Šta planiraju kosovski Albanci i zbog čega se pravi DRAMA OKO DIJALOGA

June 9, 2018, 10:42 am

Nekoliko nedelja uoči mogućeg početka poslednje faze dijaloga Beograda i Prištine, kosovske vlasti “igraju” prljavu političku igru na nekoliko frontova – usvajaju, pa povlače platformu za pregovore, tvrde da odbijaju pozive na sastanak o ZSO, koji nije ni zakazan, zastrašuju preostale Srbe… Mada je utisak da se Priština u ključnom trenutku nalazi u političkom haosu, pre je reč o strategiji Albanaca.

Na sednici Vlade Kosova nedavno je usvojena platforma za pregovore sa Beogradom, koju je Srbija procenila kao veoma lošu za mogućnost postizanja dogovora, ali je ta platforma ubrzo povučena iz kosovskog parlamenta. Zašto konkretno, nije poznato. Predstavnici kosovske opozicije tvrdili su da je slaba, mada predviđa obostrano priznanje nezavisnosti KiM, članstvo u UN, poštovanje nezavisnosti… – stvari koje su za Beograd naravno neprihvatljive, ali za političke faktore na Kosovu je ostvarenje najvećih želja.

Prema nekim navodima, razlog bi mogao biti u unutrašnjem neslaganju kosovskih Albanaca. Pojedini kosovski opozicionari se navodno ne slažu da u poslednjoj fazi dijaloga pregovore vodi predsednik Kosova Hašim Tači, mada je to odavno dogovoreno.

Ali, to nije jedina konfuzna stvar. U tako haotičnom trenutku oko platforme, pred novinare izlazi Avni Arifi, šef kosovskog pregovaračkog tima u tehničkom dijalogu sa Srbijom, koji tvrdi da je odbio poziv na sastanak u Brisel o Zajednicu srpskih opština. Upravo ta njegova izjava primer je pokušaja manipulacije koji je neslavno završen i praktično se Albancima obio o glavu.

– Sastanak je bio zakazan za 7. jun, ali mi smo ga odbili. Mi insistiramo na dijalogu. Međutim, za srpsku delegaciju je jedina tema formiranje Asocijacije opština sa srpskom većinom, a mi insistiramo da se priča o energetici pre toga – rekao je Arifi.

Ubrzo je međutim stigao demanti iz Brisela. Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice EU Federike Mogerini.

– Sastanak nije bio ni zakazan – izjavila je Kocijančić.

Sve ovo dešava se u trenutku kada gotovo svakodnevno stižu informacije o napadima na Srbe na Kosovu – kamenuju se srpske kuće, demoliraju automobili, krade stoka, presreću sveštenici… a preti se i deci.

Šta Priština želi da postigne?

Mada deluje da su prištinske vlasti u konfuziji, Dušan Janjić, dobar poznavalac prilika na KiM, kaže da Priština pred ključne pregovore zapravo ide korak unapred. On za “Blic” navodi da je platforma povučena zbog mobilzacije opozicije i javnog mnjenja na Kosovu, ali da je tim za pregovore poznat i nazvan “timom jedinstva”.

– U njemu ima i ljudi koji su bliski Ramušu Haradinaju. Sa druge strane, u Beogradu se samo zna da će pregovore voditi predsednik Vučić – ističe Janjić i dodaje da je odavno dogovoreno da u dijalogu učestvuju predsednici.

On dodaje da je povlačenje platforme, kao i odbijanje dolaska na sastanak u Brisel, koji nikad nije zakazan “prljava igra balkanskih političara”, koji su želeli da pokažu kako im “Beograd ne može diktirati dnevni red”. Janjić kaže da su vlasti u Prištini zaboravile da ovo nije vreme Edite Tahiri, kada su Albanci za svaku pretnju dobijali ustupak za ustpkom.

On kaže da će se verovatno već sledeće nedelje sastati Vučić i Tači i da srpska strana očekuje da će dobiti nacrt Statuta ZSO.- Ukoliko predstavnici Prištine dođu sa Statutom u Brisel, Beograd ništa ne rizikuje i može da uđe u konačnu fazu dijaloga. U suprotnom, međutim, kako da pregovaraju, ako je ZSO, koja je postavljena kao crvena linija srpskih vlasti, odbačena – navodi Janjić.

On dodaje da su napadi na Srbe prateći deo atmosfere na Kosovu, koju stvara Priština i misli da je kontroliše, ali ona zapravo izmiče kontroli i prelazi u međuetničke incidente.

Surlić: Ko na Kosovu formira ZSO tretiraće se kao izdajnik

Stefan Surlić, asistent na FPN, samtra da dešavanja u Prištini proizilaze iz činjenice Hašim Tači nema dovoljnu veliku političku podršku da bi predvodio pregovore – nije šef partije čiji je član, a vlada u kojoj se nalazi njegova stranka je koalicijska. Tu su razlozi, kako navodi, zašto neke političke strukture ne žele da ga vide kao predvodnika dijaloga sa kosovske strane.

– Ipak, u političkim kuloarima se priča kako i Tačiju i Haradinaju i Kadriju Veseljiju prete optužnice pred Specijalnim sudom, pa svako od njih dogovorom sa Beogradom želi da izvuče benefite i dobije imunitet od međunarodne zajednice – kaže Surlić za “Blic”.

On dodaje da je politička klima na Kosovu takva da se onaj ko radi na formiranju ZSO tretira kao izdajnik.

– Sa druge strane, svesni su da ukoliko Beograda sada izdejstvuje ZSO, onda u finalnoj fazi može da traži duge ustupke – objašnjava Surlić.

Šeholi: Nema haosa na Kosovu

U Prištini sve to vide drugačije. Fatmir Šeholi iz prištinskog Instituta za međuetničku afirmaciju za “Blic” kaže da je platforma povučena jer cilj da se stvori širi konsenzus oko nje, kao i da će preko puta Vučića u Briselu sedeti predstavnici vlasti, ali i kosovske opozicije i nevladinog sektora. Za otkazivanje nepostojećeg sastanka, međutim, nema objašnjenje.

– Stanje nije haotično. Arifi je samo izneo stav da srpska strana treba da ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma. ZSO nije formirana zbog neusklađenosti sa Ustavom, pala je vlada, pa su bili izbori… Priština je sada veoma angažovana da to učini, ali naravno u skladu sa kosovskim Ustavom. Problem je što Srbi imaju drugačijpriču – zaključuje Šeholi.

Dijalog se menja

Za sada je sve izvesnije da će se format dijaloga promeniti. O tome je govorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je danas najavio početak finalne faze dijaloga u Briselu i naveo da bi taj “novi tip” dijaloga o normalizaciji odnosa mogao da počne do kraja juna.

– Neka oni odluče koji datum će to tačno biti. Ja sam spreman da razgovaram, uz pre svega traženje poštovanja Briselskog sporazuma, s tim da i druga strana ispuni svoje obaveze – naveo je Vučić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *