Srbija se “istresla” na Litvaniji

June 11, 2019, 6:20 am

Fudbaleri Srbije pobijedili su Litvaniju rezultatom 4:1 u okviru četvrtog kola kvalifikacija za EURO 2020.

Srbija je slavila pobjedu na domaćem terenu “Rajko Mitić” u meču koji je odigran pred praznim tribinama, zbog kazne UEFA.

“Orlovi” su došli do veoma važne pobjede s obzirom da su u prethodnom meču kvalifikacija doživeli debakl od Ukrajine i poraz od 5:0.

Selektor Mladen Krstajić je na teren izveo ofanzivnu postavu sa dva napadača, Lukom Jovićem i Aleksandrom Mitrovićem, i to mu se isplatilo već poslije prvih 45 minuta.

Meč je počeo dosta “tiho”, bez ikakvih indikacija da će u prvom poluvremenu pasti tri gola, ali se sve jako brzo promijenilo.

Prva velika prilika viđena je u 13. minutu, kada je Jovićev šut sa nekih sedam metara od gola odbranjen, ali se nije dugo čekalo i na prvi gol.

Mitrović je iskoristio veliku grešku zadnje linije odbrane gostiju i ostao sam, jedan na jedan, te poslao loptu tik uz stativu gola Litvanaca.

Srbija je nastavila da napada i nije davala protivnicima da “dišu”, a Jović je ponovo bio tragičar promašivši još jednu veliku šansu – ovoga puta ga je zaustavila prečka.

Ipak, doza sreće koju su imali Litvanci morala je da nestane, a Srbija je riješila pitanje pobjednika sa dva gola u dva minuta.

Prvo je Mitrović iskoristio odličan pas nesebičnog Tadića, poslije efikasne akcije Srbije pune kratkih, preciznih paseva, da bi se zatim novi napadač Real Madrida iskupio za promašaje i pogodio šut sa distance lijevom nogom.

Do kraja poluvremena izabranici Mladena Krstajića imali su još jednu priliku, preko Jovića, ali Bartkus ponovo bio na visini zadatka.

Drugo poluvrijeme počelo je kao i prvo. Krstajić nije ništa mijenjao, a Srbija je kontrolisala ritam i čuvala loptu od gostiju, ali u isto vrijeme nije stvarala šanse.

Sve do 67. minuta nije se desilo ništa ozbiljnije, a tada je, poslije jedne konfuzne situacije u kaznenom prostoru, Lukić napucao Kostića, koji je bio u ofsajdu.

Kao grom iz vedra neba Litvanija je uspjela da dođe do gola. U 71. minutu Mitrović nije imao sreće i nehotice je loptu udario rukom. Sudija je donio ispravnu odluku, a jedanaesterac je realizovao Novikovas.

Selektor Krstajić je reagovao izmenom, ubacivši Živkovića za Kostića, a “orlovi” su vratili kontrolu odmah poslije primljenog gola.

Ređali su se napadi naše selekcije, a u 81. minutu Jović je po drugi put na meču pogodio prečku, a po četvrti promašio ogromnu priliku. Kolarov mu je poslao “hirurški” precizan pas, ali se ponovo tresao okvir gola, iako se Luka nalazio na par metara od gola.

Krstajić je do kraja utakmice ubacio i povratnika u redove reprezentacije Aleksandra Kataija, a upravo je igrač Čikago Fajera bio asistent kog posljednjeg gola na utakmici – uposlio je Adema Ljajića, koji je sa par metara zakucao loptu u mrežu gostiju.

Neposredno nakon gola zvijezde Bešiktaša švajcarski sudija je odsvirao kraj.

U narednom kolu kvalifikacija Grupe B “orlovi” dočekuju aktuelnog šampiona Evrope i Lige nacija Portugal, 7. septembra, dok istog dana u Litvaniju dolazi Ukrajina.