Olakšajte svojoj bebi vrele ljetne dane

August 2, 2019, 8:41 am

Kod beba i male djece tokom visokih ljetnih vrućina potreban je poseban oprez. Djeca se brže pregriju i dehidriraju od odraslih osoba i potrebna im je dodatna zaštita od sunca.

Ukoliko ste se pitali koliko vašoj bebi treba tečnosti, kako obući i pripremiti bebe i malu djecu za izlazak iz kuće po visokim temperaturama, na šta paziti da se dječja kolica ne pregriju tokom vrućih dana, donosimo vam odgovore.

Koliko tečnosti je dovoljno

Bebe i mala djeca najčešće ne znaju reći uvijek kad su žedni, zato je jako bitno nuditi im vodu mnogo češće i pratiti količinu vode koju piju kako biste znali da su pili dovoljno. Dojenoj djeci do šest mjeseci voda nije potrebna, ali je neophodno u toplim danima stavljati ih češće na dojku kako bi dobila više tečnosti. Beba ili malo dijete svaki dan bi trebalo imati sedam do deset mokrih pelena.

Kako pripremiti bebe za izlazak iz kuće po visokim temperaturama

Ako je moguće, ostanite u stanu tokom najtoplijeg dijela dana između 10 i 17 sati. Svoje aktivnosti planirajte rano ujutro ili kasno popodne. Ako morate izaći tokom najtoplijeg dijela dana, na malu djecu nanesite kreme sa zaštitnim faktorom. Ne preporučuje se mazati bebe do šest mjeseci zaštitnim kremama pa ih je uvijek neophodno držati u sjeni koja pruža UV zaštitu.

Djecu po vrućinama uvijek odijevajte lagano i birajte kvalitetne i prozračne tkanine.

Kako da se dječja kolica ne pregriju

Morate znati da nisu sva kolica napravljena isto. Neka imaju izvrsnu zaštitu, dok druga jedva da prave ikakvu sjenu. Najvažnije je da ne improvizujete i ne pokrivate kolica raznim dekicama ili peškirima, jer na taj način ugrožavate sigurnost djeteta, te umjesto zaštite možete postići suprotan efekt, te dobiti znatno višu temperaturu. Kolica treba uvijek ostaviti dovoljno otvorenima za cirkulaciju vazduha. Bebe i mala djeca ne smiju biti izložena direktno sunčevim zrakama, već ih treba zaštititi suncobraninima tako da je uvijek omogućen slobodan protok vazduha.

Pratite dijete

Prvi signal da je djetetu vruće je nervoza. Ako se dijete počne buniti, vrtjeti, plakati ili crveniti u licu, to je siguran znak da se trebate zaustaviti i hitno ući u klimatizovan ili rashlađen prostor, gdje se dijete treba rashladiti i popiti tečnosti.

Probajte i tempirati vožnje, tako da dijete bude što mirnije u kolicima. Ako dijete plače ili negoduje, brže će se i zagrijavati.

Dodatne napomene:

– Ako koristite ventilator, nemojte ga usmjeriti direktno prema djetetu, nego u drugi ugao prostorije.

– Nikad djecu po vrućim danima nemojte kupati u hladnim kupkama, nego u mlakim.

– Nemojte im davati rashlađene u ledenici ili napitke s ledom, nego napitke sobne temperature.

– Nikad nemojte ostavljati djecu u parkiranom automobilu. Temperatura u parkiranom automobilu se penje 30-40°C u odnosu na vanjsku temperaturu.

– Nikad nemojte pokrivati dječju auto-sjedalicu dok dijete vozite u automobilu. Koristite sjene na prozorima automobila.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *