Narodna skupština o više izvještaja

February 17, 2015, 4:46 pm

17.22

Raspravom o godišnjem izvještaju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2013. godinu, nastavljena je sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nakon redovne pauze.

Izvještaj je predstavio predsjednik VSTS BiH Milan Tegeltija, koji je naveo da je ova pravosudna institucija u 2013. godini objavila konkurs za imenovanje 175 upražnjenih pozicija u pravosuđu BiH, na koje je, između ostalih, imenovala 70 sudija, tužilaca, predsjednika sudova, 26 dopunskih sudija i 29 stručnih saradnika.

15.34

Poslanik SNSD-a Milan Kovač rekao je da mu nije jasno zašto parlament Srpske razmatra godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2013. godinu s obzirom da ne mogu o ovom dokumentu glasati.

Kovač je naveo da je VSTS BiH formiran dekretom visokog predstavnika u BiH 2004. godine, te da VSTS bira sam sebe, što nema nigdje u svijetu.

Zamjerio to što je ovaj izvještaj poslanicima dostavljen na bošnjačkom jeziku, te naglasio da bi trebalo da postoji bar minimalna doza poštovanja prema poslanicima u Narodnoj skupštini i izvještaj dostaviti na srpskom jeziku.

Poslanik SP-a Nedeljko Milaković smatra da bi VSTS BiH trebalo da pozove na odgovornost pojedine sudije Vrhovnog suda Republike Srpske, zbog odluka koje su zasnovane na kršenju zakona i presuda koje bi mogle prouzrokovati višemilionske štete po Republiku Srpsku.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić rekao je da se sudovi bave perifernim pitanjima, dok ozbiljene predmete ne rješavaju.

On je ocijenio da je rezultat toga zastarjelost predmeta ili loša saradnja sa policijskim organima ili korupcija u sudovima, te konstatovao da je takvo funkcionisanje sudova u BiH, pa i u Srpskoj, pokazatelj nefunkcionalne zemlje.

Poslanik PDP-a Perica Bundalo istakao je da je u Prijedoru neophodno osnovati okružni sud i okružni privredni sud, jer nije logično da grad, koji je po broju stanovnika poslije Banjaluke i Bijeljine, nema ovakve pravosudne institucije.

On je istakao da prijedorska regija učestvuje sa 13 odsto u ukupnom izvozu Republike Srpske, da ima značajnu privrednu aktivnost i da u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmjeni Srpske učestvuje sa oko 10 odsto.

Poslanik DNS-a Spomenka Stevanović izjavila je da je nezavisnost osnovni postulat rada pravosudnih institucija, te upitala kako to može da se očekuje ako je Komisija za budžet i finansije parlamenta BiH utvrdila da se određene sudije i tužioci dobijaju plate iz donacija.

Ona je naglasila da u sudovima i tužilaštvima BiH rade stranci, što postavlja pitanje da li je takva zemlja suverena.

Stevanovićeva je naglasila da su Srbi 10 puta više kažnjeni nego Bošnjaci, što govori o nejednakom tretmanu pred sudom.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović dao je redovnu pauzu do 17.00 časova.

14.50……….

Visoki sudski i tužilački savjet BiH je u 2013. godini objavio konkurs za imenovanje 175 upražnjenih pozicija u pravosuđu BiH, na koje je, između ostalih, imenovao 70 sudija, tužilaca, predsjednika sudova, 26 dopunskih sudija i 29 stručnih saradnika, rekao je predsjednik VSTS, Milan Tegeltija.

Tegeltija je rekao da se na ta upražnjena mjesta javilo više od 900 kandidata, i dodaom da je u izvještajnom periodu pokrenuto i 18 disciplinskih postupaka, gdje su u dva slučaja izrečene mjere privremenog udaljenja od vršenja pravosudne funkcije. Prema njegovim riječima, VSTS je insistirao na potpunoj primjeni uputstva za izradu planova za rješavanje starih predmeta, zahvaljujući čijoj primjeni i angažmanu sudova je broj starih neriješenih predmeta znatno smanjen.

Istakao je, da veliki broj neriješenih predmeta u pravosuđu čine tzv. komunalni predmeti, čak dvije trećine od ukupnog broja neriješenih predmeta.

13.45

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Milorad Kojić, rekao je da se Haški tribunal u 2013. godini nadležnim organima Srpske obraćao sa 15 zahtjeva o dostavljanju razne dokumentacije iz ratnog perioda. Kojić je naveo da se sedam zahtjeva odnosilo na postupanje po obavezujućem nalogu sudskog vijeća u predmetima koji se vode pred Haškim tribunalom.

Predstavljajući Izvještaj o saradnji institucija Srpske sa Tribunalom u 2013. godini, on je rekao da su sve obaveze izvršene u skladu sa važećim propisima Srpske. Govoreći o garancijama po nalogu Tribunala, Kojić je naveo da je MUP RS dao garancije da će preduzeti sve neophodne mjere za izvršenje obaveze, a na zahtjev Žalbenog vijeća Tribunala u vezi privremenog puštanja na slobodu Vujadina Popovića iz humanitarnih razloga. Dodao je da je 2013. Vlada dala garancije za privremeni boravak na teritoriji Srpske Stojana Župljanina. U Izvještaju je istaknuta i saradnja sa advokatskim timovima odbrane lica optuženih pred Tribunalom, posebno sa timom odbrane generala VRS Ratka Mladića.

Kojić je naveo da u 2013. godini nije bilo aktivnosti u vezi statusa haške arhive, te podsjetio da je Vlada Srpske još 2007. godine donijela zaključak da sve ono što je dobrovoljno ustupljeno, ili oduzeto od institucija Srpske, pripada institucijama Srpske i treba da im se vrati. Zaključio je da su zahtjevi Haga svedeni na minimum imajući u vidu da ovaj tribunal privodi rad kraju.

13.20

Poslanik liste SDS-SRS RS, Milanko Mihajilica, rekao je da bi u Republici Srpskoj trebalo donijeti novi zakon o sprečavanju sukoba interesa i da bi prijedlog koji bi sačinila Vlada Srpske trebalo da prođe kroz javnu raspravu.

On je tokom diskusije u Narodnoj skupštini o izvještaju Komisije za sprečavanje sukoba interesa rekao da aktuelni zakon koji tretira ovu materiju daje prostora da ne tretira klasične oblike sukoba interesa.

Poslanik PDP, Perica Bundalo, predložio je u ime kluba poslanika da Narodna skupština usvoji zaključak kojim se zadužuje Vlada da predloži akte po kojima zaposleno lice u javnom sektoru može ostvarivati platu samo po jednom osnovu.

13.00

Republička komisija za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske u 2013. godini utvrdila je 10 slučajeva sukoba interesa. Broj utvrđenih sukoba interesa u 2013. godini najveći je od početka rada Komisije.

Komisija je završila 107 predmeta od ukupno 145 uzetih u rad, od čega je 35 predmeta pokrenuto u posljednjem mjesecu. Donijela je 28 rješenja /10 rješenja o utvrđivanju sukoba interesa/, dala mišljenje u 24 slučaja, donijela 14 zaključaka, a 43 slučaja riješena su usvajanjem drugog akta.

Predsjednica ove komisije, Obrenka Slijepčević, istakla je da je Komisija u 85 odsto slučajeva preventivno djelovala. Iznoseći Izvještaj o radu komisije za 2013. godinu, rekla je da Komisija radi transparentno, te da je proširila saradnju sa drugim regionalnim organima, posebno sa komisijom za sprečavanje sukoba interesa Crne Gore.

Predsjednik Komisije za žalbe, Ognjen Lojović, rekao je da je u 2013. godini broj donesenih rješenja neznatno veći nego u 2012. godini, odnosno doneseno je 12 rješenja. “U 2013. godini povećan je broj poništenih rješenja Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Srpske, pa je od ukupnog broja rješavanih predmeta po izjavljenoj žalbi poništeno oko 40 odsto rješenja, što sa djelimično uvaženom žalbom iznosi 50 odsto”, rekao je Lojović. Kaže da su odluke Komisije za žalbe konačne i protiv njih nije moguće izjaviti žalbu, ali da stranka nezadovoljna odlukom Komisije može pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Okružnom sudu Banjaluka za poništenje rješenja Komisije za žalbe.

12.01

Ukupan promet hartijama od vrijednosti u Republici Srpskoj u 2013. godini povećan je za 44 odsto i iznosio je 376 miliona KM, dok je promet u prošloj godini bio 578 miliona KM, izjavio je član Komisije Predrag Rajić.

Podnoseći izvještaj Komisije za 2013. godinu, on je naveo da je povećan i dnevni promet na Banjalučkoj berzi skoro dva i po puta u odnosu na 2012. godinu. Rajić je dodao je u strukturi prometa hartijama od vrijednosti vidljivo pomjeranje prema dužničkim hartijama od vrijednosti, obveznicama RS i trezorskim zapisima. On je naglasio da se u 2014. godini struktura prometa hartijama od vrijednosti pomjerila ka akcijama, i to ocijenio kao dobro za nastavak funkcionisanja tržištem hartijama od vrijednosti.

Rajić je naveo podatak po kojem je tržišna kapitalizacija u 2013. godini iznosila 4,1 milijardu KM, a u 2014. godini je stanje još povoljnije i tržišna kapitalizacija iznosila je 4,4 milijarde KM.

11.50

Poslanik SP, Nedeljko Milaković, rekao je da je na tržištu osiguranja Republike Srpske primjetno sve veće učešće osiguravajućih društava iz Federacije BiH, koja su posljednjih godina povećala tržišno učešće u Srpskoj oko šest puta. On je tokom skupštinske diskusije o izvještaju Agencije za osiguranje, podsjećajući da Srpska ima najnižu premiju po glavi stanovnika u okruženju, istakao da Agencija treba da se bavi uzrokom stanja na tržištu osiguranja, a ne posljedicama.

Poslanik SNSD, Radovan Vuković, rekao je da je izvještaj kvalitetan iz kojeg se može sagledati stanje na tržištu osiguranja, te da je formiranjem Agencije za osiguranje došlo i do napretka na tržištu osiguranja, čime je Agencija opravdala postojanje. On je naveo da se “na terenu može čuti da ima dosta fingiranih šteta, što treba kažnjavati”.

Poslanik SDS, Stevo Јoksimović, rekao je da u izvještaju nema mjerenja zadovoljstva korisnika osiguranja, dodajući da bi se to moralo uvrstiti u naredne izvještaje Agencije. Prema njegovim rječima, stanje u oblasti osiguranja nije zadovoljavajuće i potrebno je preduzimati odlučnije mjere u osiguranju, koje je veoma bitan sektor.

Potpredsjednik Narodne skupštine, Nenad Stevandić, (SDS),  rekao je da osiguranje, uz bankarski sektor, predstavlja najveći finansijski resurs koji postoji u Srpskoj, a nije u funkciji razvoja Srpske i da o tome treba povesti računa. On je istakao da u buduće zakonski propise iz oblasti osiguranja treba ugraditi mehanizme kontrole, upotrebe, trošenja i oporezivanja ekstra-profita.

11.35

Sektor osiguranja u RS u 2013. poslovao je pozitivno sa dobitkom od 13 miliona KM, izjavila je direktorica Agencije RS za osiguranje, Božana Šljivar. Navela je da je pozitivno poslovanje rezultiralo stopom povrata na kapital od 10,6 odsto,

“Vrijednost bilansne aktive iznosi 320 miliona KM i povećana je za devet odsto, globalno i pojedinačno. Ukupni kapital kao pozicija bilansa stanja iznosio je 126 miliona KM i bio je veći za sedam odsto u odnosu na godinu ranije”, rekla je Šljivareva.

Ona je navela da je ukupno obračunata premija osiguravajućih društava u 2013. godini sa sjedištem u Srpskoj iznosila 140 miliona KM, od čega je na teritoriji FBiH ostvareno 14 miliona KM, dok je ukupna premija na tržištu Srpske iznosila 158 miliona KM.

“Premija po stanovniku dostiže nivo od 110 KM, što je 30 odsto manje nego u Srbiji, pet puta manje nego u Hrvatskoj, a čak 15 puta manje nego u Sloveniji”, rekla je ona, i dodala, da je domaće tržište osiguranja nerazvijeno. Navela je da je iz Zaštitnog fonda po osnovu naknada štete od neosiguranih i nepoznatih vozila isplaćeno 360 odštetnih zahtjeva vrijednosti od oko 1,2 miliona KM.

Prema njenim riječima, na tržištu osiguranja posluje 12 društava za osiguranje sa sjedištem u Srpskoj, devet filijala iz FBiH, a sedam društava iz Srpske je otvorilo filijale u FBiH. Napomenula je, da je Agencija za osiguranje 2013. godine usvojila novi premijski sistem za osiguranje od autoodgovornosti, te da je Vlada RS formirala radnu grupu za izradu zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju kojim se predviđa usklađivanje sa direktivama EU i postepena liberalizacija tržišta.

Biće razmatran i izvještaj o saradnji institucija Srpske sa Haškim tribunalom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *