Ono što je uradio Luka Dončić ostavilo je u šoku Bogdanovića i Dragića (VIDEO)

January 12, 2019, 9:14 am

Ne možete tek tako da u košarci šokirate Bogdana Bogdanovića. Previše je važnih utakmica utakmica odigrao, mnoge od njih sam riješio kada drugi ne bi smjeli ni da se prihvate lopte, pobjeđivao u finalima. Ali, i on je ostao zatečen onim što radi 19-godišnja NBA senzacija, Luka Dončić.

Ponovo je reprezentativac Slovenije oduševio ne samo navijače Dalasa, već poklonike igre pod obručima, iako je toliko mlad i iako mu je ovo debitantska sezona u najjačoj ligi svijeta.

240 people are talking about this
Bogdanović je “prevrtao očima” kada je vidio šta Dončić radi u dramatičnoj završnici gostovanja Minesoti, a MVP minulog prvenstva Evrope i Lukin saigrač iz reprezentacije, Goran Dragić koji je i sam NBA zvijezda, uživao je u onome šta “omladinac” radi u Mineapolisu.

Goran Dragić

@Goran_Dragic

It’s to easy!!! Bravo ciki @luka7doncic 😂😂😂👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

Bogdan Bogdanovic

@LeaderOfHorde

👀👀👀 @luka7doncic

256 people are talking about this
A šta je to Dončić radio?

Šta nije. Nedostajala su mu dva skoka da postane drugi najmlađi NBA igrač sa tripl-dablom. Ali, to je samo statistika. Na terenu je carevao kao da je NBA veteran. Na 1:28 do kraja, pik-en-rol sa Deandrom Džordanom iskoristio je da poentira preko sjajnog Karl-Entonija Taunsa, za vođstvo Dalasa od 111:112. Uzvratio je Džef Tig, ali je onda Dončić iskoristio to što mu je Džordan stao u blok – da zakuca preko svih raspoloživih visokih igrača Minesote.

I, na tome se nije zaustavio, jer drama je tek dostizala vrhunac.

Jer, nakon što je Tig promašio svoj pokušao da vrati prednost domaćinu, njegov saigrač iz Minesote Tadž Gibson je uz ofanzivni skok uspio da “vrati” loptu u koš, te da donese vođstvo Timbervulvsima od 115:114. Semafor je pokazao 35 sekundi do kraja. Navijačima Dalasa, a ni Dončiću, nije bilo svejedno. Luka je, uostalom, poslije tajmauta – loptu “dao” Gibsonu, ali je Minesota upropastila svoju šansu da ode na više od postojećeg poena prednosti, jer je njen novajlija Džoš Okogi izgubio loptu. Tada je na scenu stupio vjerovatno najbolji NBA novajlija u ovoj deceniji.

Luka Dončić nije imao na raspolaganju tajmaut, Dalas ih je sve istrošio. Nije imao na raspolaganju ni samopouzdanje stečeno na samom meču. Jer, sedam od osam dalekometnih pokušaja je promašio do tog trenutka. Osamnaest sekundi, ekipa gubi, Dončić prenosi loptu na suparničku polovinu, Minesota “skuplja” odbranu ne želeći da primi lake poene. A onda Luka hladnokrvno lansira trojku sa 8,5 metara i donosi pobjedu Maveriksima:

Dončić je meč završio i kao heroj, ali i kao neko ko je imao 29 poena, osam skokova, 12 asistencija i dvije “krađe”. Ali, malo je otkškrinuo i stranice NBA istorije, počevši da i tu dopisuje svoje ime. Jer, posljednji NBA početnik koji je u posljednjem minutu četvrte četvrtine triput dovodio svoju ekipu u vođstvo je Vins Karter, koji je to učinio prvog aprila 1999. protiv Indijane. Dončić, pritom, ima drugi najbolji procenat šuta u cijeloj ligi u posljednja dva minuta napetih utakmica (kada ne više od pet poena razdvaja rivale), a šesti je NBA početnik koji je koji je dostigao pomenutu 29-8-12 statistiku u prvoj sezoni – uradili su to prije njega samo Majkl Džordan (dva puta), Kevin Džonson, Stiv Frensis, Stef Kari (dva puta) i Viktor Oladipo. Ujedno, postao je najmlađi igrač još od 2004. i tadašnjeg nastupa Lebrona Džejmsa, koji je na jednom meču kao NBA početnik dostigao ili nadmašio 25 poena i deset skokova.

Ali, to su samo brojke. Zanimljive, svakako, ali brojke.

I, iako su one sasvim dobre naznake u kom pravcu se razvija karijera ovog evropskog čuda košarke, njegove partije su više za uživanje, nego za ljubitelje statistike. Ma koliko da su i istorijske.

A kada smo već kod NBA istorije, Stef Kari je postao treći najbolji trojkaš u NBA istoriji, jer je sa pet novih stigao do 2.285 u karijeri, čime je prestigao čuvenog Džejsona Terija. Samo, zvijezda Golden Stejta, koja je to uradila uz 28 svojih poena u deklasiranju Čikaga (146:109), do pomenutih 2.285 trojki stigla je na samo 655 utakmica. Teriju je bilo potrebno 1.410 za 2.825 uspješna dalekometna šuta, a i jedina dva igrača koja su dala više trojki od Stefa Karija, utrošila su znatno više vremena od njega – Rej Alen je 2.973 puta bio precizan sa distance na tačno 1.300 NBA utakmica, a drugoplasirani Redži Miler je 2.560 trojki dao na 1.389 mečeva.

U istoriju je ušao i Džejms Harden. Ne samo zbog, eto, novog tripl-dabla (43 poena, 12 asistencija, 10 skokova), koji jeste za pohvalu, već zbog činjenice da je prvi igrač otkako NBA postoji, a koji je do tripl-dabla u kome je postignuto 40 ili više poena – stigaa za manje od pola sata nastupa.

Ipak, imao je i nesebičnu pomoć. Naime, kako je Hjuston već uveliko deklasirao Klivlend, trener Majk D'Antoni je pred sam kraj treće dionice rekao Hardenu da će odmarati u četvrtoj četvrtini. A čuvenoj “bradi” je nedostajao jedan skok za tripl-dabl. I, nesebični kolega Pi-Džej Taker je prilikom borbe za loptu “odbio” da je uhvati, već je zagradio Ivicu Zupca i omogućio slavnom saigraču da dođe do toliko željenog desetog skoka. Tražio mu je potom večeru i odlazak u bioskop.

– Ma, vodiću ga na večeru, u bioskopu, u Evropu! – smijao se Harden koji je do istorijskog “40+ tripl-dabla za manje od pola sata” stigao provevši na terenu 29 minuta i 34 sekunde.

Rezultati:

Vašington – Milvoki 113:106

Filadelfija – Atlanta 121:123

Njujork – Indijana 106:121

Toronto – Bruklin 122:105

Hjuston – Klivlend 141:113

Minesota – Dalas 115:119

Portland – Šarlot 127:96

Juta – Lejkers 113:95

Golden Stejt – Čikago 146:109

(Blic)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *