SRBIJA ZAKUCALA GRČKU: Košarkaši u četvrtfinalu Mundobasketa (VIDEO)

September 7, 2014, 6:27 pm

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva pošto je savladala Grčku rezultatom 90:72 (23:20, 23:22, 18:13, 26:17). U borbi za polufinale 10. septembra Srbija čeka pobednika susreta u kojem se od večeras 22 sata sastaju Brazil i Argentina.

Bogdanović je postigao 21 poen, Raduljica 16, Teodosić 13, Kalinić 12, a Krstić 10. U ekipi Grčke 14 poena postigao je Kalates, po 12 Zisis i Printezis.

Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića ostvarili su veliki uspeh i posle skora 2-3 u A grupi trijumfovali protiv favorizovanih Grka koji su u grupi B zabeležili svih pet pobeda.

SRBIJA – GRČKA 90:72 (23:20, 23:22, 18:13, 26:17)

SRBIJA: Teodosić 13, Simonović 5, Jović 2, Bogdanović 21, Bjelica 8, Marković 3, Kalinić 12, Birčević, Krstić 10, Raduljica 16, Katić, Štimac.

GRČKA: Mancaris 5, Burusis 9, Zisis 12, Vasiliadis 6, Kalates 14, Glinidakis, Papanikolau 1, Slukas, Kajmakoglu 6, Antetokounmpo 7, Vujukas, Printezis 12.

Podršku Orlovima dao je i bivši košarkaš Partizana i francuski reprezentativac Leo Vesterman

U taboru Srbije vlada umereni optimizam uoči ovog duela.

– Već sam jednom rekao, treba nam vatra u srcu i mir u glavi. Potpuno sam miran jer mislim da možemo da odgovorimo na njihovu igru, pre svega odbrambeno. Grci su najdisciplinovanija ekipa na ovom prvenstvu, imaju veoma iskusne igrače, koji su osvajali mnogo titula – rekao je selektor Aleksandar Đorđević.

TOK MEČA

4. ČETVRTINA

Simonovć je otvorio četvrtinu poenima, Grci pokušavaju da spuste razliku, ali Bogdanović u poslednjoj sekundi napada u 32. minutu sa devet metara pogađa trojku za 71:60. Bogdanović je minut kasnije pogodio jedno slobodno bacanje za najveću razliku – 72:60.

Rapsodija Srbije, Bogdanović sipa sa svih strana, Raduljica pipomaže, Srbija na plus 20 – 83:63, tri minuta pre kraja meča.

Do kraja meča srpski tim rutinski je priveo meč kraju za veliku pobedu.

3. ČETVRTINA – 18:13

Burusis i Bogdanović su otvorili treći period poenima sa penala, a Grci su potom vezali dve trojke za izjednačenje 50:50.

Raduljica poenima, pod faulom, ponovo vraća prednost Srbiji – 53:50 u 23. minutu.

Bogdanović posle solo prodora postiže nova dva poena – 55:50 u 25. minutu. Srpski tim je propustio tri napada da se još više odvoji, a prazan hod prekida Burusis i to posle odbitka. Međutim, Krstić sa poludistance pogađa za 57:52 u 26. minutu.

Burusis pravi grešku u koracima, a Bjelica tera Grke na tajm-aut pogotkom za 59:52 tri minuta pre kraja treće četvrtine.

Teodosić je fauliran od strane Kalatesa pri šutu za tri poena, iskoristio je sva tri slobodna bacanja i doneo Srbiji najvećih devet poena prednosti u 28. minutu – 62:53. Nedugo zatim Krstić donosi dvocifrenu prednosti – 64:53

2. ČETVRTINA – 23:22

Grci su preko Papanikolaua sa penala smanjili na 23:22 početkom drugog poluvremena, odgovor je stigao u vidu poena Krstića preko Burusisa, a srpski tim je ponovo stigao na plus četiri posle trojke Bogdanovića “iz Barselone”.

Srbija prilično lako prima poene, a čak pet izgubljenih lopti u prvih 13 minuta doneli su Grcima priključak – 30:28.

Krstić i Teodosić su poenima u 14. minutu ponovo odveli Srbiju na četiri poena viška – 32:28.

Nova trojka Bogdanovića za plus pet po drugi put u meču – 35:30 u 15. minutu. Međutim, Grci ponovo koriste naše greške i sa pet vezanih poena stižu do izjednačenja. Raduljica prekida mini seriju rivala, ali Burusis uzvraća za 37:37 u 17. minutu.

Druga trojka Teodosića ponovo je Srbiji donela prednost 40:37, ali i ishitreni šut u narednom napadu našeg tima dao je Grcima priliku da povedu. Međutim, ništa od toga, a Kalinić je sa penala polovičan za 41:39.

Grci su trojkom Zizisa poveli u 20. minutu sa 42:41, uzvratio je Raduljica, da bi u poslenjem našem napadu Kalinić iskoristio asistenciju Teodosića i zakucao uz prekršaj. Siguran je bio srpski krilni igrač sa linije penala za 46:42.

To je ujedno i konačan rezultat posle 20 minuta

Kalinić je pravi junak prvog poluvremena sa 12 postignutih poena. Bogdanović, Teodosić i Raduljica su postigli po osam poena, Krstić šest. Kod Grka Printezis ima osam, Burusis sedam poena.

1. ČETVRTINA – 23:20

Đorđević je odlučio da meč počnu Teodosić, Marković, Kalinić, Bjelica i Raduljica. Sa suprotne strane u igri su Kalates, Zisis, Papanikolau, Printezis, Burusis.

Izjednačen početak, nervozna igra na obe strane, dve prodate lopte srpskog tima i rezultat 2:2.

Sjajna kontra i neverovatno zakucavanje Kalinića preko Burusisa! Srbija posle ove kontre vodi 5:2.

Razmena trojki, Burusis, Teodosić, Kalinić, Kalates , Srbija posle 8. minuta vodi 19:17. Minut ranije “Orlovi” su imali najveće vođstvo do sada, 15:10 posle trojke Kalinića.

Bogdanović se nadovezuje na poene Bjelice za 21:17, ali Printezis sa osam poena održava Grke.

U finišu meča kapiten Nenad Krstić sa linije penala postavlja konačan rezultat u prvoj četvrtfini – 23:20 za srpski tim.