Roditelji u RS traže više jaslica

January 24, 2018, 9:39 am

U jaslicama u RS svake godine boravi sve više mališana, a prema riječima roditelja trebalo bi organizovati i više jasličkih grupa, jer mnogi roditelji rade, a pomoć baka i deka nemaju.

Prema godišnjem izvještaju Zavoda za statistiku RS za predškolske ustanove, u školskoj 2016/2017. godini u jasličkim grupama širom RS boravilo je 2.081 dijete, što je za 24,2 odsto povećanje u odnosu na prethodnu školsku godinu. U jaslicama borave mališani od šest mjeseci do tri godine.

Davor Savić, direktor Javne predškolske ustanove “Majka Jugovića” Doboj, povećan broj djece u jaslicama opravdava kvalitetom usluge i raspolaganjem najstručnijim kadrom, kojem roditelji mogu najmanju djecu predati na čuvanje.

Kako kaže, roditelji se na ovaj korak najčešće opredjeljuju jer se moraju vratiti na posao, a nemaju nikog ko bi im mogao čuvati dijete.

“Nakon sedam mjeseci morala sam se vratiti na posao, a pošto i suprug radi, a nisu nam blizu baka i deka, nismo imali drugog izbora već da upišemo i vodimo svakodnevno sina u jaslice. Dječak je dobro prihvatio vrtić”, navodi Banjalučanka Ž.K.

Kako navode iz Centra za predškolsko vaspitanje Banjaluka, u jaslice se smješta onoliko djece koliko to dozvoljava kapacitet, koji je već nekoliko godina isti.

Mira Galić, zamjenica direktorice Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, kaže da trenutno imaju 23 jasličke grupe te da se formira po jedna grupa jaslica kako se otvori novi objekat.

“Mnogo ljudi se doseljava u Banjaluku zbog posla, a samim tim ostavlja primarne zajednice i sredine gdje su njihove mame, tate, bake i djedovi i onda nema ko da čuva tu djecu. U jaslicama imamo mnogo naučnoistraživačkih projekata, kroz koje roditelji postaju svjesni potrebe da njihovo dijete ne treba da bude kod bake i djeda tj. u kući, već da se socijalizuje i uključuje, a samim tim na pravilan način dobija vaspitanje i obrazovanje”, navodi Jelena Kurtinović, direktorica ove banjalučke obrazovne ustanove.

Vedran Francuz, banjalučki sociolog, smatra da se sve više radno angažovanih roditelja oslanja na ovaj vid boravka te instituciju bake zamjenjuju s institucijom profesionalnog vaspitača, jer su zahvaljujući dostupnoj literaturi, medijima i iskustvu stručnjaka svjesni prednosti koje njihova djeca mogu steći.

“Glavna prednost za roditelje predstavlja pouzdanost, jer ne ovise o jednom odgajatelju, a s druge strane djeca se socijalno uključuju i ta primarna socijalizacija postaje potpunija, tako da su ova djeca u odnosu na ostale često zrelija, samostalnija i posjeduju više samopouzdanja”, tvrdi Francuz.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *