Minus od 270 miliona zbog bržih izdataka

May 27, 2015, 4:14 pm

Naime, prema zvaničnim podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, Federacija je u ovom periodu, u odnosu na isti period prethodne godine, ostvarila znatno više indirektnih prihoda.

U prva četiri mjeseca 2015. većem bh. entitetu raspoređeno je 875 miliona KM, što je za 50 miliona KM više u odnosu na isti period 2014. godine, kada su se u federalnu kasu slila 823 miliona KM.

“Raspodjela prihoda od indirektnih poreza vrši se u skladu sa Zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda i u skladu s odlukama Upravnog odbora o koeficijentima za raspodjelu prihoda entitetima. Tako je u prva četiri mjeseca 2015. za finansiranje državnih institucija raspoređen isti iznos kao i prethodne godine, i to ukupno 254 miliona KM”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

Istovremeno, prema podacima UIO BiH, Republici Srpskoj u prva četiri mjeseca ove godine raspoređeno je 437 miliona KM, što je za sedam miliona KM više u odnosu na isti period 2014, a distriktu Brčko 48 miliona KM, što je za dva miliona više u odnosu na isti period prethodne godine.

Sve bi ovo, naime, trebalo da budu pokazatelji da je federalna kasa tek privremeno u ozbiljnim problemima, no narednih nekoliko mjeseci će pokazati da li je to zaista tako.

Iz Kabineta Jelke Miličević, federalnog ministra finansija, uvjeravaju da Federaciji ne prijeti fiskalni krah.

“Potrošnju ćemo svesti u okvire realnih prihoda”, tvrde iz Kabineta Miličevićeve.

U odgovorima “Nezavisnim” navode da je razlog za ovakvo stanje zapravo neostvarenje neporeznih prihoda.

“To su prihodi od dividendi i poreza na dobit, kao i primitaka, odnosno dugoročnih kredita i zajmova, te planiranih prihoda od MMF-a i Svjetske banke”, navode iz Kabineta.

Prema riječima mostarskog profesora Vjekoslava Domljana, jednog od vodećih ekonomista u BiH, ovakav rast budžetskog deficita vrši pritisak na povećanje realnih kamatnih stopa i deviznog kursa.

“To izaziva pad investicija i istiskivanje privatnog sektora. Smanjuje se, dakle, agregatna štednja, koja je u BiH oko 10 posto dohotka, a to je ionako jedna od najnižih stopa u svijetu”, navodi profesor Domljan.

On smatra da je veliki minus u federalnoj kasi nastao tako što su primici išli sporije od izdataka.

“A primici mogu biti emisije obveznica, trezorskih zapisa, razni krediti… U ovom slučaju očekivane pare od MMF-a nisu stigle”, zaključuje Domljan.
Bez detalja o rashodima

Iz Vladinog izvještaja o izvršenju budžeta u prva tri mjeseca 2015. godine ne vide se svi tekući rashodi, odnosno ne vidi se kojim su tempom rashodi rasli. U izvještaju je, uz ostalo, navedeno da su u periodu januar – mart ostvareni primici i prihodi od 389,3 miliona LM, “što je 92 posto od planiranog”.

“U odnosu na isto razdoblje 2014. godine ukupno ostvareni prihodi, primici i financiranje manji su za 12 posto, odnosno za 54,4 milijuna KM, na što je izravno utjecalo financiranje proračuna u prvom kvartalu prethodne godine od MMF-a u iznosu od 62,3 milijuna KM”, navedeno je, između ostalog, u izvještaju.

 

Nezavisne

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *