Parlament BiH: Bez izjašnjavanja o rezoluciji o Srebrenici

June 30, 2015, 11:00 am

Za predlog su glasala 22 poslanika, 11 ih je bilo protiv, dok su četiri bila suzdržana i bez dovoljne entitetske većine iz Republike Srpske prijedlog je upućen Kolegijumu Doma na usaglašavanje.

Bećirović je kritikovao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića koji su tražili od SB da se o toj rezoluciji ne raspravlja, prenosi agencija Fena.

Bećirović je predložio da Predstavnički dom ocijeni da, kako je rekao, priznanje o genocidu predstavlja temelj pomirenja u BiH, ali i u regionu, kao i da oni koji budu za današnje zaključke, to i potpišu i pošalju u UN i svima koje čine napore da se rezolucija usvoji.

Poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Nikola Špirić je mišljenja da ne treba ovakvim prijedlozima narušavati dobrosusjedske odnose, ocjenjujući da rasprave ove vrste neće doprinijeti napretku stanovništva i da “uzavrelu situaciju treba smirivati, a ne podgrijavati”.

SNSD-a i DNS-a ponovo napustili sjednicu

Poslanici SNSD-a i DNS-a ponovo su danas napustili sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH jer ni ovaj put nije prihvaćen njihov zahtjev da na dnevni red bude uvrštena tačka o razrješenju predsjedavajućeg ovog doma Šefika Džaferovića /SDA/ zbog njegove ratne prošlosti.

Nije prihvaćena inicijativa poslanika Denisa Bećirović /SDP/ da se u dnevni red urvrsti tačka o zauzimanju stava Predstavničkog doma u vezi sa britanskom rezolucijom o Srebrenici, kao ni prijedlog poslanika SNSD-a Nikole Špirić koji je tražio uvrštavanje samo jedne tačke na dnevni red i to Izvještaja Savjeta ministara BiH o reformskoj agendi BiH.

O oba ova prijedloga usaglašavanje će biti obavljeno naknadno.

Predstavnički dom uvrstio je u dnevni red današnje 14. sjednice davanje saglasnosti za ratifikaciju Okvirnog sporazuma između BiH i Evropske komisije o aranžmanima za provođenje finansijske podrške Unije BiH u okviru IPA dva.

Predstavnički dom trebalo bi da u nastavku sjednice razmatra i niz izvještaja komisija Kolegijuma o postizanju saglasnosti za nekoliko zakona, pri čemu članovi Kolegijuma ni za jedan od zakona, u međuvremenu, nisu postigli saglasnost.

Riječ je o Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu u BiH, predlagača poslanika Denisa Bećirović /SDP/, te o Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Izvještaju Zajedničke komisije oba doma Parlamentarne skupštine BiH o usaglašavanju teksta Zakona o carinskoj politici u BiH.

Biće razmotren i Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu zaključka poslanika iz Kluba SBB-a BiH, povodom rasprave o Izvještaju o radu regulatorne komisije za električnu energiju BiH u 2014. godini.

Prema tom zaključku, zadužuje se Savjet ministara BiH da u roku od 30 dana da precizne odgovore po svim primjedbama direktora Sekretarijata Energetske zajednice Janeza Kopača, koje su izrečene na prezentaciji o temi “Stanje integracija BiH sa EU u oblasti energetike”, održane u parlamentu BiH, a koje se odnose na nedostatak zakona o gasu, nedostatak energetske strategije i drugih preuzetih obaveza prema stavovima Energetske zajednice”.

Iz parlamenta BiH saopšteno je da će se na dnevnom redu 14. sjednice Predstavničkog doma naći i Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu preporuke poslanika Jasmina Emrića /A-SDA/, povodom rasprave o Izvještaju o radu Regulatorne komisije za električnu energiju BiH u 2014. godini.

Poslanici će razmatrati i Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Izvještaju o radu Regulatorne komisije za električnu energiju BiH u 2014. godini, Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu zaključka poslanika Nikole Lovrinovića /HDZ/ povodom rasprave o Izvještaju o zaštiti ličnih podataka u BiH za 2014. godinu.

Predviđena je i rasprava o Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH i Godišnjem izvještaju o pojavama diskriminacije u BiH za 2014. godinu.

Biće riječi i o Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu rezolucije o “genocidu u Srebrenici”, čiji su predlagači poslanici Denis Bećirović, Mirsad Mešić /SDP/ i Zaim Backović /BPS – Sefer Halilović/.

Na dnevnom redu naći će se i Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Inicijativi poslanika Denisa Bećirovića podnesene na 11. sjednici Predstavničkog doma, koja je održana 13. maja.

Bećirović je podnio inicijativu kojom se zadužuje Savjet ministara BiH da u ovoj godini pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o dijaspori BiH.

Predstavnički dom trebalo bi da razmatra i Izvještaj o stanju radijacione i nuklearne bezbjednosti za 2014. godinu, kao i Informaciju Regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost BiH o bezbjednosti zbrinjavanja istrošenog goriva i bezbjednosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

U planu je i davanje saglasnosti za ratifikaciju Amandmana broj dva na Ugovor o finansiranju sklopljenom između Evropske investicione banke, BiH i Federacije BiH 15. jula 2008. godine u Sarajevu i 18. avgusta 2008. godine u Luksemburgu i naknadni amandman na Ugovor o finansiranju za projekat – Vodovod i kanalizacija u FBiH, te davanje saglasnosti za ratifikaciju Ugovora o garanciji koji se odnosi na Ugovor o zajmu za Projekat centralno grijanje Prijedor između BiH i Evropske banke za obnovu i razvoj.

(Tanjug – Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *