Proslava Noći vještica širom svijeta

October 31, 2015, 11:08 am

Dok u nekim zemljama predstavlja dan kojim se obilkežava skećanje na mrtve, moli za njihove duše, u drugima je samo još jedan vašarski događaj… Dan kada imamo izgovor da pijemo, maskiramo se, glupo se ponašamo i zamišljamo da smo dio svijeta.

  1. Meksiko: Dia de los Muertos

“Dan mrtvih” predstavlja tradicionalni meksički praznik koji slavi mrtve i obilježava se svakog 1. i 2. novembra. Svi slavljenici prave svoj oltar koji se naziva “ofrenda”, okićen ušećerenim lobanjama i omiljenim stvarima pokojnika.

  1. Rumunija: Dani Drakule

U Rumuniji se za “Noć vještica” tradicionalno pije krv. Šalimo se, naravno. Ipak, iz razloga što Drakula potiče iz njihove Transilvanije, ovaj region sve je popularnija turistička destinacija u tom periodu.

  1. Njemačka: Süßes oder Saures

U prevodu “smicalica ili poslastica” već je ustaljeni običaj u “Noći vještica”.

  1. Kina: Yu Lan Jie

Festival “Gladnog duha” tradicionalni je budistički (taoistički) festival koji se obilježava sredinom jula, na dan kada duhovi svraćaju u goste, u domove svojih porodica.

  1. Irska & Škotska: Samhain

Ovaj galski festival obilježava poslednji dan žetve i početak zime. Tradicionalno se obilježava u suton 31. oktobra, pa do jutra 1. novembra, a tokom noći obavljaju se drevni paganski običaji vještičarenja.

  1. Engleska: Noć Gaja Foksa

Još od 5. novembra 1605. godine, kada je čuveni pobunjenik (čiji je lik preuzet za glavnog junaka filma “V kao Vendeta”) pokušao da raznese parlament dinamitom, širom Engleske organizuje se dan kada se nose maske i pušta vatromet.

  1. Australijska “Noć vještica”

Ko još može ozbiljno da shvati “Noć vještica” u zemlji gdje je u tom trenutku ljeto!? Jedino ako je ne slavite na plaži…

  1. Japan: Obon

U danima Obon Odorija slavi se veličanstvenost naših preminulih predaka. Slično kao i u Kini, ovaj festival održava se sredinom ljeta.

  1. Austrija: Seleenwoche

U nedjelji između 30. oktobra i 8. novembra održava se “Nedjelja svih duša”, kada se na grobove preminulih nose darovi, ukrasne sveće i voda za piće, kako bi se pokojnici malo okrepili pred nastavak “večnog sna”.

  1. Češka republika: Dušičky

Svakog 2. novembra, familije odaju počast svojim voljenim preminulima, ostavljajući na njihovim grobovima sveće i upleteno cveće.

  1. Južna Koreja: Chuseok

Trodnevni festival žetve tradicionalno se održava oko jesenje ravnodnevnice, kada se Korejci vraćaju u svoje stare domove, mesta iz kojih su poreklom, kako bi se pomolili duhovima porodične loze.

  1. Nepal: Gai Jatra

 

U prevodu “Festival krava” predstavlja dane u kojima se obilježava sjećanje na sve preminule u toku protekle godine, čije bi duše sveta krava trebala da usmjeri ka raju.

  1. Kambodža: Pchum Ben

Dvonedjeljni festival u kojem se daje omaž umrlim precima, sedam generacija unazad. Tokom ovih dana, monasi neprekidno pevaju, bez spavanja, sve dok se ne otvore “vrata pakla”. Porodice zlim dusima potom nude darove, kako bi njihovi preci mogli slobodno da se kreću nebesima. Usput se održavaju i trke bikova.

  1. SAD: Halloween

“Noć vještica” i jeste proizvod američke kulture i održava se svakog 31. oktobra. Običaj je da se djeca oblače u kostime, idu po komšiluku i traže slatkiše. Ukoliko ih ne dobiju, smišljaju određene smicalice za negostoljubive domaćine.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *