Očuvati i promovisati srpski jezik i ćirilicu

February 22, 2021, 2:28 pm

Povodom Svjetskog dana maternjeg jezika, a koji se obilježava 21. februara, pomoćnik ministra prosvjete i kulture Tanja Đaković rekla je da svi treba da doprinesu očuvanju i promociji srpskog jezika i ćiriličnog pisma, jer se samo na taj način može očuvati srpski kulturni i nacionalni identitet.

„Prisjećamo se i svih naših velikih književnika, umjetnika, naučnika i drugih kulturnih i javnih ličnosti koji su svojim djelima uveličali riječi srpskog jezika i svojim radom i posvećenošću omogućili cijelom svijetu da upozna ljepotu koju ima naš jezik.

Jezik svakog naroda je najznačajniji za njegovo istorijsko trajanje, a o tome nam svjedoči istorija naroda koji su se, nakon što su prestali njegovati svoj jezik, utopili u druge narode i kroz vijekove  izgubili svoj kulturni i nacionalni identitet.

Očuvanje ćirilice, kao srpskog pisma, važno je i za međunarodnu kulturnu saradnju jer nas drugi narodi uvijek cijene po tome koliko mi cijenimo svoj jezik, pismo i kulturu.

Vrlo je važno ne zaboraviti da jedan narod svoju kulturu i civilizacijsko postignuće brani maternjim jezikom i zbog toga njegujmo svoj jezik i što je više moguće „čistimo“ ga od nepotrebnih tuđica. Zabilježimo i zapamtimo sve naše arhaizme kako bi generacije koje dolaze znale tumačiti Daničića, Njegoša i Kočića.

Pitanje jezika nije samo jezičko pitanje, nego opstanka  i kulturnog razvoja. Ako se mi kao pojedinci  potrudimo da očuvamo srpski jezik i ćirilično pismo daćemo doprinos očuvanju i trajanju srpskog naroda u svjetskoj istoriji. Zbog toga je važno da svi doprinesemo očuvanju ćiriličnog pisma i očuvanju ljepote jezičke i kulturne raznolikosti“, rekla je pomoćnik ministra za kulturu Tanja Đaković.

U skladu sa strateškim opredjeljenjem  o potrebi  očuvanja, njegovanja i promocije  srpskog jezika i ćiriličnog pisma Ministarstvo prosvjete i kulture je u saradnji sa Društvom članova Matice srpske u Republici Srpskoj 2019. godine održalo prvi Forum o  ćirilici. U radu foruma su učestvovali mnogi ugledni akademici, profesori, lingvisti, predstavnici izdavača, medija, kulturnih i javnih ustanova u Republici Srpskoj i Republici Srbiji.  Svi učesnici su bili saglasni da srpski jezik i ćirilica predstavljaju temelj srpskog kulturnog i nacionalnog identiteta i da je njihova zaštita ključna za kulturološki opstanak srpskog naroda. Forum o ćirilici ujedno je bio i prvi korak u realizaciji Povelje o srpskom kulturnom prostoru, a koja definiše politiku zajedničkog djelovanja u oblasti kulture Republike Srpske i Republike Srbije.

Ministarstvo prosvjete i kulture je 2019. godine podržalo projekat „Karavan kulture govora“ i uključilo se  u kampanju „Njegujmo srpski jezik“, koju sprovodi Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

Projekat se u Republici Srpskoj realizuje u partnerstvu sa Društvom članova Matice srpske u Republici Srpskoj, a u toku 2021. godine je planirano održavnje tribina u Trebinju i Istočom Sarajevu.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *