“Orlovima” treba čudo za EURO 2016, čaroban gol Matića nedovoljan u Lisabonu!

March 30, 2015, 7:32 am

Ono čuveno samo da se izdrži prvih 15-20 minuta i posle će biti lakše. Upravo to nepisano pravilo “orlovi” nisu ispoštovali, nisu izdržali početni nalet domaćina i Francuska im sada deluje tako daleko i nedostižno, jer dele poslednje mesto sa Jermenijom sa samo jednim bodom posle pet mečeva u grupi I.

Protivnika je predvodio najbolji fudbaler sveta za prethodne dve godine Kristijano Ronaldo koji je pokazao samo delić mogućnosti, a na debiju našeg selektora Radovana Ćurčića njegovi puleni nisu imali igru, bili su bez žara i neophodne agresivnosti i kada je tako, pogodak može da padne samo iz prekida ili usled greške, ili majstorije kakvu je priredio Nemanja Matić.

Iako je Vladimir Stojković uhvatio prvi udarac što je izuzetno važno za golmana, kapitulirao je već u 10. minutu – Fabio Koentrao je centrirao sa desnog boka, a Rikardo Karvaljo je ostao usamljen na sedam metara, što je nedopustivo, pa je iskusni štoper glavom prosledio loptu u mrežu za 1:0.

Krenuli je Srbija nešto agilnije nakon primljeno gola, ali je to bilo prilično jalovo uz brojne greške, poput Bastinih kod oba gola protivnika ili one kada je Kolarov zaboravio loptu prilikom prodora, dok su Petrović i Matić držali sredinu terena, a Ljajić se trudio da bude što opasniji.

Upravo su fudbaler Rome i Dušan Tadić pokušavali sa distance i njihovi šutevi su odlazili pored gola i nijedan našeg tima nije otišao ka Ruiju Patrisiju u prvom poluvremenu.

Na drugoj strani Ronaldu se često ostavljalo previše prostora i malo je nedostajalo da to kazni na isteku pola sata igre pošto je sa levog krila ušao ka sreini i raspalio po lopti sa oko 30 metara, letela je pravo pod prečku, ali se Stojković istakao sjajnom odbranom.

Portugalski as je nedugo zatim poput brzog voza prošao “kroz” Bastu i Ivanovića po levoj strani, a njegovo dodavanje u sredinu ka Koentraou sprečio je Nastasić. Domaća ekipa je uglavom čekala šansu iz kontri, što joj i nije bilo teško, pošto su “orlovi” bili bez ideje kako da ugroze protivnika, pa je najistureniji Mitrović celo prvo poluvreme proveo bez upotrebljive lopte.

Ćurčićevi izabranici su krenuli nešto odlučnije u nastavku i u 53. minutu su imali fantastičnu šansu, koja u ovakvim utakmicama mora da se realizuje – Tadić je umakao čuvarima i odlično centrirao sa levog boka, a Mitrović je glavom sa peterca poslao loptu preko prečke. Bila je to najbolja prilika za Srbiju i uvod u izjednačenje, i to na kakav način.

Kolarov je izveo korner sa leve strane, Petrović glavom podigao loptu pravo na drugu stativu do Matića, a naš vezista je uhvatio maestralne makazice i zatresao mrežu za 1:1. Nažalost, radost je kratko trajala, nepuna dva minuta.

Sevnula je kontra Portugalaca u kojoj je Mutinjo sa desnog krila na drugoj strani pronašao Koentraoa i kako je Basta kasnio sa intervencijom, a Stojković bio neodlučan, na semaforu je osvanulo konačnih 2:1.

Nisu pomogli ni ulasci Đuričića, Zorana Tošića i u finišu Petra Škuletića, kao ni snažan udarac Raće Petrovića, jer je išao pravo u Ruija Patrisija, pa je nestala i poslednja nada da Srbija može do boda.

Portugalija – Srbija 2:1 (1:0)

Strelci: Karvaljo u 10. i Koentrao u 63. minutu za Portugaliju, a Matić u 61. za Srbiju.

Stadion: Da Luž. Gledalaca: 58.430. Sudija: Đanluka Roki (Italija).

Portugalija: Rui Patrisio, Bosingva, Bruno Alveš, Karvaljo (od 17. Fonte), Eliseu, Mutinjo, Tijago, Koentrao (od 78. Kvarežma), Nani, Dani (od 86. Karvaljo), Ronaldo.

Srbija: Stojković, Basta, Ivanović, Nastasić, Kolarov, Petrović, Matić, Marković (od 65. Đuričić), Ljajić (od 85. Škuletić), Tadić (od 78. Z. Tošić), Mitrović.