Srbija nudi još tri centra za izbjeglice, a zauzvrat traži investicije

September 9, 2015, 6:48 am

Tokom jučerašnjeg sastanka u Berlinu koji je trajao sat vremena, Vučić je rekao da jedan novi centar za izbjeglice može da bude izgrađen na granici sa Makedonijom, a ostali na jugu Srbije bez tačno precizirane lokacije. Gradnja centara bi trebalo da počne što prije kako bi se spremno dočekali hladniji dani.

Merkelova je bila zadovoljna ovim prijedlozima, ali i brzinom kojom se Srbija hvata u koštac s problemima izbjeglica. Vučić je predložio i da umjesto novca za zbrinjavanje izbjeglica Merkelova svojim uticajem doprinese većim njemačkim investicijama u Srbiji – kaže izvor iz Vlade Srbije.

Zbog dobrog upravljanja krizom, kancelarka je poručila da očekuje “veću pomoć za Srbiju od UNHCR i Evropske komisije”.

Prema ovim informacijama, centri za prihvat izb,eglica neće biti građeni od čvrstih materijala, već će biti montažnog tipa.

– Pokušaćemo da iskoristimo i postojeće kapacitete, kao što je urađeno u Subotici. Ukoliko to ne bude dovoljno ili ako ne budemo imali dovoljno prostora, spremni smo da podignemo privremene, montažne objekte – kaže izvor, i dodaje, da nije isključeno da i u Beogradu bude izgrađen jedan centar za izbjeglice i to na periferiji grada.

I Vučić je potvrdio da je sa Merkelovom najviše razgovarao o izbjeglicama.

– Razgovarali smo i kako se prema ovom problemu ponašaju određene evropske zemlje. Pun ponosa sam rekao da Srbija pokazuje apsolutnu solidarnost sa problemima izbjeglica, ali i sa Njemačkom i Evropom – rekao je Vučić.

– Čini mi se da su mnogi Evropu strašno voljeli dok je trebalo da Evropa, Njemačka i drugi plaćaju kroz evropske fondove za razvoj nečije poljoprivrede, ili pomoći poslije prirodnih katastrofa. A kada treba da se pomogne Evropi i evropski pomaže onda je odziv mnogo manji – rekao je Vučić i dodao da nisu tačne informacije o naseljavanju 500.000 izbjeglica u Srbiji.

Merkelova je naglasila da je Srbija suočena sa velikim izazovom.

– Srbiju, iako nije članica EU, posebno pogađa ovaj problem. Izbjeglice u Srbiju dolaze iz jedne države članice i potom ponovo ulaze u EU – rekla je Merkelova.

Što se tiče lažnih azilanata ona je dodala da je Srbija “bezbjedna država” i da građani Srbije nemaju pravo na azil. Ali i da će se činiti sve da mladima u Srbiji bude data perspektiva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *