Netačne tvrdnje američih diplomata o zloupotrebi donacija

September 23, 2014, 10:21 am

 

Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija ocijenio je da su netačne tvrdnje američkih diplomata u BiH da su međunarodne institucije dale više od pola milijarde evra pomoći za obnovu i rekonstrukciju BiH nakon poplava koja “zbog toga što političari u BiH nemaju planove ili čak ozbiljne ideje za oporavak, nisu stigla do ugroženih građana BiH, a ta sredstva lideri koriste da bi se popunile budžetske rupe”.

Lagumdžija je danas sa otpravnikom poslova Ambasade SAD u BiH Nikolasom Hilom i njegovim saradnicima razgovarao o više pitanja koja se tiču bilateralne i međunarodne saradnje BiH i Amerike, kao i o razmijenjenim diplomatskim notama.

U saopštenju iz Ministarstva inostranih poslova BiH navodi se da je Lagumdžija od sagovornika zatražio da, umjesto paušalnih ocjena, javnost obavijeste na koje i čije račune su uplaćena donatorska sredstva, kao i informaciju kako ona mogu biti isplaćena, pod kojim uslovima i putem kojih međunarodnih organizacija, što je, kako smatra, od izuzetnog značaja za ubrzanje procesa obnove u dijelovima BiH pogođenim prirodnom katastrofom.

Iz Ministarstva navode da su se Lagumdžija i Hil saglasili da se postojeći komplikovani mehanizmi odlučivanja u BiH moraju reformisati, jer su “kočnica efikasnijem i funkcionalnijem vođenju BiH u svakodnevnom radu, a naročito u kriznim situacijama”.

Na sastanku je konstatovano da nisu svi političari isti i da takve tvrdnje samo doprinose većoj apatiji birača.

Lagumdžija je iskazao neslaganje sa nekim promotivnim materijalima stranih država i međunarodnih institucija, iz kojih se može zaključiti da podržavaju konkretne političke partije, pa tako i SDP BiH, čiji je lider.

“Interes države je da građani BiH u što većem broju izađu na izbore i suvereno donesu odluku o tome ko će ih predstavljati. To je važnije od interesa bilo koje partije ili kandidata”, zaključio je Lagumdžija.

U saopštenju se navodi da je u tom svjetlu Lagumdžija ukazao na primarni američki interes da građani izađu na izbore, kao i stav da SAD ne podržavaju nijednog kandidata niti stranku u BiH.

Zajednička je ocjena da pred BiH nakon oktobarskih izbora stoji vrlo ozbiljan proces ustavnih reformi i da bi građani trebalo da izaberu sposobne i odgovorne političare, koji će provesti proces strukturnih i ustavnih reformi u pravcu uspostavljanja funkcionalne države koja će raditi u interesu svih njenih građana, dodaje se u saopštenju.

Direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH Dejvid Bert i vojni ataše SAD pukovnik Skot Miler su u četvrtak, 18. septembra, na svom blogu naveli da su međunarodne institucije vlastima BiH obezbijedile više od pola milijarde evra za pomoć i oporavak od poplava, ali da je malo šta od tog novca stiglo do ugroženih građana ili opština.

“…lideri su brzo iskoristili međunarodnu pomoć da napune vreće kojima pokrivaju postojeće rupe u budžetu koje su nastale kao rezultat njihove politike, a vrlo malo sredstava je otišlo za pomoć poplavljenim”, naveli su Bert i Miler.

Iz Ambasade SAD u BiH juče je saopšteno da je u nedavno objavljenom blogu američkih diplomata u BiH rečeno da bi izabrani zvaničnici trebalo da učine više da bi odgovorili na posljedice razarajućih poplava i klizišta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *