Pomen za stradale Srbe u Livnu 1941. godine

July 27, 2014, 4:19 pm

Paroh Mirko Јamedžija je, obraćajući se raseljenim Livanjcima i rođacima žrtava, istakao da je današnji pomen duhovni sastanak sa svima koji su od ustaške ruke stradali u livanjskom kraju od 1941. do 1945. i od 1992. do 1995. godine.

“Razmišljajući o njihovoj žrtvi i njihovom stradanju, svjesni smo njihove opomene i pitanja da li smo dostojni njihove žrtve i šta činimo da se srpskom narodu nikad više ne dogodi ono što se njima dogodilo”, rekao je paroh Јamedžija.

Miloš Damnjanović iz Upravnog odbora Udruženja “Ognjena Marija Livanjska”, koje je organizovalo pomen, ocijenio je da je izuzetno važno očuvati svježim sjećanje na žrtve.

“Dok se god njih sećamo, zločinci neće biti 100 odsto uspešni u onome što su zamislili… Ti ljude su ubile ustaše uglavnom u julu 1941. godine samo zato što su bili Srbi pravoslavne vjere”, rekao je Damnjanović Srni.

Damnjanović je napomenuo da je riječ o masovnom pokolju, u kojem su prvo ubijani intelektualci i vodeći ljudi u srpskoj zajednici, a poslije se proširio na običan narod.

On je podsjetio da su zločini prestali tek kada su došli Italijani i zaustavili ih, a pojedini Srbi spasli su se zahvaljujući ustanku u jednom broju sela Livanjskog polja blizu Grahova.

Više od 1.600 Srba, muškaraca, žena, djece s područja Livna i Livanjskog polja ustaše su zvjerski ubile ili žive bacile u jame, na ukupno 18 poznatih stratišta krajem jula 1941. godine.

Najveća stratišta bila su Prolog, Kamešnica, Tušnica, Borova glava, Koprivnica, Kruzi, Trnovac, škola u Čelebiću, kao i jame Samogred, Bikuša, Suhača i Ravni dolac.

Pomeni postradalim Srbima iz Livna biće služeni i u Banjaluci, u utorak, 29. jula, u Hramu Svetog Јovana Bogoslova, kao i u Livnu, 30. jula, u pravoslavnoj Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice i kapeli Spomen-kosturnice.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *