Nijemci biraju parlament

September 24, 2017, 11:12 am
U Njemačkoj će danas glasati 61,5 milion građana za 19. saziv Bundestaga.
Od 61,5 miliona građana Njemačke 31, 7 miliona su žene i 29,8 miliona muškaraca, a prvi put na izbore izlazi oko tri miliona ljudi. Najveći broj građana sa pravom glasa živi u zapadnoj državi Sjeverna Rajna-Vestfalija (13,2 miliona), zatim južnim državama Bavarskoj (9,5 miliona) i Baden-Virtembergu (7,8 miliona).

Njemački izborni sistem je veoma komplikovan i često se može čuti da ga ni sami Nijemci ne razumiju. Naime, riječ je o kombinaciji većinskog i proporcionalnog sistema tzv. personalizovanom proporcionalnom sistemu. To znači da jedan birač ima dva glasa, odnosno prvo glasa za kandidata u svojoj izbornoj jedinici po većinskom sistemu, a potom za izbornu listu političke partije po proporcionalnom sistemu.

Polovina poslaničkih mandata osvaja se direktno, sistemom relativne većine u 299 izbornih jedinica. U Bundestag ide kandidat sa osvojenim najvećim brojem glasova, što pogoduje velikim strankama.

Drugi glas birači dodjeljuju jednoj stranačkoj listi u svakoj saveznoj pokrajini. Tada nastupa proporcionalni sistem, a izborni prag od pet odsto do sada je sprečavao da neonacisti uđu u parlament.

Trenutno, pet stranka je zastupljeno u nnjmačkom parlamentu: CDU aktuelne kancelarke Angele Merkel, njena sestrinska partija Hrišćansko socijalna unija (CSU), Socijaldemokrate (SPD), Lijeva partija i Zeleni. Očekuje se da sve ove stranke ponovo uđu u Bundestag, a dio novog saziva trebalo bi da bude i AfD. Ukoliko u parlamentu bude zastupljeno šest stranaka, to će biti prvi put nakon 1990. godine da toliko partija uđe u Bundestag.

Za razliku od predsjedničkog sistema u SAD, Nijemci ne biraju direktno kancelara, koji je na čelu vlade i koji ima najveća ovlašćenja.

Najdiciplinovaniji birači su građani stariji od 50 godina. Sa druge strane, manje od deset odsto mladih izlazi na izbore. Statistike pokazuju da gotovo trećina glasača, oko 22 miliona, čini populacija starija od 60 godina, što upućuje da su oni odlučujući faktor kada je ishod izbora u pitanju.

Šta kažu ankete?

Gotovo izvjesno da će najviše glasova dobiti partija kancelarke Angele Merkel, oko 37 odsto . Njenom najozbiljnijem protivkandidatu Martinu Šulcu ankete daju sve slabiji šanse kako se izbori približavaju, pa je tako nekoliko dana prije izbora njegov SPD pao na 20 do 23 odsto.

Značajniji uspjeh previđa se evroskeptičnoj, antiimigrantskoj partiji Alternativa za Njemačku (AfD), koja prema anketama ima podršku od 10 do 12 odsto birača. Za četiri godine postojanja, AfD je ušla u 13 od 16 parlamenata njemačkih pokrajina, kao i u Evropski parlament. Ipak, poslije početnog zaleta, AfD je djelimično izgubila podršku.

FDP prema anketama ima podršku 9,5 odsto birača, a Zeleni 7,5 odsto.

Izvor: Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *