Poraz Partizana, derbi za Evroligu!

March 23, 2015, 8:06 am

Podgoričani su ovom pobedom zadržali drugu poziciju pa će u polufinalu regionalnog takmičenja igrati seriju protiv Cedevite, dok će crno-beli igrati protiv večitog rivala Crvene zvezde za plasman u finale i Evroligu.

Ekipa Duška Vujoševića uspela je da kontroliše i igru i rezultat tokom večeg dela meča, ali su domaći serijom od 13:0 u poslednjih tri minuta stigli do trijumfa i prednosti domaćeg terena u doigravanju.

Ključan momenat meča u hali u Podgorici dogodio se na 120 sekundi pre kraja meča, kada je najpre Pavlović promašio polaganje, a zatim ni Džoš Akojon nije uspeo da završi kontru za četiri poena prednosti.

Usledio je odgovor domaćina preko Džeja Rejnoldsa, koji je ubacio čak devet poena – uključujući i trojku sa osam metara za 83:79. Ipak, čini se da je, prilikom ‘igranja’ lopte po obruču, Darko Planinić dirao mrežicu, ali su arbitri posle pregledavanja snimka odlučili da se nije dogodilo ništa sporno.

Utakmica u Podgorici obeležena je velikom nervozom i tenzijom zbog njene važnosti, navijači u ispunjenoj Morači pogrdnim skandiranjem vređali su gostujuće košarkaše, a na poluvremenu umalo nije došlo do tuče između igrača.

Posvađali su se Kuk i Pavlović, u gužvu su uleteli Murić i Paunić, medjutim, posle guranja sve je brzo smireno, jer su ostali igrači bili prisebni.

Plej-of regionalne ABA lige trebalo bi da startuje 14. aprila, a Crvena zvezda i Budućnost imaju prednost domaćeg terena nad Partizanom i Cedevitom.

Najbolji u domaćoj ekipi bio je upravo Rejnolds koji je upisao 24 poena (9/12 iz igre) i pet asistencija, a sjajno ga je ispratio i Darko Planinić sa 17 poena, deset skokova, iako je malo falilo da bude tragičar zbog velikog broja promašenih slobodnih bacanja (5/14).

Omar Kuk dodao je 11 poena i četiri uspešna dodavanja, Sead Šehović jedan manje i šest uhvaćenih loptu. a dobru rolu imao je i Boris Savović sa osam poena i sedam skokova.

S druge strane, u poraženom timu najviše se istakao Edo Murić sa 16 poena (6/10) i četiri skoka, a isti košgeterski učinak imao je i Aleksandar Pavlović (4/12), uz jedan skok više.

Kapiten Dragan Milosavljević, koji nije završio meč zbog pet ličnih grešaka, kao i Pavlović, ubacio je 13 poena, Džoš Akojon dodao je 11, uz tri asistencije, dok je Nikola Milutinov meč okončao sa 12 poena i pet uhvaćenih lopti.

osle tri minuta igre u Morači samo su se domaći igrači upisali u listu strelaca, jer su za nijansu bolje otvorili meč. Najpre je Kuk pogodio za dva, a zatim je za tri bio precizan Šehović. Usledile su izgubljena lopta i ‘erbol’ Pavlovića, a prve poene za crno-beli upisao je kapiten Milosavljević. Posle pogotka Paunića i trojke Kuka Budućnost je otišla na plus osam, ali je poslednje pojačanje Partizana Džoš Akojon vezao dve trojke za povratak u egal (12:10).

Posle Akojonovih pogodaka crno-beli su zaigrali daleko bolje, Murić je pogodio novu trojku, a Mačvan i Milosavljević nastavili da dižu prednost gostiju: Kapiten Partizana novom trojkom doneo svom timu, a slovenački internacionalac nastavio odličan šuterski ulazak u meč novim pogotkom sa distance za maksimalnih pet poena prednosti za Partizan – 19:24.

Partizan je nastavio tamo gde je sto na kraju prvih deset minuta, pošto je Edo Murić pogodio novu trojku za goste, a posle zakucavanja Milutinova prvi put je neka od ekipa imala dvocifrenu prednost. Međutim, domaćin je odgovrio trojkom Kuka, a zatim poenima Rejnoldsa i Subotića prišla na samo koš zaostatka. Nastavila se igra u visokom ritmu, za velikim brojem pogodaka i izgrađenih akcija, a posle prve trojke Pavlovića, šeste iz osmog pokušaja, Partizan je ponovo stvorio plus šest (28:34).

Do odlaska na odmor se ništa značajnije nije promenilo, igralo se napad za napad, Partizan je održavao pet-šest poena prednosti, da bi Omar Kuk svojom trećom trojkom, iz isto toliko pokušaja ponovo primakao svoj tim na samo koš zaostatka. Prvo poluvreme završeno je šutevima sa linije slobodnih bacanja, najpre je Pavlović imao polovičan učinak, a Paunić oba puta bio siguran za najavu još uzbudljivijeg drugog poluvremena – 43:44.

Po završetku prvog poluvremena došlo je do sukoba i koškanja Murića sa Rejnoldsom i Šehovićem, da bi se zatim uključile kompletne ekipe oba tima, ali se sve brzo smirilo pa su igrači otišli u svlačionice.

S druge strane, Cedevita je na poluvreme protiv Solnoka otišla sa velikih 14 poena prednosti – 37:23.

Kao i prilikom početka meča, domaća ekipa je daleko bolje ušla u nastavak. Najpre je Rejnolds pogodio za tri, u sledećem napadu isto je učinio i Šehović, da bi Rejnolds novim košem doneo preokret i prednost svom timu. Usledilo je nekoliko vezanih promašaja s obe strane, a prve poene za Partizan u drugom poluvremenu ubacio je Nikola Milutinov sa linije za slobodna bacanja (53:52).

Kao i u finišu prvog poluvremena, usledio je novi period igre ‘koš za koš’, da bi Partizan preko Macvana i Milutinova, kao i novom trojkom Murića ponovo došao do prednosti i stigao do plus četiri. Ipak, Budućnost je opet brzo odgovorila, pa je poenima Rejnoldsa ponovo vratila egal, ali je Mirosavljević doneo predost crno-belima prednost pred odlučujućih deset minuta – 66:69.

Cedevita je u Mađarskoj uspela da odbije pokušaje Solnoka da se vrati u meč i na kraju zasluženo slavila 74:67, pa će poraženi iz meča u Morači igrati sa Crvenom zvezdom sa finale i Evroligu.

Poslednju deonicu igre u Morači otvorio je Šehović pogotkom za dva, ali je Mačvan odgovorio sa linije slobodnih bacanja, posle namerne lične greške koju je napravio Planinić. Zatim je usledilo nekoliko ‘praznih’ napada s obe strane, Budućnost je uspela na kratko da povede, da bi Saša Pavlović svojom trećom trojkom i Džoš Akojon vratili prednost na stranu crno-belih (72:76).

Problem za crno-bele u samom finišu nastao je petim faulom Dragana Milosavljevića, ali je onda Akojon sa pet vezanih poena doneo gostima velikih sedam poena prednosti. Međutim, Akojon i Pavlović olako troše dva napada, pa se Budućnost posle pogotka Planinića i trojke Rejnodlsa vratila na samo tri poena zaostatka (76:79).

Novi problem za Duška Vujoševića došao je u vidu pete lične greške Saše Pavlovića, umesto koga je ušao Milenko Tepić. Planinić je iskoristio samo jedno bacanje posle faula Pavlovića, da bi isti učinak imao i posle faula Milutinova. Imao je Partizan napad za četiri poena prednosti, na sedamdeset sekundi do kraja, ali je Akojon olako izgubio loptu i zatim faulirao Rejnodsa koji pogađa i dodatno slobodno bacanje – 80:79.

Partizan ni na ulasku u poslednjih minut nije uspeo da prekine seriju domaćina od 8:0, pošto je Kuk uspeo da ukrade loptu Mačvanu, koji je tom prilikom udario glavom od parket. Pre nego što su sudije prekinule igru, Murić je uspeo da izblokira Šehovića pri pokušaju zakucavanja.

Domaći su imali 14 sekundi za napad, lopta je brzo kružila, da bi Rejnodls uz dosta sreće ubacio trojku sa osam metara, a čini se da je Planinić tom prilikom dirao mrežicu. Džoš Akojon nije uspeo da pogodi dugu trojku, a Planinić je sa linije slobodnih bacanja potvrdio pobedu svog tima – 85:79.