Predsjednik ruske Dume: Reagovati na hašku presudu generalu Mladiću

November 23, 2017, 1:03 pm
Predsjednik ruske Dume Vjačeslav Volodin naložio je Komitetu za međunarodne poslove Dume da razmotri prijedlog o potrebi da se reaguje na presudu Haškog tribunala bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću.
Volodin je izdao nalog, nakon što je za vrijeme plenarnog zasjedanja Dume predsjednik Komiteta Rusije za odbranu generala Mladića, poslanik Pavel Dorohin, predložio ruskom parlamentu da se razmotre načini reagovanja na hašku presudu Mladiću, prenosi RIA “Novosti”.

“Hajde da damo nalog Komitetu /za međunarodne poslove/ koji će iznijeti svoje gledište, a nakon toga ćemo se vratiti na to pitanje”, rekao je Volodin.

Predsjednik Komiteta za međunarodne poslove Savjeta Ruske Federacije Konstantin Kosačev smatra neobjektivnom presudu Haškog tribunala bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću, te ističe da već danas treba početi sa analizom rada ovog suda.

Ocijenivši da je to jedna u nizu presuda Haškog tribunala protiv još jednog, naravno, srpskog učesnika u tragičnim događajima u bivšoj Јugoslaviji – Ratka Mladića, Kosačev je istakao da je to još jedan povod da se zamisli nad ozbiljnim problemima u izgradnji objektivnog međunarodnog pravosuđa.

“Nema ni jednake odgovornosti za počinioce, niti jednake pravde za sve žrtve nasilja. A, tamo gdje nema jednake kazne, neće biti ni sprečavanja novih zločina, što smo već vidjeli na Kosovu”, rekao je Kosačev za rusku agenciju Tas, navodeći da se za kosovski sukob okrivljuje praktično samo jedna strana.

On je naglasio da Haški tribunal ne može biti model za neke naredne međunarodne procese za slične međunacionalne sukobe, jer ostaje ključno pitanje – ko su sudije?

Prema svemu sudeći, istakao je on, analiza rada Haškog tribunala u narednom periodu neće biti manje važna i zanimljiva od analize samog jugoslovenskog konflikta.

“Zato ima smisla početi se time baviti već danas, dok je `trag vruć`”, rekao je Kosačev.

Kosačev je ubijeđen da je Haški tribunal trebalo da posluži, ne samo kao instrument “demonstracije kažnjavanja neposlušnog naroda”, nego kao i sredstvo za opravdavanje poteza Zapada “od brzopletog i provokativnog priznanja nezavisnosti Hrvatske i Slovenije do raketnih udara po Beogradu i nasilnog otimanja teritorije, prvog poslije Drugog svjetskog rata”.

“Bezuslovno, takvoj groznoj strukturi kao što je Haški tribunal, za koju smo naivno mislili da će biti objektivna, bili su potrebni lijepi finalni akordi, koji se, izgleda, i čuju ovih dana. Bilo kako bilo, Tribunal očigledno nije postigao svoje ciljeve”, rekao je Kosačev.

On je dodao da su ciljevi Haškog tribunala bili sudsko procesuiranje lica koja su prekršila međunarodno humanitarno pravo, uspostavljanje pravde za žrtve, sprečavanje novih zločina i pomaganje uspostavljanju mira kroz pomirenje u bivšoj Јugoslaviji.

Kosačev je istakao da je u jugoslovenskoj drami bilo dosta okolnosti koje je trebalo uzeti u obzir, kao u bilo kojem unutrašnjem državnom sukobu sa spoljnim “podgrijevanjem”.

“Međutim, na kraju je u osnovu rada Haškog tribunala ugrađena politička verzija o `lošim Srbima`. Zbog toga većina presuda, 68 odsto, je upravo izrečena Srbima, 15 odsto Hrvatima, a po šest odsto bosanskim muslimanima i kosovskim Albancima, koje su, osim za Srbe, često bile veoma simbolične”, rekao je Kosačev.

Predsjednik Komiteta Rusije za odbranu generala Mladića ruski poslanik Pavel Dorohin ocijenio je da je haška presuda Mladiću politička i tendenciozna.

On je napomenuo da je za vrijeme izricanja presude Mladić nosio crvenu kravatu sa simbolom Komunističke partije Ruske Federacije, koju mu je on dao krajem avgusta.

“Mladić je specijalno obukao kao znak da osjeća da je uz njega pomoć i moralna podrška Rusije”, rekao je Dorohin.

Prvostepeno vijeće Haškog tribunala osudilo je juče nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generala Ratka Mladića na doživotnu kaznu zatvora.

Izvor: SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *