Pravni zastupnici izložili Izetbegovićeve stavove

September 29, 2015, 10:02 am

On je u uvodnom izlaganju naveo da je Izetbegović zatražio da Ustavni sud BiH ocijeni ustavnost Zakona o praznicima Republike Srpske, među kojima je 9. januar – Dan Republike.

Ćeman je podsjetio i na činjenicu da je Narodna skupština Republike Srpske usvojila deklaraciju u kojoj se navodi da Dan Republike neće biti ukinut, čak i ako Ustavni sud BiH, eventualno, donese odluku kojom bi ovaj državni praznik proglasio neustavnim.

U deklaraciji je ocijenjeno da je osporavanje odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH “isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta Republike Srpske i dejtonskog ustavno-pravnog poretka BiH”.

Prema Ćemanovim riječima, Venecijanska komisija smatra da obilježavnje 9. januara kod nekih građana u Republici Srpskoj “budi nelagodnost” i da može dovesti do “određenih oblika diskriminacije”.

On je dodao da Klub delegata Hrvata smatra da je Izetbegovićev zahtjev neosnovan, dok Klub bošnjačkih delegata u Vijeću naroda Narodne skupštine Republike Srpske smatra da je ta apelacija osnovano upućena Ustavnom sudu BiH.

“Svrha ove javne rasprave jeste da učesnici u ovom sporu iznesu i dodatne argumente”, istakao je Ćeman.

Izetbegovićev zastupnik Nedim Ademović, obrazlažući prijedlog, pokušao je da ospori značaj 9. januara za građane Srpske, ali i BiH u istorijskom kontekstu, vežući ga za 9. januar 1992. godine, /datum donošenja deklaracije o proglašenju Republike Srpske/, te kritikujući deklaraciju i stavove Narodne skupštine Republike Srpske u vezi sa ovim pitanjem.

“Narušen je princip sekularizma i povrijeđena su vjerska osjećanja pripadnika drugih naroda, bez obzira na nacionalnu pripadnost”, rekao je Ademović.

Prema njegovim riječima, ovaj zakon propisuje da “onaj ko ne želi da slavi Dan Republike Srpske biće izložen novčanim sankcijama”.

On je konstatovao da je Ustavni sud Republike Srpske ranije odbacio zahtjev Kluba bošnjačkog naroda u Vijeću naroda o proglašavanju vitalnog nacionalnog interesa.

Ademović je zatražio obustavljanje ovog postupka pred Ustavnim sudom BiH i da se Zakon proglasi neustavnim.

Prema njegovim riječima, ovaj Izetbegovićev zahtjev nije usmjeren ka negaciji legitimiteta Republike Srpske, nego ka osporavanju Zakona o praznicima u Srpskoj i utvrđivanju motiva zakonodavca da 9. januar proglasi za praznik jednog naroda, odnosno Dan Republike i krsnu slavu Republike Srpske.

Ademovićev kolega Dino Abazović govorio je o navodnoj povredi principa sekularizma na bazi vjerske tolerancije, pri čemu je kritikovao značaj koji Srpska pridaje svojoj krsnoj slavi – Svetom Stefanu.

Oba Izetbegovićeva pravna zastupnika smatraju da je Zakon o praznicima u Republici Srpskoj “neprihvatljiv i nepravičan prema nesrpskim narodima u BiH”.

Predstavnici Republike Srpske na javnoj raspravi pred Ustavnim sudom BiH su Željko Mirjanić, Mile Dmičić, Dragan Čavić, Dragana Marković i Željko Vukadinović koji će svoje stavove iznijeti u nastavku rasprave, nakon jednočasovog izlaganja Ademovića i Abazovića.

U sali Ustavnog suda BiH u Sarajevu nalazi se veliki broj novinara.

 

/nastaviće se

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *