“Raspakivanjem Dejtona ne bi se raspakovala Srpska, već BiH”

October 26, 2016, 6:43 pm

Na Beogradskom sajmu, između ostalog, predstavljeni su zbornici radova sa naučnih skupova pod nazivom „Dejtonski sporazum – dvije decenije mira i pouke za svijet“ i „Sud i Tužilaštvo BiH u funkciji (de)stabilizacije Republike Srpske“.

Republika Srpska već dvije decenije brani Dejtonski sporazum, dok je istovremeno optužuju da ga krši i da je referendum o Danu Republike korak ka secesiji, kaže profesor Nenad Kecmanović. Podsjeća na referendum o Sudu i tužilaštvu BiH i ističe da to ne bi bio korak ka secesiji.

“Provokacijom da se predsjednik jedne Republike /Milorad Dodik/ poziva na saslušanje /zbog referenduma o Danu Republike Srpske/, dat dobar razlog da se požuri sa referendumom o Sudu i Tužilaštvu BiH, što neće biti novi referendum, nego samo aktuelizacija odluke parlamenta Srpske”, rekao je Kecmanović.

Ako Valonija može da blokira 20 država Evropske unije, valjda i Srpska sa pola teritorije i trećinom stanovništva može da kaže kakvu hoće BiH, smatra Kecmanović i pita se zašto bi RS beskonačno insistirala na Dejtonskom sporazumu, ako ga niko drugi neće.

 

“Možda se već jednom treba osloboditi straha od prijetnje raspakivanjem Dejtona. Šta bi se onda dogodilo? Ne bi se time raspakovala RS, nego bi se raspakovala BiH i Federacija BiH”, dodaje Kecmanović.

Možda bi i Aneks 4 Dejtonskog sporazuma trebalo iznijeti na referendum, kaže Kecmanović, koji je podsjetio i na Deklaraciju SNSD-a da će 2018. predložiti referendum o statusu RS, ako do kraja 2017. ne bude vidljivo uvažavanje stavova Srpske i vraćanja njenih nadležnosti. Zapad će nastaviti sa pritiscima, a Srpska se uz rusku pomoć treba boriti za svoja prava, ističe analitičar Aleksandar Pavić.

“Ko god ga bude pročitao, biće potpuno informisan i obrazovan o tome šta je problem i sa sudom i sa Tužilaštvom, i zašto RS je ustvari primorana da raspiše referenedum da bi odbranila sebe i dejton“,kaže Pavić.

Sud i tužilaštvo BiH djeluju neustavno, kršeći sve norme i djelujući kao instrument pritiska na RS, rekli su učesnici promocije.

“Tužilaštvo ne radi posao za koji je plaćeno, tužilaštvo se ne bavi ni terorizmom, ni organizovanim kriminalom. Nažalost, ovo tužilaštvo ruši ustavni poredak“, istakao je stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević.

“Svoj rad su prebacili na politički smjer koji je uperen isključivo protiv Srpske. I Sud i Tužilaštvo su postali instrumenti podrivanja i urušavanja Srpske“, rekla je Anja Filimonova, glavni urednik Fonda strateške kulture.

O tome svjedoče i danas promovisani zbornici, kao i o stalnom ugrožavanju Dejtonskog sporazuma.

Predrag Ćeranić, stručnjak za bezbjednost je istakao da je prenos nadležnosti koji ugrožava suverenitet RS i jednostavno podriva ustav BiH, od strane onih koji bi trebalo Ustav da štite.

Predstavništvo Srpske u Srbiji objavilo je i originalnu verziju Dejtonskog sporazuma na srpskom i engleskom jeziku.

“Ovom knjigom smo prije svega htjeli da pokažemo javnosti da postoji originalni sporazum, jer u javnosti se stvorila slika da ne postoji Dejtonski sporazum originalni“, rekao je Mlađen Cicović, direktor Predstavništva RS u Srbiji.

Objavljena izdanja doprinijeće tome da šira javnost temeljnije bude informisana o političkoj situaciji u BiH.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *