Predsjednički izbori u Rumuniji

November 2, 2014, 12:46 pm

Birališta su otvorena između sedam po lokalnom, odnosno šet časova po srednjeevropskom vremenu, a biće zatvorena u 20, odnosno 21 sat.

Prvi zvanični rezultati se očekuju sutra ujutro, prenijela je agencija AP.

Prema posljednjim anketama, Ponta (42), lider vladajuće Socijaldemokratske partije (PSD) je u priličnom vođstvu u odnosu na ostalih 13 kandidata i mogao bi da osvoji oko 40 odsto glasova u prvom krugu.

Protivnik u drugom krugu 16. novembra biće mu najvjerovatnije predsjednik Hrišćanskoliberalne partije Klaus Joanis (55), potomak njemačke manjine i aktuelni popularni gradonačelnik Sibiua, grada u Transilvaniji.

Aktuelni predsjednik Trajan Basesku, koji je tokom izborne kampanje optuživao Pontu da je bivši špijun, ne može da se kandiduje za treći petogodišnji mandat.

Izbori se smatraju ključnim testom za Rumuniju koja, nakon dvogodišnje parališuće kohabitacije između političkih protivnika Ponte i Baseskua, mora što prije da sprovede reforme, naročito u javnoj administraciji.

Novog predsjednika Rumunije očekuju brojni izazovi, prije svega na polju ekonomije koja je u recesiji i u borbi protiv široko rasprostranjene korupcije, ocjenjuju analitičari.

“Zemlji je potreban predsjednik koji će imati jasnu viziju o demokratskom sistemu vlasti i vladavini prava i pokazati da je 25 godina tranzicije vredilo”, kaže Korina Rebega iz Centra za evropsku politiku u Vašingtonu.

Ona, međutim, dodaje da zbog lošeg životnog standarda, 40 odsto Rumuna vjeruje da je život u komunizmu bio bolji.

Rumunija je druga najsiromašnija članica EU poslije Bugarske sa prosječnom platom od 380 evra i stopom nezaposlenosti kod mladih od preko 20 odsto. Takođe, prema zvaničnim prognozama, ove godine se očekuje pad ekonomskog rasta sa 3,5 na 2,2 odsto.

Strane investicije su u padu u posljednjih pet kvartala, uglavnom zbog hronične nesposobnosti Rumunije da izradi investicione programe ili pravilno iskoristi evropske fondove, kaže za AFP Gabor Hunja iz Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.

Predizbornu kampanju obilježile su brojne krivične prijave, uzajamna optuživanja i najave korupcionaških istraga protiv mnogih saradnika premijera Ponte.

Iako premijer ima izvršna ovlašćenja, predsjednik imenuje premijera, sudije, tužioce, šefove obavještajnih službi i može da zaustavi vladine prijedloge.

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *