Mektić-Ostojić: Hrvatska je bezbjednija ako je BiH bezbjedna

May 14, 2015, 3:51 pm

Ostojić, koji se sastao sa ministrom bezbjednosti BiH Draganom Mektićem, rekao je na konferenciji za novinare da je zajednička i sistemska borba protiv terorizma od presudne važnosti za bezbjednost građana i njihove imovine, ali i stanje u društvu u cijelosti.

On je potvrdio da će Hrvatska donirati sistem za nadzor granice u vrijednosti oko 10 miliona dolara.

Prema njegovim riječima, jedna od glavnih tema razgovora odnosila se na pripreme za dolazak poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje 6. juna u Sarajevo, pri čemu je dogovorena saradnja na planu prevencije bilo kakvih bezbjednosnih prijetnji.

“Hrvatska je apsolutno spremna da pomogne BiH i na ispunjavanju evropskih standarda”, poručio je Ostojić, koji je i potpredsjednik Vlade Hrvatske.

Govoreći o terorističkim prijetnjama, on je istakao da bezbjednosne strukture u Hrvatskoj pomno prate i analiziraju situaciju, kao i da su uočile određeni fenomen “samotnjaka”, lica koja ni na koji način ne skreću pažnju na sebe, ali kasnije iznenade radikalnim akcijama.

On je podsjetio na slučaj dvije djevojke iz katoličkog miljea, koje su se iznenada priključile islamskim radikalistima u Jemenu i Siriji.

Ističući da su Hrvatska i BiH važni partneri na planu bezbjednosne saradnje, ministar bezbjednosti BiH rekao je da bezbjednost nije izolovani problem, nego područje na kojem treba djelovati na principima saradnje i visoke profesionalnosti, što se odnosi i na zapadni Balkan.

Mektić je precizirao da je sa Ostojićem razgovarao o evropskom putu BiH, o neophodnosti formiranja mješovite komisije za granice i utvrđivanje graničnih prelaza, bezbjednosnim izazovima i prijetnjama, terorizmu posebno i dolasku pape Franje u BiH.

“Činjenica da će BiH sa Hrvatskom, koja očekuje ulazak u režim Šengena, dijeliti granicu dugu oko hiljadu kilometara, za obje države predstavlja bezbjednosni izazov, ali i šansu da zajedničkom saradnjom i nastupom pokažemo našu sposobnost da, štiteći šengensku granicu, obezbijedimo sigurnost svih naših građana, ali i turista i putnika u tranzitu”, naveo je Mektić.

On je najavio da bi uskoro trebalo da bude organizovan sastanak najviših zvaničnika u bezbjednosnom sektoru na kojem bi trebalo da bude inicirana izmjena Sporazuma o policijskoj saradnji Hrvatske i BiH, radi poboljšanja saradnje.

Odgovarajući na pitanje novinara zašto juče nije bio na sastanku direktora policijskih i bezbjednosnih struktura u Banjaluci, Mektić je rekao da je imao ranije preuzetu obavezu u vezi sa održavanjem i radom Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

On je naglasio da je o temama koje su juče bile na dnevnom redu banjalučkog sastanka više puta razgovarao, kako lično, tako i telefonom, sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Draganom Lukačem, kao i glavnim tužiocem BiH Goranom Salihovićem i ostalim nadležnim, s posebnim akcentom na hitno aktiviranje operativne i udarne grupe za prevenciju i borbu protiv terorizma, koje moraju tijesno da sarađuju sa Tužilaštvom BiH.

“I tada i mnogo ranije naglasio sam spremnost na odlučnu i beskompromisnu borbu protiv terorizma, kao i svih drugih oblika kriminala”, rekao je Mektić.

On je odbacio određene medijske spekulacije da je juče u Sarajevu bio da bi “glasao za izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH”, podsjećajući da je vlast podijeljena na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, tako da kao ministar u Savjetu ministara BiH nema pravo glasa u parlamentu BiH.

“A, da sam kojim slučajem imao pravo da kao poslanik glasam, glasao bih za te izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, jer, ponavljam, one ne donose nikakav prenos nadležnosti”, poručio je Mektić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *