Ukrajina: Bez dogovora o bezbednosnoj zoni oko mesta nesreće

July 19, 2014, 6:54 am

Uspostavljanje ove zone na mestu gde je u četvrtak poginulo svih 298 putnika i članova posade kada se srušio boing 777 od ključne je važnosti za očuvanje dokaza koji su potrebni da bi se utvrdio uzrok nesreće.

Šef ukrajinske službe bezbednosti Valenin Naljvajčenko ranije je izjavio da se nastavalju razgovori između zvaničnika iz Rusije, Ukrajine i OEBS-a o formiranju zone od 20 kvadratnih kilometara oko mesta nesreće kako bi se omogućilo uklanjanje tela.

Međutim, zvaničnik samoproglašne Donjecke Narodne Republike Sergej Kavtaradze je rekao da dogovor nije postignut, uprkos razgovorima.

“Nema bezbednosne zone. Radi se o regionu koji je blizu borbenih dejstava. Tamo se odvijaju vojne operacije”, izjavio je on za Rojters.

Portparol OEBS-a Mihael Mocijurkiv je kazao da za sada ne postoji sporazum o bezbednosnoj zoni, ali da je “to definitivno jedno od prioritetnih pitanja”.

Ranije jutros, šef ukrajinske službe bezbednosti Valentin Nalivajčenko je rekao da su Ukrajina i proruske snage pristali su na formiranje bezbedne zone oko mesta na kome se srušio malezijski avion.

Grupa specijalista iz Malezije stigla je danas u Kijev da bi pružila pomoć u istrazi o boinga malezijske kompanije “Malezija erlajnz” sa 298 putnika i članova posade na teritoriji istočne Ukrajine.

IZ SATA U SAT

11.00 – Vlada u Kijevu optužila je danas proruske snage u istočnoj Ukrajini da pokušavaju da unište dokaze na mestu pada malezijskog aviona, kao i za odnošenje 38 tela s tog mesta.

“Vlada Ukrajine zvanično tvrdi da teroristi, uz pomoć Rusije, pokušavaju da unište dokaze međunarodnih zločina”, navedeno je u današnjem saopštenju ukrajinske vlade, a prenosi Rojters.

10.28 – Žena dede malezijskog premijera Nadžiba Razaka bila je u putničkom avionu “Malezija erlajnza” koji se srušio u istočnoj Ukrajini, potvrdio je danas malezijski ministar odbrane.

Nadžibov brat od tetke Hišamudin Husein je izjavio da je 83-godišnja Sri Siti Amira bila u avionu.

10.15 – Premijer Australije Toni Ebot tražio je danas sprovođenje nezavisne, međunarodne istrage o obaranju malezijskog avion u Ukrajini, zahtevajući da Rusija u potpunosti sarađuje u istrazi.

Ebot je ponovio ranije iznetu tvrdnju da svi dokazi upućuju na to da je avion “Malezija erlajnza” oboren iz oblasti pod kontrolom proruskih snaga u istočnoj Ukrajini uz korišćenje vojne opreme kojom ih je, verovatno, snabdela Rusija, navodi AP.

8.31 – Predsednik Kine Sji Đinping pozvao je na pokretanje pravedne i objektivne istrage o nesreći malezijskog aviona koji se srušio sa 298 putinika i članova posade, navedeno je danas na sajtu kineske vlade.

Istraga treba da utvrdi istinu što pre, istakao je Sji, preneo je AFP.

8.30 – Predsednik međunarodnog društva za HIV Fransoaz Bar-Sinusi izjavila je danas da je malezijskom avionu koji se srušio u Ukrajini, bilo šest, a ne 100 kolega koji su putovali na 20. međunarodnu konfenreciju o sidi u Melburnu koja treba da počne u nedelju.

“Broj koji smo potvrdili preko naših kontakata sa vlastima u Australiji, Malerziji i Holandiji je šest osoba. Možda će biti nešto veći, ali ne kao cifra koja je ranije najavljena”, rekla je Bar-Sinusi, preneo je AFP.

8.23 – Potpresednik SAD Džozef Bajden i ukrajinski predsednik Petro Porošenko apelovali su na Moskvu da iskoristi uticaj na proruske snage u Ukrajini i ubedi ih da pristanu na prekid vatre i omoguće istražiteljima da pristupe malezijskom avionu koji se srušio na teritoriji te zemlje.

“Oni su pristali da kao strana odgovorna za naoružavanje separatista Rusija treba javno da pozove separatiste da polože oružje i odmah omoguće pristup međunarodnim i ukrajinskim istražiteljima”, navela je Bela kuća u saopštenju objavljenom povodom telefonskog razgovora Bajdena i Porošenka, prenosi Rojters.

07.40 – Interpol je danas saopštio da će u narednih 48 sati uputiti svoj tim da pomogne u identifikovanju žrtava oborenog aviona kompanije “Malezijan erlajns” u istočnoj Ukrajini.

Agenti Interpola će se pridružiti 30-tak posmatrača Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) koji su danas stigli na mesto nesreće, da pomognu u nadgledanju rukovanja posmrtnim ostacima žrtava nesreće iz najmanje devet različitih zemalja.

Trideset istražitelja OEBS-a stiglo je juče na mesto u blizini Donjecka u Ukrajini, gde se srušio malezijski putnički avion MH17, sa 298 putnika i članova posade. Posmatrači nisu imali slobodu kretanja koja im je bila potrebna da obave svoj posao. Okolnosti pada aviona i dalje se utvrđuju, dok Kijev i Moskva upiru prstom jedan u drugog, a proruske snage u Ukrajini daju protivrečne izjave o tome da li će omogućiti međunarodnim istražiteljima pristup mestu nesreće. Svet izražava šokiranost i žalost povodom tragedije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *