanak kojem su prisustvovali predsjednik Srpske, Milorad Dodik, premijerka Srpske, Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine, Nedeljko Čubrilović, lider DNS-a, Marko Pavić, kao i ministar spoljnih poslova BiH, Igor Crnadak i predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH, Ognjen Tadić.  Prethodno se, u Palati Republike u Banjaluci, predsjednik Dodik sastao s predstavnicima Republike Srpske u Predstavničkom domu i Domu naroda parlamenta BiH.

Nakon sastanka predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je  da je koordinacija predstavnika Srpske na nivou BiH i institucija Republike Srpske veoma važna radi dogovora o tome šta može biti prihvatljivo na nivou BiH, te izrazio uvjerenje da će ona biti postignuta.

Dodik je istakao da se na dnevnom redu zajedničkih institucija BiH ne može naći bilo šta što bi značilo rušenje nadležnosti Srpske, kao i da niko od predstavnika Srpske na nivou BiH ne može da donosi odluke mimo institucija Republike.

Predsjednik Srpske je naglasio da je zbog toga veoma važna koordinacija predstavnika Republike Srpske u zajedničkim i institucijama Srpske.

“Ne može da se desi da bilo ko od predstavnika u zajedničkim institucijama, shodno svojoj voluntarističkoj, pa čak i partijskoj volji, mimo institucija Republike Srpske odlučuje o tome šta je važno ili ne”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa predstavnicima iz Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH.

Istakavši da je koordinacija važna, Dodik je izrazio uvjerenje da će to biti i postignuto, jer je i ranije bilo situacija kada su političke partije bile na vlasti i u opoziciji na različitim nivoima vlasti, ali su koordinisale o važnim pitanjima.

On je podsjetio da je prethodnih godina situacija bila drugačija, odnosno jednostavnija, jer su u zajedničkim institucijama bili predstavnici istih političkih partija kao i u Republici Srpskoj.

“Sada je malo drugačije i sadašnja situacija traži dodatni napor da se razumiju odnosi i minimumi interesa Srpske koji može okupiti i vlast i opoziciju i na jednom i na drugom nivou i da se dogovaramo oko toga šta može i ne može biti prihvatljivo na nivou BiH”, naglasio je Dodik.

On je naveo da je u posljednje vrijeme bilo propusta, ali da treba stvoriti novu praksu odnosa.

Dodik uputio pismo Savjetu bezbjednosti

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao što je to učinio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić,  obavijestio je Savjet bezbjednosti UN da je za Republiku Srpsku neprihvatljiva rezolucija o Srebrenici koju je predložila Velika Britanija jer ne doprinosi pomirenju i njeno usvajanje bi učinilo BiH nestabilnijom.

U pismu upućenom generalnom sekretaru UN, predsjedavajućem i svim članicama Savjeta bezbjednosti UN, navodi se da institucije Republike Srpske, u punoj saglasnosti, konstatuju da je potrebno Srebrenicu proglasiti mjestom zločina i nad Srbima i nad Bošnjacima, čime bi se na zajednički način odao pomen svim žrtvama i poslala poruka svijetu o zločinima koji su se desili tokom tragičnog sukoba u BiH.

U pismu, povodom inicijative rezolucije Velike Britanije o Srebrenici najavljene u Savjetu bezbjednosti UN, navodi se da je potrebno formirati Međunarodnu ekspertsku komisiju koja će utvrditi sva dešavanja u Srebrenici u periodu 1992 – 1995 godina.

U pismu se podsjeća da je srpski narod kroz dva svjetska rata bio na strani progresivnih, slobodarskih snaga antifašizma, a da se ovom rezolucijom i snažnom medijskom kampanjom na srpski narod stavlja hipoteka počinilaca teških djela kažnjivih prema međunarodnom pravu.

“Rezolucijom se srpskom narodu, koji je uvijek vodio odbrambene ratove i bio na strani progresivnih snaga, želi nametnuti kolektivni osjećaj krivice i odgovornosti. Prijedlog ove rezolucije predstavlja dio upornih napora da se destabilizuje ovaj prostor i usmjeri ka centralizaciji BiH”, navedeno je u pismu predsjednika Srpske.

U pismu se navodi da su institucije Srpske opredijeljene za evropsku budućnost, za dijalog i saradnju, demokratsko uređenje i efikasne i funkcionalne organe i institucije BiH i potpuno poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za uspostavljanje mira u BiH i njegovih Aneksa, kojim se nedvosmisleno potvrđuje i garantuje ustavnopravni položaj Republike Srpske.

RTRS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *