Njemački Bild najveća novina u Evropi

June 9, 2016, 7:56 am

Procjenjuje se da dnevno Bild dođe do 11-12 miliona ljudi, dok na internetu bilježe oko osam miliona posjeta, odnosno da dnevno ukupno ima oko 20 miliona čitalaca, što je četvrtina njemačke popuacije. Za list radi oko 500 novinara i dopisnika, a većina fotoreportera su spoljni saradnici ili fri lenseri od kojih se kupuju fotografije.

Bild izlazi od ponedjeljka do subote, dok u nedjelju izlazi sestrinski Bild am Zontang, koji ima poseban stil i uredništvo.

List je osnovao Aksel Springer 1952. godine u Hamburgu, a sada mu je sjedište u Berlinu, u novoj zgradi koja nosi ime po Springeru, sagrađenoj uz zgradu nekadašanjeg berlinskog dopisništva, koje se nalazilo pored berlinskog zida koji je tada dijelio NNjmačku.

Osnovna ideja osnivača Bilda bila je da daje kratke vijesti s “naslovima koji prodaju novine” iz politike, sporta, scene i drugih oblasti, ali je najvažnija bila slika, o čemu govori i ime tabloida, budući da Bild na njemačkom znači slika.

Imajući u vidu veličinu NNjmačke, Bild se štampa u regionalnim izdanjima, a ispod imena lista na naslovnoj stranici je i ime regiona Njemačke kome je namijenjeno to izdanje. Na taj način, kažu u Bildu, list postaje bliži čitaocima, ali i dešavanjima na terenu.

Zanimljivo je da list ima relativno mali broj pretplatnika, u Berlinu i Hamburgu, uglavnom, se kupuje na kioscima i supermarketima.

Globalni je trend da kako dolaze nove generacije, one sve slabije kupuju printane novine. Bild donedavno još nije bio pogođen tim trendom, ali se počinje osjećati. Jedan od načina prilagođavanja jeste i sve veća prodaja vijesti na društvenim mrežama.

Tako sada u pojedinim rubrikama različiti novinari rade za printano i internet izdanje, a broj novinara koji rade, naprimjer, sport ili kulturu izjednačio se u printanom i izdanju na internetu.

Za Bild je tradicionalno najvažnija naslovnica, s “naslovima koji prodaju novinu”, a kolegijum svakog jutra zasjeda zajedno s kolegama iz drugih njemačkih regiona putem videolinka.

Iako je i u Njemačkoj trend porasta krajnje desnice, u Bildu kažu da su se uvijek borili protiv rasizma, a zastupali su i pomoć izbjeglicama u migrantskoj krizi.

Premda je osnivač Springer bio u konzervativnoj partiji CDU, Bild ne podržava nijednu partiju niti vodi kampanje za bilo koga. Kažu da je “uredništvo mješavina ljevice i desnice”.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *