Stanari: Okrugli sto na temu rekultivacija degradiranog zemljišta

September 7, 2017, 10:12 am

U Stanarima je danas održan okrugli sto na temu “Rekultivacija degradiranih zemljišnih površina nastalih rudarskim radovima na Površinskom kopu Raškovac”.

Na okruglom stolu učestvuju eminentni stručnjaci sa Rudarsko- geološkog fakulteta iz Beograda, Ekološkog fakulteta Banjaluka, Poljoprivrednog fakulteta i Poljoprivrednog instituta Banjaluka, EFT-a, glavni rudarski inspektor i predstavnik Šuma Srpske.

Cilj okruglog stola je da se nađe način da se prostor narušen kopovima – obnovi.

Prema onom sto je izložio doc. dr Bojan Dimitrijević, sa Rudarsko- geološkog fakulteta Beograd, dosadašnja istraživanja pokazala su da je na narušenim područjima moguće stvoriti nove poljoprivredne, šumske ili livadske sisteme, ili čak prostor za infrastrukturne objekte, zavisno od urbanističkog plana.

Takođe je rečeno da postoji 20 mogućih rješenja rekultivacije.

Okrugli sto održan je povodom Dana opštine, a razlog je degradacija zemljšta na površinskom kopu Raškovac, koji u ovoj lokalnoj zajednici koristi RiTE Stanari.

Prema riječima Stevana Lončara iz EFT-a, bez industrije nema razvoja u bilo kojoj lokalnoj zajednici ili državi, te stepen tolerancije na industrijsku proizvodnju, uz koju ide i degradacija zemljišta, mora biti veći, te da stepen uticaja na prirodu mora postojati.

U EFT-u dodaju da na rekultivaciji rade više od decenije, te da njihova istraživanja pokazuju da je moguće gajenje ratarskih kultura, sjetvom i sadnjom različitih biljnih vrsta, te da se zemljište moze rekulturisati i pošumljavanjem.

Predstavnici Ekološkog fakulteta Banjaluka poručili su na ovom okruglom stolu da je obaveza investitora, u ovom slučaju EFT-a, da radi na rekultivaciji zemljišnih površina nastalih rudarskim radovima na PK Raškovac.

– Moramo shvatiti da je rudarstvo u interaktivnosti s prirodom i degradacija zemljišta je problem. Površinski kopovi zauzimaju velike površine, u Stanarima je zahvaćeno 1500 hektara. Kopovi zagađuju i vodu i vazduh i zemljište – kaze Ranko Cvijić sa Ekološkog fakulteta BL.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *