Odgođena rasprava o ustavnosti Zakona o praznicima RS

May 14, 2015, 3:49 pm

Rad na ovom predmetu biće nastavljen kada se steknu uslovi da Ustavni sud BiH radi i odlučuje u punom sazivu od devet sudija, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović zatražio je da Ustavni sud BiH ocijeni ustavnost Zakona o praznicima Republike Srpske, među kojima je 9. maj – Dan Republike.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je deklaraciju u kojoj se navodi da Dan Republike neće biti ukinut čak i ako Ustavni sud BiH, eventualno, donese odluku kojom bi se ovaj državni praznik proglasio neustavnim.

U deklaraciji je ocijenjeno da je osporavanje odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta Republike Srpske i dejtonskog ustavno-pravnog poretka BiH.

Ustavni sud BiH danas je na sjednici u Sarajevu usvojio Informaciju o neizvršenju odluka Ustavnog suda i donio zaključak da će se u odlukama o apelacijama u kojima Ustavni sud daje nalog nekom subjektu za isplatu novčanog iznosa apelantu kao satisfakciju za utvrđeno kršenje ustavnih prava, odrediti da nakon isteka roka za plaćanje počinju teći zakonske zatezne kamate na dosuđeni iznos, te da odluka Ustavnog suda predstavlja izvršnu ispravu u smislu Zakona o izvršnom postupku, na osnovu koje apelant može pokrenuti postupak prinudnog izvršenja kod redovnog suda.

Ustavni sud zaključio je da će se u rješenjima o neizvršenju odluka u kojima je Ustavni sud dao nalog redovnom sudu za postupanje, odrediti da se rješenje dostavlja i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu /VSTS/ radi preduzimanja daljih koraka s ciljem izvršenja.

Ustavni sud je na sjednici Velikog savjeta usvojio apelaciju Vitomira Soldata protiv Odluke VSTS-a BiH od 3. jula 2012. godine, donesenu u disciplinskom postupku koji je vođen protiv njega.

Soldat je naveo povredu prava na pravično suđenje, ističući da VSTS prilikom donošenja odluke nije uzeo u obzir odredbe Zakona o VSTS-u koje regulišu zastarjelost vođenja disciplinskog postupka.

Sud je u navedenom slučaju zaključio da je u konkretnom postupku, koji uživa garancije prava na pravično suđenje s aspekta garancija koje pruža “građanski” nivo prava na pravično suđenje, povrijeđeno Soldatovo pravo na pravično suđenje zbog proizvoljne primjene materijalnog prava s obzirom na to da je VSTS, pri donošenju svoje odluke, u potpunosti zanemario odredbe Zakona o VSTS-u kojima je propisana zastara.

U određenom broju slučajeva Ustavni sud je odbacio apelacije koje su bile očigledno neosnovane i nedopuštene.

To se odnosi na predmete u kojima je Ustavni sud utvrdio da zahtjevi apelanata nisu opravdani, odnosno da činjenice koje su oni predočili Ustavnom sudu ni na koji način ne mogu opravdati njihovu tvrdnju da postoji kršenje njihovih prava zaštićenih Ustavom, ili da stranke u postupku ne snose posljedice navodnog kršenja prava zaštićenih Ustavom.

Sve odluke usvojene na sjednici biće dostavljene apelantima u roku od mjesec dana i objavljene na veb-stranici Ustavnog suda BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *