Tenzije na relaciji Vašington–Pjongjang, raste zabrinutost u svijetu

August 15, 2017, 9:03 am

Plan o napadu uključio je crveni alarm u Bijeloj kući. Američki predsjednik Donald Tramp vratio se sa odmora, a ministar odbrane kaže da bi rat mogao brzo da počne. Kako bi sve moglo da se završi?

Na Korejskom poluostrvu mir između dvije Koreje nije zvanično potpisan više od pet decenija. Preijti li novi rat? Pjongjang poručuje Vašingtonu – baza Guam više nije bezbjedna. Iz Bijele kuće brzi odgovor: “Prešli ste crvenu liniju – spremite se za bijes i vatru”. I prije objavljivanja plana raketnog napada, jasna je poruka američke vojske.

“Sjedinjene Američke Države su spremne da koriste sve vojne kapacitete, kako bi branile sebe i saveznike od severnokorejske provokacije. I dalje ulažemo napore da onemogućimo režim Kim Džong Una da razvije nuklearni program”, kaže General Džozef Danford, načelnik Združenog generalštaba američke vojske.

Zbog uzajamnih pretnji raste zabrinutost u cijelom svijetu, ali raste i podrška Trampu unutar zemlje.

“Vi imate situaciju dva unutrašnja slaba režima koja sada hoće da se pokažu spolja da bi okupila sve oko sebe i na taj način povećala legitimnost iznutra. U takvoj situaciji postoji mogućnost od rata”, smatra Miloš Popović, saradnik Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku.

“Nikad se ne zna, ova retorika jeste vruća i svako je svjestan šta bi donijelo posezanje za atomskim oružjem, ali u jednom momentu može da se pređe crta”, kaže Milan Mišić, spoljnopolitički komentator Politike.

I nije prvi put da Pjongjang prelazi crtu, baš u avgustu. Krajem mjeseca održavaju se redovne vojne vježbe Јužne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država. Čak i da bojeve glave nisu okrenute ka američkoj vojnoj bazi, analitičari ne isključuju drugi secanario.

“Mogućnost je da izvrše konvecionalni napad na Јužnu Koreju i taj je najubitačniji zato što je granica Sjeverne i Јužne Koreje od Seula udaljena samo 25 kilometara, pa bi tu bilo dosta civilnih žrtava”, smatra Milan Mišić.

U Kremlju upozoravaju da je opasnost od oružanog sukoba veoma visoka. Јapanci masovno kupuju skloništa za nuklearni rat. Sve oči uprte su u Peking.

“Ima nekih indicija da dve strane pokušavaju posredno da spuste loptu. Vašington mnogo očekuje od Pekinga, predsjednika Si Đipinga, Koreja ekonomski mnogo zavisi od svog partnera Kine, čak 90 odsto izvoza odlazi u Kinu”, dodaje Mišić.

“Kina je otvoreno rekla da neće dozvoliti promjenu režima u Pjongjangu, otvoreno je izjavila da ako Amerikanci napadnu da će oni uzvratiti, ali takođe je upozorila i svog klijenta Sjevernu Koreju da ukoliko oni izvrše prvi napad, da ne očekuju nikakvu pomoć od Kine”, kaže Miloš Popović.

Dok se o mogućim političkim i vojnim scenarijima samo nagađa, prve udare osetila je berza. Četiri i po milijardi dolara košta Džefa Bezosa, Bila Gejtsa i Marka Zakerberga ono što mnogi nazivaju “samo retorička tenzija”.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *