Parlamentarni izbori na Kosovu i Metohiji (VIDEO)

June 11, 2017, 2:09 pm

Na Kosovu i Metohiji se održavaju vanredni parlamentarni izbori, na kojima oko 1,8 miliona upisanih glasača ima priliku da izabere 120 poslanika. Izbore prati blizu 5.000 posmatrača. Pred srpskim glasačima je izbor: ko će zauzeti 10 zagarantovanih mesta i zastupati njihove interese u Skupštini. Na glasanje su stigli i Srbi raseljeni s Kosova i Metohije.

15.00 – Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao da je izlaznost u srpskim sredinama dobra i pozvao sve koji imaju pravo glasa da iskoriste svoje pravo.

12.00 – Do 11 časova glasalo je oko 150.000, odnosno 8,45 posto upisanih birača, saopštila je Centralna izborna komisija.

07.00 – Otvorena biračka mesta na Kosovu i Metohiji, javlja dopisnik RTS-a.

Prvi put na glasanje izlazi 118.448 novih glasača koji su od prethodnih izbora 2014. godine postali punoletni i stekli pravo glasa.

U opštinama na severu Kosova do 11 sati najveći odziv zabeležen je u Zubinom Potoku – 20,96 procenata, javlja prištinski portal KoSSev.

Zubin Potok je ujedno i opština sa najvećim odzivom do 11 sati na čitavom Kosovu.

Po izlaznosti, ovu opštinu sledi Leposavić – sa 14,88 odsto, potom Zvečan – sa 10,09 procenata i na kraju – Severna Mitrovica, koja je opština sa najmanjim odzivom na Severu – 9,37 procenata.

U opštinama južno od Ibra, najveća izlaznost zabeležena je u Štrpcu – 19,32 odsto, potom u Ranilugu 15,71 odsto, odnosno Gračanici 11,35 procenata, Klokotu 11,12 odsto, Partešu 10,87 odsto i Novom brdu – 10,35 odsto.

Najmanja izlaznost zabeležana je u Dragašu – 4,63 procenata, navodi portal KoSSev.

Glasanje se odvija bez zastoja, ali su primećene izvesne neregularnosti.

Pokušaj uticaja na izborni proces je zabeležen u selu Mijalić kod Vučitrna u dvorištu škole u kojoj se glasa, posmatrači su registrovali distribuciju fotokopiranih glasačkih listića sa zaokruženim kandidatima za poslanike.

Priština

Priština

To područje je pod kontrolom najveće stranke među Albancima, Demokratske partije Kosova. Policija je reagovala i zaplenila listiće tek po nalogu tužioca.

U srpskim sredinama glasanje se odvija bez većih problema, a birališta su otvorena na vreme.

U Leposaviću je bilo prijava da nekim biračima nije bilo dozvoljeno da glasaju sa srpskim ličnim kartama.

Generalno, na ovim izborima je moguće koristiti srpske dokumente za korišćenje prava glasa.

Američki ambasador u Prištini Greg Delavi pozvao je na miran izborni proces i poštovanje pravila glasanja.

Glasali su i srpski kandidati za poslanike u severnom delu Kosovske Mitrovice, u Leposaviću, Gračanici, Klini i Kosovskom Pomoravlju.

Pet je srpskih lista sa svojim kandidatima za poslanike, a samo Srpska lista ima podršku Vlade Srbije i predsednika države.

Na Kosovu je u danu izbora i direktor kancelarije za KiM Marko Đurić, koji je naglasio potrebu visoke izlaznosti srpskih birača.

Interno raseljena lica sa Kosova i Metohije danas su organizovano došla da glasaju na vanrednim pokrajinskim izborima, a autobusi sa glasačima na područje KiM ulaze bez problema i dužih zadržavanja.

Tokom noćnih i ranih jutarnjih sati, preko administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, na Kosovo i Metohiju je ušlo blizu 30 autobusa, a tokom dana bi, kako je Tanjugu potvrdila policija na prelazima, trebalo da pristigne još nekoliko desetina.

Centralna izborna komisija (CIK) je akreditovala 4.887 domaćih i međunarodnih posmatrača i predstavnika političkih stranaka koje učestvuju na izborima.

U kratkoj, ali burnoj kampanji, biračima se predstavilo 25 stranaka, koalicija i grupa građana.

Inače, albanska politička scena na Kosovu podeljena je u dva bloka – jedan čine partije koje su, kako su izvestili prištinski mediji u kampanji, proizišle iz “ratnog krila” i koji čini koalicija Demokratske partije Kosova (DPK), Alijanse za budućnost Kosova (ABK), Inicijative za Kosovo (IK) i devet manjih partija, dok drugi blok ili koaliciju “mira” čine Demokratski savez Kosova (DSK), Alijansa za novo Kosovo (ANK) i inicijativa “Alternativa”.

Kandidat za premijera prvog bloka je Ramuš Haradinaj, a drugog Avdulah Hoti.

Samostalno će na izbore izaći ultraradikalni desno orijentisani Pokret Samoopredeljenje, a njihov kandidat za premijera je Aljbin Kurti, osnivač tog pokreta.

Najznačajniji politički subjekat kosovskih Srba je Srpska lista, koja ima podršku Vlade Srbije.

Analitičari procenjuju da su ovi izbori za Albance veoma važni, s obzirom na to da je tokom 17 godina duge vladavine Tačijeve Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova odlazećeg premijera Ise Mustafe, kosovsko društvo ogrezlo u kriminalu, korupciji i nepotizmu.

S obzirom na to da će vlast svakako formirati Albanci, Srbima, koji iako imaju 10 zagarantovanih mesta u kosovskom parlamentu, ovi izbori su veoma važni, jer je Priština do sada ignorisala Briselski sporazum koji se odnosi na obavezu formiranja Zajednice srpskih opština i zbog sve češćih najava da će Kosovske bezbednosne snage biti transformisane u kosovsku vojsku.

Ukupno 10 obezbeđenih mesta u parlamentu imaju i ostale manjinske zajednice.

RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *