Rizična upotreba UV svjetlosti za ubijanje virusa korona

May 24, 2020, 5:55 am

Na tržištu se množe uređaji sa ultraljubičastom (UV) svjetlošću kao sredstvom za ubijanje novog virusa korona, ali njihovo korišćenje može donijeti više rizika nego koristi, piše danas američki tehnološki sajt C-NET.

Dezinfekcija predmeta UV svjetlom se koristi već više od 40 godina, ali postoje rizici kada se ti uređaji primjenuju na ljudskoj koži.

Postoje tri klase UV svjetla: UV-A, UV-B i UV-C. Sve tri potiču sa Sunca, ali na Zemlju stižu samo prve dvije koje izazivaju opekotine i prerano starenje kože, a povezane su s razvojem raka.

Treća vrsta UV-C svjetlost, koja ima najviše energije, te je najštetnija za ljude, koristi se upravo u uređajima za dezinfekciju, koji se sada reklamiraju kao sredstvo protiv virusa korona.

Zasad nema dokaza da UV-A i UV-B zraci mogu ubiti virus korona, te se pretpostavlja da izlazak napolje, tokom sunčanog dana, neće umanjiti rizik od zaraze.

Na osnovu raspoloživih naučnih dokaza da treća vrsta, UV-C svjetlost može uništiti razne viruse, vjerovatno je da može da ubije i novi korona virus, ali to nije naučno potvrđeno.

Akademija nauka, inženjerstva i medicine SAD (NASEM) je upozorila da “UV svjetlost oštećuje ljudsku kožu, te je treba koristiti samo na predmetima ili površinama” .

To znači da to UV svjetlo ne bi trebalo da se koristi kao sredstvo za dezinfekciju ruku koje treba prati sapunom i vodom, a dezinfikovati sredstvima na bazi alkohola.

Svjetska zdravstvena organizacija ponavlja tu preporuku NASEM-a, naglašavajući da UV lampe ne bi trebalo koristiti za dezinfekciju ruku ili drugih dijelova kože, jer UV zračenje “može izazvati iritaciju kože i oštetiti oči”.

Dok naučnici rade na istraživanju, nema potvrde da su uređaji koji su na tržištu bezbjedni za upotrebu na tijelu, a skoro većina nema nikakvo odobrenje zdravstvenih službi.

Mada tih uređaja ima u različitim oblicima, veličinama i jačini, Tajler Holmig, direktor Dermatološke hirurgije na Univerzitetu u Teksasu, upozorava da posljedice korišćenja UV-C svjetlosti na tijelu mogu biti teške opekotine i oštećenja oka.

Neke kompanije proizvode uređaje za UV-dezinfekciju unutrašnjosti zgrada koji se koriste u bolnicama, a neke firme na ulaze postavljaju “UV-portale” kroz koje prolaze zaposleni i posjetioci. Tvrdi se da je doza UV-zračenja tih uređaja dovoljno mala da se izbjegnu zdravstvene komplikacije poput opekotina ili iritacije očiju.

Međutim, iako je potvrđena efikasnost UV sterilizacije podova, potrebna su dodatna istraživanja bezbjednosti i efikasnosti sterilizacije odjeće i ljudske kože takvim uređajima.

Zaključak je da ljude ne treba izlagati zračenju uređaja sa UV svjetlom, već da se oni zasad mogu koristiti samo na predmetima i nekim površinama, zaključuje C-NET.

(Beta – Foto: Tanjug/AP) http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *