Makedonija između krsta i polumjeseca

October 3, 2014, 8:06 am

Aktuelizujući ovu temu, makedonski mediji navode da u Skoplju, na primjer, prevladavaju džamije, dok na teritoriji države je taj odnos 3:1 u korist crkava.

Prema zvaničnim podacima Islamske vjerske zajednice, kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve, odnosno Ohridske arhiepiskopije SPC, na teritoriji Skoplja se nalazi ukupno 133 džamija i 112 crkava.

Eksperti, kako se navodi, procjenjuju da se izgradnjom vjerskih objekata obilježava teritorija, dok vjerske zajednice neprestano zahtjevaju izgradnju novih jer tvrde da postojeći broj ne zadovoljava potrebe stanovništva.

Vjeruje se, pišu mediji, da na čitavoj teritoriji Republike trenutno funkcionišu 1952 crkve i 580 džamija, dok je oko pedeset crkava i desetak džamija u izgradnji ili se restaurira. Računica kaže da praktično na svakog 831 stanovnika dolazi po jedna crkva ili džamija.

Samo u poslednjoj deceniji u Makedoniji je izgrađeno oko 350 džamija i minareta i otprilike isto toliko novih crkava, kapela, manastira, paraklisa, krstova.

Mediji ocjenjuju da religija u Makedoniji igra sve veću ulogu u javnom i političkom životu. Ona nije više samo lično pitanje pojedinca, već sada stvara potencijale za uticaj na društvo i politiku i postaje važan faktor u političkom i javnom životu zemlje.

Ono što, kako kažu, zabrinjava je sve veći uticaj religije na javni život na koji religija ne bi trebalo da ima bilo kakav uticaj.

Pravoslavna crkva u Makedoniji – Ohridska Arhiepiskopija optužuje Islamsku vjersku zajednicu da uzurpira tradiconalne etničke prostore hrišćanskih vjernika i da su zbog toga prisiljeni da  masovnim podizanjem krstova, paraklisa, crkava i kapela brane svoje etničke prostore od “agresivnog djelovanja muslimana”

U Islamskoj vjerskoj zajednici Makedonij, pak, kategorično tvrde da 580 džamija ne može da zadovolji potrebe islamskih vjernika.

“Islamski vjernici pripadaju po pravilu drugoj etničkoj zajednici i predstavljaju oko 40 odsto stanovnika. Vjernici su prisiljeni da tokom molitvi petkom klanjaju u dvorištima džamija i na ulici jer u džamijama nema mjesta. U Prilepu preko 10 hiljada islamskih vjernika nema gdje da se moli jer se ne dozvoljava restauracija spaljene džamije u Čaršiji”, rekao je Afrim Tairi, generalni sekretar Islamske vjerske zajednice. On ocjenjuje da se u javnosti stvara pogrešan utisak da je izgrađeno previše džamija i da se pri tome zanemaruju stvarne potrebe vjernika.

Izgradnja velikog broja vjerskih objekata stvara haotičnu sliku. Svaka opština u Makedoniji se trudi da na što boljem mjestu izgradi neki vjerski objekat za šta daju i velike finansijske olakšice i oslobađanje od plaćanja poreza za onoga ko će da finansira izgradnju crkve.

Tako je počela “trka” među biznismenima, javnim ličnostima i političarima ko će izgraditi više crkava na najboljim lokacijama kvareći na taj način okolinu.

Tipičan primjer za to kvarenje okoline vjerskim objektima je početak izgradnje crkve u skopskoj tvrđavi što je dovelo do nemira i sukoba između Makedonaca i Albanaca a tvrđava je i danas zatvorena za posjetioce.

Zbog svega toga Afrim Tairi postavlja pitanje da li se radi o “ruženju okoline” na mjestima na kojima je nepoželjno prisustvo muslimana.

Tokom tih poslednjih deset godina je izgrađeno i 350 novih džamija od kojih je 88 izgrađeno u Skoplju, Tetovu, Gostivaru i selima u podnožju Šare, a veliki broj ih je izgrađen u potpuno nenaseljenim dijelovima Stare planine i na istočnom dijelu planine “Vodno”.

Profesor Cane Mojanoski, biši predsjednik Komisije za odnose sa etničkim zajednicama i vjerskim grupama kaže da Makedonija ima mnogo crkava i džamija u odnosu na stvarni broj vjernika koji prisustvuju liturgijama i klanjanju a da vjerski objekti predstavljaju neku vrstu linije etničke podjele.

“One predstavljaju neku vrstu obilježavanja etnički definisane teritorije od  političkih partija. Za političke partije ti objekti nisu vjerski hramovi već oruđe za realizovanje i prikazivanje političke snage a svaka vjerska homogenizacija bi izazvala štetu Makedoniji”, kaže Mojanoski.

U Makedonskoj pravoslavnoj crkvi – Ohridskoj Arhiepiskopiji ocjenjuju da izgradnja crkava ima za cilj zaustavljanje “osvajačkih težnji muslimana” koji su počeli da naseljavaju u tradicionalno pravoslavne zemlje.

Tipičan primjer za to je, kako se navodi, izgradnja “Makedonskog krsta” koji je počeo da se gradi poslije najave da će turske kompaije izgraditi zgradu od 100 spratova u naselju Aerodrom.

Todor Petrov, predsjednik Svjetskog makednoskog kongresa je obraćajući se prisutnima na jednoj vjerskoj proslavi rekao da su “Makedonci hrišćani i znaju koji su njihovi etnički prostori i treba da ih obilježe simbolima u koje vjeruju. Krst je makedonska legitimacija i imaju pravo da njime obilježavaju svoje etničke prostore”.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *