Španija, Švajcarska na EP, CG ostala bez plasmana

October 10, 2015, 8:10 am

Španci su sa 4:0 savladali Luksemburg i obezbijedili prvo mjesto u grupi C, dok je Slovačka poražena od Belorusije na svom terenu i ugrozila je plasman.

Slovaci imaju 19 bodova koliko i Ukrajinci koji trijumfovali u Makedoniji – 2:0.

Švajcarci sedmicom demolirali San Marino, pa će pored maksimalnih Engleza koji su dobili Estoniju sa 2:0, putovati u Francusku. U trećem meču grupe E Slovenija i Litvanija remizirale su 1:1.

Crna Gora dva puta je na stadionu “Pod Goricom” vodila protiv Austrije, ali je poražena sa 3:2 i izgubila je i teoretske šanse da se nađe na Evropskom prvenstvu. Austrijanci su prvi, dok će o drugom mjestu odlučivati Švedska i Rusija koje su ostvarile pobjede u gostima nad Lihtenštajnom, odnosno Moldavijom

Grupa C donijela nam je siguran trijumf Španije koja će se deseti put u istoriji naći na Evropskom prvenstvu, čime je izjednačila rekord Rusije i SSSR. Ispred je samo Njemačka sa jednim više nastupom na EP.

Španci su u Logronju deklasirali Luksemburg sa 4:0, ali su ostali bez Davida Silve i Alvara Morate. Prema prvim informacijama, Silva je povrijedio preponski mišić, dok je napadač Juventusa vjerovatno doživio prelom noge.

“Furiju” je u vođstvo doveo Santi Kasorla u 42. minutu, da bi Pako Alkaser povisio na 2:0 u 67. Napadač Valensije postigao je svoj drugi pogodak 13 minuta kasnije, prije nego što je Kasorla potvrdio ubjedljiv trijumf u samom finišu. Kod posljednja dva gola direktno je učestvovao Nolito, koji je oduševio špansku javnost.

Slovaci su nastavili sa posrtanjem poslije fenomenalnog starta kvalifikacija, pa su sada doživjeli poraz koji ih može koštati plasmana. Bili su favoriti protiv Belorusije, ali ih je Drahun kaznio u 34. minutu, sjajno skočivši poslije kornera. Domaći igrači su posljdnjih 25 minuta igrača više, međutim, ni to im nije pomoglo.

Poraz Slovačke iskoristila je Ukrajina koja je sa 2:0 trijumfovala u Skoplju. Seleznjov Kravets su tresli mreže u Skoplju i doveli svoj tim na pobjedu do Francuske.