SIPA: Zlonamjerno i nezakonito postupanje Tužilaštva BiH

July 24, 2014, 10:14 am

Savjetu ministara predloženo je da probleme u vezi sa pokušajem smjene prvog čovjeka Agencije Gorana Zupca uvrsti na dnevni red neke od narednih sjednica da bi bili upoznati o stvarnoj situaciji, te da bi kao nadležno tijelo zaustavilo dalje protivpravne napade na Sipu i otklonilo štetne posljedice po Agenciju i njenog direktora, ali i građane BiH.

U informaciji se podsjeća da su protesti građana 7. februara na području Federacije BiH rezultirali paljenjem većeg broja kantonalnih i federalnih institucija, od čega je samo paljenje zgrade Predsjedništva BiH iskorišteno za permanentno, organizovano i plansko vršenje pritisaka na rad Sipe.

Dodaje se da je Tužilaštvo BiH ishitreno i tendenciozno pokrenulo istragu, a zatim i podiglo optužnicu protiv direktora Sipe, iako je svjesno da ova agencija nije imala zakonsku nadležnost za bilo kakvo postupanje u konkretnom slučaju.

U obrazloženju Sipe ističu da je riječ o “zlonamjernom i nezakonitom postupanju Tužilaštva BiH”.

U prilog ovoj tvrdnji navodi se da su za objekat zgrade Predsjedništva BiH stvarno i namjesno nadležne policijske agencije – Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, Federalna uprava policije i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela.

“Postavlja se pitanje zašto Tužilaštvo BiH s ciljem istraživanja i sagledavanja kompletnog događaja nije obuhvatilo navedene nadležne policijske agencije zbog paljenja zgrade Predsjedništva BiH, dok je to učinila prema Sipi, odnosno njenom direktoru i to kao prema jedinom nenadležnom policijskom tijelu”, ističe se u informaciji.

Iz Sipe napominju da se Tužilaštvo BiH u vezi sa istraživanjem i dokumentovanjem ovog događaja nikada nije obratilo Sipi, iako je ove događaje okvalifikovalo kao krivično djelo terorizam, a što je neposredna nadležnost ove agencije.

Takođe podsjećaju da su Sipi 2010. godine formalno-pravno izuzete nadležnosti koje su se odnosile na obezbjeđenje državnih objekata i vip ličnosti, odnosno da su prešle u nadležnost Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.

Sipa ukazuje i na činjenicu da je postupajući tužilac Tužilaštva BiH Miroslav Marković, osim toga što je otvorio istragu i podigao optužnicu protiv Zupca, prekoračio granice službenog položaja i preduzimao radnje koje su u nadležnosti drugog službenog lica, odnosno institucije, čime je počinio takozvanu uzurpaciju, a koja je u formalno-pravnom smislu sadržana u biću krivičog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja.

“Markovićeva uzurpacija ogleda se i u činjenici da je dostavio akt Ministarstvu bezbjednosti BiH od kojeg je zatraženo `donošenje rješenja o onemogućavanju pristupa tajnim podacima direktoru Sipe do okončanja krivičnog postupka`, čime je uzurpirao nadležnost drugih institucija i tijela”, napominju u Sipi.

U pismu se pojašnjava da se, shodno Zakonu o zaštiti tajnih podataka, ne može nijednom licu koje ima pristup tajnim podacima donijeti rješenje o zabrani pristupa tajnim podacima, bez provođenja unaprijed utvrđene zakonske procedure, kojom rukovodilac institucije obavještava Ministarstvo bezbjednosti BiH o eventualnim bezbjednosnim smetnjama. Nakon toga ovo ministarstvo procjenjuje postoji li osnovana sumnja u kontekstu ovog zakona, a ako utvrdi da postoji, onda upućuje Obavještajno-bezbjednosnu agenciju /OBA/ BiH za dodatnu sigurnosnu provjeru.

Analogno tome, OBA BiH, ukoliko utvrdi postojanje bezbjednosne smetnje, dostavlja mišljenje navedenom ministarstvu i tek tada se može govoriti o eventualnom donošnju rješenja.

“Naglašavamo da odredbe člana 57 Zakona o zaštiti tajnih podataka tretiraju sigurnosne smetnje u kontekstu ovog zakona, na kojima se u skladu sa članom 4 istog zakona zasniva sumnja u povjerenje ili lojalnost lica za pristup tajnim podacima. Iz obilježja krivičnog djela koje se direktoru agencije tendeciozno stavlja na teret, ne mogu se ni u kojem kontekstu dovesti u sumnju povjerenje ili lojalnost direktora Zupca za pristup tajnim podacima, posebno uvažavajući činjenicu da direktor agencije po članu 6 ovog zakona ima pristup tajnim podacima određenog stepena i bez sigurnosne provjere i bez dozvole”, navodi se u informaciji proslijeđenoj Savjetu ministara.

Dalji dokaz neprofesionalnog i tendecioznog postupanja tužioca, navodi Sipa, jasno se ogleda u činjenici da je u više navrata tražio smjenu Zupca, a po otvaranju istrage tražio od zamjenika direktora Sipe da izvrši suspenziju direktora, a isto je tražio od Nezavisnog odbora, Ministarstva bezbjednosti i drugih.

S obzirom na to da je Tužilaštvo BiH nadležno za vođenje istrage, odnosno da nema apsolutno nikakvu nadležnost za traženje smjena, suspenzija, oduzimanja dozvola rukovodiocima policijskih tijela, zaključuje se da u ovom slučaju postoje skrivene namjere i ciljevi, te da i sam krivični postupak koji se vodi protiv Zupca nema cilj utemeljen u pravu i pravnim normama, već je samo sredstvo za “uklanjanje” direktora Sipe sa dužnosti koju obavlja.

U pismu se ističe da je Sipa, s obzirom na to da je saradnja sa Tužilaštvom BiH u određenim predmetima koji se odnose samo na pojedine visokorangirane ličnosti i te kako usložena, u prethodnom periodu u dva navrata pisanim putem tražila sastanak sa Tužilaštvom BiH, s ciljem otklanjanja nejasnoća, bolje korespondencije i poboljšanja rada, a što se nije dogodilo i nije održan nijedan sastanak o ovoj temi.

Srni je u Sipi potvrđeno da je informacija o situaciji u vezi sa pokušajem smjene direktora agencije Gorana Zupca proslijeđena Savjetu ministara BiH, ali više informacija nisu željeli da daju.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *