Samit u Briselu: U centru pažnje migrantska kriza

February 18, 2016, 8:31 am

Samit se održava u atmosferi sve jačih pritisaka nekih država koje su posebno na udaru migranata, naročito Austrije, da se pojačaju kontrole granica pa čak i zatvore granice i bojazni da bi mogao da bude ugrožen Šengenski sporazum – jedno od temeljnih vrijednosti EU.

Takođe, raniji dogovor o sistemu kvota, ravnomjernom raspoređivanju izbjeglica među članica, praktično je u potpunosti pao u vodu a mnogi evropski lideri upozorili su da EU ima šest do osam nedjelja da nađe neko zajedničko rješenje.

Američka agencija AP je prošle nedjelje javila, pozivajući se na povjerljiva dokumenata u koja je imala uvid, da se zemlje članice EU spremaju da ograniče Šengenski režim na dvije godine zbog migrantske krize.

Dokumentima je predviđeno da svaka od 26 zemalja članica Šengen zone može jednostrano da uspostavi granične kontrole maksimalno šest mjeseci. Taj period može da bude produžen na dvije godine ako se utvrdi da neka članica ne uspijeva da zaštiti svoje granice.

Ova dokumenta pokazuju da su nosioci političkih odluka u EU spremni da proglase da Grčka ne uspijeva dovoljno da zaštiti svoju granicu. U izvještaju koji je AP imao uvid 27. januara, Evropska komisija navodi “ozbiljne nedostatke u sprovođenju spoljne granične kontrole” dodavši da “Grcka ozbiljno zanemaruje svoje obaveze”.

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk je poručio da isključenje Grčke iz zone Šengena neće riješiti tu krizu koja stavlja na probu jedinstvo Evrope do krajnjih granica. Tusk je poslije sastanka sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom u Atini, novinarima rekao da Evropa mora bolje da zaštiti svoje spoljne granice. To, kako je naveo, zahtijeva veći napor Grčke, ali i veću podršku njenih partnera iz EU, prenosi Rojters.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas da će izvršiti pritisak na druge lidere EU na predstojećem samitu u Briselu da sarađuju sa Turskom sa ciljem obuzdavanja priliva izbjeglica.

Merkel je istakla da nema smisla razgovarati o uspostavljanju novih kvota o raspoređivanju migranta kada i prethodne kvote nisu ispunjene. Umjesto toga, Evropa mora da sarađuje s Turskom da bi se poboljšao život sirijskih i drugih izbjeglica koje su tu našle utočište, istakla je Merkel u obraćanju parlamentu, prenio je AP.

“Naš cilj je da se drastično i trajno smanji broj migranata, tako da bi bilo bolje pomoći onim ljudima kojima je naša pomoć zaista potrebna”, poručila je Merkel.

Grčka vlada je saopštila da  su četiri od pet obećanih centara za prihvat i registraciju izbjeglica na ostrvima sada u funkciji, a da će narednih dana završiti i posljednji. Grčki premijer Cipras je ponovo apelovao na pronalaženje zajedničkog evropskog pristupa.

Nedavno je održan i sastanak Višegradske četvorke (V4), koju čine Češka, Mađarska, Slovačka i Poljska, koje su poručile da žele snažnu Evropu bez linija podjele i da se zalažu za proširenje EU. Te zemlje, koje su bile najskeptičnije prema sistemu kvota, podržale su Grčku u naporima da zaštiti južnu granicu zone Šengena i pozvali EU da brzo pokrene akcioni plan sa Turskom čiji je cilj zaustavljanje priliva izbjeglica i migranata iz te zemlje, prenio je AFP. Lideri su pozvali i na “zajedničko rješenje uzroka izbjegličkog pritiska, uključujući i okončanje rata u Siriji” i upozorili da će se priliv izbjeglica i migranata ponovo pojačati na proljeće.

Uoči samita EU, Tusk je sinoć bio domaćin radne večere na kojoj su učestovali lideri balkanskih zemalja preko čije teritorije izbjeglice prolaze na putu ka Evropi – predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Slovenije Miro Cerar, premijer Hrvatske Tihomir Orešković, predsjednik Makedinije Đorđe Ivanov.

EU su, pored Tuska, predstavljali predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker, komesar Johanes Han i šefica diplomatije Federika Mogerini. Kada je riječ o Velikoj Britaniji Tusk upozorio je da su pregovori o zahtjevima Britanije za reforme u EU dosegli su “kritičnu tačku” i da je rizik da London napusti taj blok stvaran.

Tusk se ove nedjelje nalazi na blic turneji u nekoliko prestonica uoči samita Dvadesetosmorice u Briselu. On će pokušati da ubijedi najuzdržanije zemlje članice i zaključi nacrt sporazuma koji će podnijeti šefovima država i vlada krajem nedjelje u Briselu. Turneja obuhvata Pariz, Bukurešt, Atinu, Prag i Berlin.

Uoči samita prošle nedjelje su se u Parizu sastati i premijer Velike Britanije Dejvid Kameron i francuski predsjednik Fransoa Oland, a jedan neimenovani francuski zvaničnik je juče rekao da su neophodni dodatni pregovori prije nego što britanski partneri u EU saglase o sporazumu u nastojanju da spriječe London da napusti Uniju, izjavio je francuski zvaničnik. Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je u nacionalnom interesu Njemačke da Velika Britanija ostane dio Evropske unije.

Ona je dodala da je Velika Britanija bila ključni saveznik Njemačke u mnogim pitanjima, kao i da će ona učiniti sve što je moguće kako bi osigurala da ta zemlja ostane “aktivna članica” trgovinskog bloka, prenio je AP.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *