Muškatni oraščić, osebujna praznična aroma, prirodni lijek i afrodizijak

November 28, 2020, 9:29 am

Muškatni oraščić jedan je od najcjenjenijih začina na svijetu zbog osebujne arome i ljekovitih svojstava. Od davnina se upotrebljava u Aziji i na Bliskom istoku, a s vremenom se udomaćio i na našim prostorima. Posebno je zbog svojih mirisnih nota postao popularan u predstojeće vrijeme praznika te je poznat i pod nazivom božićni začin.Podjednako dobro uklapa se u slana i slatka jela, pa se njime mogu začiniti meso, supe, umaci, kuvano voće, medenjaci i druge poslastice… Najbolje je dodati ga tek potkraj kuvanja jer toplina slabi aromu.

Muškatni oraščić dobija se iz većeg oraha – ploda dugovječnog stabla iz porodice Myristicaceae, koje potiče iz indonezijskih prašuma. Iz zreloga ploda vadi se koštica poznata kao muškatni oraščić. Ta se jezgra suši, a potom se upotrebljava kao prirodni lijek i začin. Plodovi su dostupni cijeli ili već samljeveni u prah.

Ublažava probavne tegobe, poboljšava koncentraciju
Muškatni oraščić bogat je aromatičnim uljima, mineralima (bakar, kalijum, kalcijum, mangan, željezo, cink, magnezijum), vitaminima B grupe te snažnim antioksidansima flavonoidima.

Začin se od davnina koristi kao narodni lijek za probavne tegobe, infekcije i reumatske bolesti, a poznat je i kao snažan afrodizijak.

Odlično ublažava upalu desni te se uopšteno preporučuje za njegu usne šupljine. Za ublažavanje nadutosti, žgaravice i drugih probavnih tegoba, pijte čaj od nane u koji ste dodali malo naribanog muškatnog oraščića. U narodnoj medicini ovaj se začin koristi i za poboljšanje koncentracije te ublažavanje depresije i mentalne iscrpljenosti.

Kao maksimalan dnevni unos ovog začina preporučuje se najviše tri grama. Naime, muškatni oraščić ljekovit je samo u malim dozama. U većim količinama može izazvati prekomjerno znojenje, anksioznost, ubrzan rad srca, a u prekomjernim količinama izaziva halucinacije i grčeve te je opasan po život.

Istorijat nekada najskupljeg začina
Vjeruje se da su muškatne oraščiće rimski sveštenici palili poput tamjana, a u srednjem vijeku korišteni su za aromatizovanje piva. U srednjem vijeku muškatni oraščić bio je simbol moći i bogatstva, a u 17. vijeku postao je najskuplji začin na svijetu. Naime, Molučka ostrva, na kojima su tada bila jedina stabla muškatnog oraha, pala su u posjed Nizozemaca, koji su tad preuzeli čitavu proizvodnju i trgovinu ovim osebujnim začinom. Tada je muškatni oraščić postao izuzetno skup te dostupan samo najbogatijima, ali danas je široko dostupan.

Izvor: Nezavisne novine 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *